Gošća Vjere Knežević Vučićević u emisiji „Sunčanom stranom ulice“ Radio Bara, bila je dr Ljiljana Jovićević, epidemiološkinja u Domu zdravlja Bar. Tema razgovora bila je trenutna epidemiološka situacija i prognoze, imunizacija stanovništva, kao i režim rada barske ustanove primarne zdravstvene zaštite tokom ljetnjih mjeseci.
RB/BI: Svjedočimo da broj novoinficiranih koronavirusom gotovo svakodnevno raste. Broj novih slučajeva proteklih sedmica odnosi primat nad brojem oporavljenih. U kojoj mjeri treba da brinemo, Vaše kolege uglavnom tvrde da je klinička slika oboljelih relativno blaga, a prateći situaciju, možemo uočiti i da je stopa hospitalizacije i smrtnosti niska?
Dr Jovićević: Kao što ste kazali, posljednjih dana broj novooboljelih u Baru nije bio ispod 20, a 2. jula je taj broj dostigao 42 otkrivenih slučajeva. Juče (nedjelja) je bilo 10 novooboljelih, za šta postoji objašnjenje. Naime, Dom zdravlja Bar nedjeljom ne uzima uzorke za PCR testiranje. Ukupno je 165 inficiranih, a to je brojka koja upozorava i opominje da ne smijemo da se previše opustimo. (U utorak je u Baru bilo 69 novih slučajeva, pa je broj aktivnih slučajeva porastao na 213 prim.aut.) Proteklih mjeseci smo imali znatno povoljniju epidemiološku situaciju, što je dovelo do toga da donosioci odluka popuste mjere. Međutim, Covid je i dalje među nama, pa se preporučenih mjera moramo i dalje pridržavati.
RB/BI: Koliko sugrađana se na dnevnom nivou testira?
Dr Jovićević: Broj Barana koji je javlja za PCR testiranje Odsjeku za epidemiologiju se svakim danom povećava. Prošle subote smo imali 69-oro lica koji su se javili. Danas ih je 40-tak. Građani se javljaju zbog simptoma koji upućuju na Covid-19, a po preporuci izabranih ljekara.
RB/BI: Je li i dalje Omicron dominantan soj?
Dr Jovićević: Na svu sreću, Omicron je i dalje dominantan u cirkulaciji. Simptom koje naši sugrađani posljedjih dana prijavljuju su blaži. Najčešće se radi o curenju iz nosa, bolu u grlu, pojavljuje se i temperatura koja uglavnom kratko traje (dva-tri dana), malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima. Do komplikacija vrlo rijetko dolazi.
RB/BI: Kako protiče period oporavka? Koje tegobe ga prate?
Dr Jovićević: Mnogi pacijenti nakon prebolijevanja i izolacije koja traje sedam dana, prijavljuju tegobe koje se prolongiraju. U tim situacijama, uz konsultaciju sa izabranim ljekarima treba da sprovode terapiju, što će dovesti do potpunog normalizovanja njihovog zdravstvenog stanja.
RB/BI: Je li Doma zdravlja Bar spreman da odgovori eventualnom pogoršanju epidemiološke situacije?
Dr Jovićević: Odsjek za epidemiologiju kontinuirano prati epidemiološku situaciju, stalno smo u kontaktu sa Institutom za javno zdravlje, koji je u ovoj situaciji donosilac odluka. U skladu sa razvojem epidemiološke situacije ćemo se i mi ponašati. U periodu kada je ona bila puno stabilnija, Covid ambulanta je radila kraće, ali je, čim je došlo do povećanja broja novooboljelih to promijenjeno, pa tako sada ponovo radi u dvije kompletne smjene. U obije ordinira po jedan ljekar, a ukoliko bude bilo potrebe, broj izvršilaca u Covid ambulanti će se povećati. Inače, kada govorimo o broju pacijenata koji se javljaju, prije nekoliko dana bilo ih je oko 40, dok smo u ponedjeljak imali nešto veći broj pregleda. U prvoj smjeni pregledana su 52 pacijenta, a u drugoj 33.
RB/BI: Koje mjere zaštite stanovništva preporučujete, s obzirom da se ljetnja sezona zahuktala, a od njenih ekonomskih dometa zavisi ostatak godine, najprije zima, za koju se prognozira da će biti teška sa više aspekata?
Dr Jovićević: Kada govorimo o mjerama zaštite, svi prvo pomislimo na mjere zaštite protiv koronavirusa. Iako smo o njima bezbroj puta govorili, moram da podsjetim sugrađane da nas, bez obzira što je situacija u odnosu na prošlu ljetnju sezonu puno povoljnija, brojke opominju da i dalje moramo da vodimo računa o nošenju maski u svim situacijama kada ne možemo da ostvarimo potrebnu distancu. Moramo prati, dezinfikovati ruke… Međutim, pored mjera zaštite protiv korone, posebno zbog visokih temperatura koje su nas ove godine vrlo rano zadesile, moramo voditi računa i epidemiloškim aspektima aktuelnim tokom ljetnjih mjeseci. Tu prvenstveno mislim na trovanja hranom, koja su vrlo česta ako se njome pravilno ne rukuje. Treba biti oprezan prilikom same pripreme, čuvanja spremljene hrane, a važno je i gdje je se kupuje i konzumira. To moraju biti registrovani objekti u kojima se vodi računa o bezbjednosti namirnica. Svjedoci smo ranijih godina da se tokom ljeta dešavaju epidemije trovanja hranom, koje ostavljaju veoma ružan, mučan utisak, s obzirom da smo značajna turistička destinacija, pa i tom smislu moramo da sprovodimo mjere zaštite.
RB/BI: Jeste li, da se vratimo problematici u vezi sa koronavirusom, zadovoljni stepenom imunizacije stanovništva, čini se da smo se i po tom pitanju prilično opustili?
Dr Jovićević: To je tačno. Posljednjih mjeseci interesovanje sugrađana za vakcinacijom je zaista opalo, pa smo zbog toga i promijenili radno vrijeme punkta za vakcinaciju. Ranije smo u Baru imali dva punkta- u hotelu „Princess“ i u tržnom centru „Voli“. Posljednjih mjeseci je radio samo onaj u „Voliju“ i to od 12 do 14 sati. Nažalost, bez obzira na apele i kampanje koje su se sprovodile u vezi sa vakcinacijom protiv Covida i svakodnevno podsjećanje građana da je vakcinacija najefikasnija mjera u prevenciji mnogih zaraznih bolesti, pa tako i ove, interesovanje građana je zaista malo. Proteklih dana je taj broj bio izuzetno mali- jedan, dva dnevno, pa će vjerovatno doći i do reorganizacije punkta za vakcinaciju. S obzirom da imamo povećanje broja oboljelih, iznova apelujem na građane da se oni koji do sada to nisu učinili, što prije vakcinišu, a da oni koji su primili dvije, prime i buster dozu. Trenutno su na raspolaganju Sinofarm i Pfizer vakcine.
RB/BI: Kako je organizovan rad Doma zdravlja Bar tokom ljetnjih mjeseci, kada, po pravilu imate proširen obim posla?
Dr Jovićević: Zbog povećanog obima posla i ove godine postoje planovi za otvaranje turističkih ambulanti, sa ciljem da se gostima koji borave na teritoriji opštine Bar omogući adekvatna zdravstvena zaštita. Za sada je sigurno da će one biti otvorene pri Domu zdravlja Bar i u ambulanti u Sutomoru. Sve pripreme koje se tiču kadra i neophodne opreme su završene i mislim da problema zbog povećanja obima pružanja zdravstvenih usluga, neće biti.
RB/BI: Za kraj, ni ovoga puta nećemo odstupiti od uobičajenog podsjećanja na preporuke i poruke Baranima…
Dr Jovićević: Da bismo stali na put širenju još uvijek aktuelne epidemije, moramo biti udruženi. Vrlo je bitna individualna odgovornost svakog pojedinca. Struka će i dalje pratiti aktuelnu epidemiološku situaciju i u svakoj potrebi da se pojačaju određene mjere zaštite i nadzor, blagovremeno ćemo reagovati. Nadam se da ćemo tako udruženi uspjeti da stanemo na put širenju Covida-19.