Dr Jovićević: Svi pojedinačno moramo voditi računa o zdravlju

Gošća Vjere Knežević Vučićević u emisiji „Sunčanom stranom ulice“ u programu Radio Bara bila je doktorka Ljiljana Jovićević, epidemiološkinja u Domu zdravlja Bar. 

RB/BI: Pitanje svih pitanja u vezi sa zdravljem posljednje dvije i po godine, nažalost, i dalje je koronavirus. Pa tako, kakva je epidemiološka situacija u Baru, koliko je novoinficiranih pacijenata?

Dr Jovićević: Epidemiološka situacija u Baru je nešto povoljnija u odnosu na prehodni mjesec, tako da od početka septembra broj novooboljenih nije prelazio cifru od 26 novoregistrovanih slučajeva, niti je ukupan broj oboljelih bio veći od 110 lica inficiranih koronavirusom. Epidemiološka situacija je nametnula da krajem avgusta Institut za javno zdravlje donese neke nove protokole za epidemiološku obradu djece oboljele od COVID-19 koja pohađaju predškolske ustanove i za osobe zaposlene u vrtićima. Osim toga, sada je na snazi opšti protokol za postupanje sa oboljelima od koronavirusa, njihovim bliskim kontaktima, sprovođenjima i kriterijumima za prekid izolacije i karantina. Kada govorimo o protokolima koji se tiču epidemiološke obrade djece koja  pohađaju predškolske ustanove, oni predviđaju da ukoliko mališani imaju pozitivan test idu u sedmodnevnu izolaciju. Međutim, osobe i djeca koja su u bliskom kontaktu, ne idu u izolaciju, već se prati njihovo zdravstveno stanje. Zaposleni su dužni da deset dana od posljednjeg kontakta nose maske visokog stepena zaštite, prate svoje zdravstveno stanje, a preporuka je da se pet dana nakon posljednjeg kontakta i testiraju. Ukoliko simptome dobiju ranije, potrebno je da se odmah testiraju. Što se opšteg protokola za postupanje sa oboljelima tiče, izolacija za potvrđene slučajeve i dalje traje sedam dana, osobe koje su inficirane su dužne da obavijeste bliske kontakte o svom zdravstvenom stanju, a oni koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženim, trebaju da prate zdravstveno stanje, te da se, ukoliko imaju simptome, odmah testiraju. Prihvatljivo je i testiranje brzim testovima, a preporuka je da to urade petog dana od posljednjeg kontakta sa oboljelim, a ukoliko dobiju simptome, to treba da urade odmah.

RB/BI: Da li je broj testiranih na dnevnom nivou opao i, podsjetimo, gdje se testiranje organizuje?

Dr Jovićević: Testiranje PCR testovima se obavlja u Odsjeku za epidemiologiju Higijensko-epidemiološke službe svakog radnog dana od osam do deset sati. Subotom se testiranje vrši od osam do devet sati. Po potrebi naša ekipa ide i na teren za lica koja nisu u stanju da dođu u Dom zdravlja. Potrebno je da se prijave na brojeve 067/981-006 ili 067/981-008, ostave kontakt i adresu, a naša ekipa će otići do njih i izvršiti uzorkovanje. Rezultati najčešće stižu istog dana u večernjim satima. Naša popodnevna smjena svakog testiranog pacijenta obavještava o rezultatu testiranja. Naglašavam da svako, preko portala e-zdravlje, može ispratiti rezultat testiranja.

RB/BI: Posljednjih mjeseci broj građana koji se vakcinišu je značajno manji. Koliko je populacije do sada primilo vakcinu protiv SARS- CoV-2?

Dr Jovićević: Tako je. I dalje apelujemo na građane da se vakcinišu, a na one koji jesu, da prime i treću i četvrtu dozu. Vakcinacija se svakodnevno sprovodi u Domu zdravlja, a ne kao što je bila ranija praksa, na punktovima. Ambulanta u kojoj se građani prijavljuju za vakcinaciju nalazi preko puta šaltera, a radi u terminu od 15 do 17 sati. Prvu dozu do sada je primilo 19.601 lice, drugu 19.298, trećom dozom je vakcinisano 7.236, dok je četvrtu dozu dobilo svega 87 lica. Možda je i promjena epidemiološke slike, koja je posljednjih mjeseci bila mnogo blaža u odnosu na period kada smo u cirkulaciji imali sojeve koji su izazivali ozbiljniju kliničku sliku, doprinijela tome da je interesovanje za primanjem dodatne, treće ili četvrte doze opalo. Međutim, s obzirom da se pokazalo da je vakcina najefikasniji način prevencije, svakako bih apelovala na građane da se vakcinišu i ovim dodatnim dozama.

RB/BI: Koje vakcine su trenutno na raspolaganju?

Dr Jovićević: Sinofarm i Pfizer.

RB/BI: Kome se preporučuje četvrta doza vakcine i ima li za sada interesovanja među Baranima?

Dr Jovićević: Osobama koje imaju hronične bolesti, druge komorbiditete i starijima od 65 godina.

RB/BI: Klinička slika oboljelih je sada mnogo lakša, međutim, broj inficiranih na dnevnom nivou u Crnoj Gori nikako ne pada ispod stotinu. Može li se struka usuditi da prognozira tok pandemije, s obzirom koliko se korona pokazala nepredvidljivom?

Dr Jovićević: Korona nas je naučila i pokazala da je vrlo nezahvalno davati dugoročne prognoze. Međutim, činjenica je da je došlo do promjene nas kao „domaćina“, da je veliki broj građana prebolovao, vakcinisan je, tako da, uz vakcinaciju, može se očekivati stabilizacija epidemiološke situacije. Naravno, oprez je uvijek potreban, posebno ako imamo na umu da je počela školska godina, rade predškolske ustanove, a to su mjesta gdje su rizici veći i može doći do intenzivnijeg širenja oboljenja. Uz dodatni oprez i nikako zanemarivanje preventivnih mjera, za očekivati je da će se epidemiološka situacija stabilizovati.

RB/BI: I dalje je preporuka nošenje maske, držanje distance i pranje ruku. Ipak, rijetki su oni koji nose masku i u zatvorenim prostorima. Kakva je Vaša procjena, postoji li bojazan da će to značajnije uticati na novu eskalaciju virusa kada prođu topli dani tokom kojih više boravimo napolju i dođu hladniji koje provodimo uglavnom u zatvorenom?

Dr Jovićević: U jednom periodu stabilizacije epidemiološke situacije Institut za javno zdravlje i Ministarstvo zdravlja su popustili sa epidemiološkim preporukama i mjerama. Međutim, mišljenja sam da u svim situacijama kada je nemoguće održati distancu od dva metra i na malom prostoru boravi veliki broj ljudi, ne postoji mogućnost provjetravanja prostorija, maske su obavezne, jer su se pokazale kao jedna od najefikasnijih mjera zaštite.

RB/BI: Nakon razgovora o koronavirusu, posvetićemo se i drugim, ne manje bitnim zdravstvenim temama. Kako je proteklo ovo ljeto u barskom Domu zdravlja?

Dr Jovićević: Tokom ljeta pred svakom zdravstvenom ustanovom na primorju su posebni izazovi koji zahtijevaju da se dodatno organizujemo i pripremimo kako bi pružili zdravstvenu zaštitu mještanima i turistima. Što se tiče pregleda posjetilaca barske rivijere, ove godine smo imali nešto drugačiji koncept, pa su svi ljekari pružali zdravstvene usluge turistima koji su dolazili u našu ustanovu. U HES-u se javljao veliki broj lica, pa smo do septembra već dostigli godišnji nivo. U jednom periodu smo na dnevnom nivou testirali čak po 100 do 150 lica. Takođe, Odsjek za higijenu sa zdravstvenom ekologijom je tokom ljeta imao povećan obim poslova. O tome koliko su se dobro reogranizovali i pripremili, svjedoči što su mogli da odgovore na sve zahtjeve na terenu, ne samo u Baru, nego i na čitavom primorju.

RB/BI: Koje poteškoće i izazovi su bili karakteristični za ovu sezonu?

Dr Jovićević: Ozbiljnih poteškoća nije bilo, a rješavali smo ih u hodu. Imali smo sreću da ove sezone među zaposlenima u Domu zdravlja nije bilo obolijevanja od COVID-a, pa ni u tom smislu nismo imali probleme. Jedina teškoća bila je što su ponekada kasnili rezultati testiranja i to ne zbog neažurnosti Instituta za javno zdravlje, gdje se uzorci odnose, nego zbog velikog preopterećenja te ustanove. Izlazili smo u susret pacijentima, slali smo im preko vajbera i mail-a rezultate.

RB/BI: Počela je nova školska godina. Koja je Vaša preporuka roditeljima, đacima i vrtićkoj populaciji?

Dr Jovićević: Smatram da, nezavisno od zvaničnih mjera i preporuka, svi pojedinačno moramo voditi računa o zdravlju. Približava se sezona gripa i drugih respiratornih infekcija, pa ne smijemo zanemariti preventivne mjere koje su zajedničke za sve ove bolesti. Treba voditi računa o higijeni ruku, dezinfekciji prostora i nositi maske u situacijama kada nije moguće obezbijediti distancu. Ukoliko osoba ima tegoba, tih dana treba izbjegavati odlazak u školu, vrtić ili na posao, sve dok se ne utvrdi da li se radi o COVID-u ili o nekoj drugoj respiratornoj infekciji.

Share.

Comments are closed.