Gošća emisije „Sunčanom stranom ulice“ Radio Bara bila je doktorka Valentina Kalinić, internista endokrinolog.
RB/BI: Povod za Vaše gostovanje je XIII Edukativni kamp za osobe sa dijabetesom „Poveži se, mijenjamo dijabetes“, koji će NVO „Plavi krug“ – Društvo za borbu protiv šećerne bolesti i Savez dijabetičkih društava, od 19. do 22. septembra, organizovati u Baru. Šta će biti tema ovogodišnjeg kampa, jer je problematika koja se direktno tiče ovog stanja zaista veoma široka i kompleksna, a Vi uvijek odaberete novu – sve sa ciljem podrške, edukacije i pomoći oboljelima?
Dr Kalinić: Ovo će biti retrospektiva događaja koji su obilježili prethodnih dvanaest kampova. Učestvovaće, uglavnom, pacijenti Tipa 1 i Tipa 2 dijabetesa. Kada se sagleda taj period, jasno je da postoji puno novina u dijabetologiji koje se tiču samog pacijenta, unapređenja kvaliteta života oboljelog, kao i bolje glikoregulacije, što je zapravo cilj liječenja. Novine podrazumijevaju, kako modernizaciju pomagala, tako i aplikacije, odnosno načina davanja insulina kod dijabetesa Tipa1. Isto tako, olakšana je i samokontrola putem novih, kontinuiranih glukoznih monitoringa, gdje pacijenti mogu bezbolno, kontinuirano tokom dana, svakih dva minuta da prate svoj nivo glikemije u krvi. Naravno, cilj je i borba ljekara, Fonda, Ministarstva da se to omogući svim pacijentima, jer dobra glikoregulacija znači sprečavanje komplikacija. Značajnu ulogu imaju i novi preparati za liječenje dijabetesa koji, pored toga što postižu dobru glikoregulaciju, preveniraju komplikacije i utiču na gojaznost, koja je jedan od glavnih faktora rizika za nastanak Tipa 2 dijabetesa. U subotu (21. septembra) ćemo govoriti o načinu ishrane, ali i edukovati pacijente o učinkovitosti preparata.
RB/BI: Govorićete o CGM sistemima. Zbog čega su ta saznanja važna za osobe oboljele od dijabetesa?
Dr Kalinić: Nije dovoljno samo imati dobar HbA1c, već se sada vrlo vodi računa i o postizanje dobre glikoregulacije u najvećem procentu slučajeva tokom dana, mjeseca, godine… Sve to ako znamo da se najbolje postignuta glikoregulacija između četiri i deset mmol/mol, uz pomoć kontinuiranog glukoznog monitoringa koji se aplikuje najčešće na nadlaktici. Bolja glikoregulacija uz pomoć CGM se postiže na način što pacijent češće ima uvid u nivo glikemije, pa samim tim prilagođava doziranje inzulina, terapiju tabletama i higijensko-dijetetski režim ishrane. Klasični način mjerenja glikemije zahtijevao je vrijeme, neprijatnost…
RB/BI: Ko će ove godine biti predavači na kampu u Baru?
Dr Kalinić: S obzirom da su na jednom kampu, posvećenom dijabetesnom stopalu, predavači bili eminentni stručnjaci iz država bivše Jugoslavije, Italije i Izraela, ove godine smo se opredijelili da nam gosti budu stručnjaci iz Crne Gore. Intencija je bila da iznova akcenat stavimo na pacijente, jer oni moraju da ovladaju mnogim vještinama, kao što je recimo, metoda brojanja ugljenih hidrata koja im je neophodna za rukovanje insulinskom pumpom, iz razloga što na taj način mnogo lakše utiču na raspored dnevnih obroka i vrste namirnica. Ipak, imaćemo i goste iz drugih država. Biće to pacijenti iz regiona koji će se nekoliko dana družiti u hotelu „Princess“. To je odlična prilika za razmjenu informacija i upoznavanje sa načinom rada udruženja čiji su članovi.
RB/BI: Koliko će biti učesnika?
Dr Kalinić: Ove godine će ih biti 30-ak.
RB/BI: Iako je fokus na problematici sa kojom se svakodnevno susreću osobe sa dijabetesom, kamp karakteriše i vrlo raznovrstan i zanimljiv prateći program. Šta ste u tom segmentu pripremili za pacijente, učesnike i goste?
Dr Kalinić: Obično to budu izleti tokom kojih upoznaju ljepote Bara. Ostavimo i dosta prostora za druženje, a cilj je da kroz opuštenu komunikaciju dođu do novih saznanja i njihove primjene.
RB/BI: Sve ovo je, osim organizaciono, i finansijski veoma složena priča. Ko vas ove godine podržava?
Dr Kalinić: Kao i svih prethodnih, to je Opština Bar, farmaceutske kuće, pojedinci, privrednici. Vrlo sam zahvalna, jer je veoma teško realizovati kompletan projekat. Prošle godine smo stigli do impozantnog broja, pa je u hotelu „Princess“ koji, takođe, putem raznih povlastica daje doprinos, bilo smješteno 70 učesnika. Teško je osmisliti, organizovati i motivisati ljude da prate ovu priču. Veoma je dug period 13 godina, pa sam bila u dilemi da li da zatvorim kamp.
RB/BI: Koliko je osoba sa dijabetesom registrovano u Crnoj Gori?
Dr Kalinić: Podatke ažurira Institut za javno zdravlje. Sigurno osam do deset posto stanovništva ima dijabetes, što je oko pedeset hiljada građana. Ljekari uvijek kažu da na jednog otkrivenog, ima jedan neotkriveni.
RB/BI: Možemo li kazati da je u pitanju neodgovornost ovdašnjih ljudi prema zdravlju, ili je problem na globalnom nivou?
Dr Kalinić: Na globalnom nivou. Sedentarni način života, kao i razne virusne infekcije pogađaju sve djelove tijela. Na skok broja oboljelih Tipa 1 utiče i postkovid, pri čemu je mnogo oboljelih gojazno. Stoga, moramo raditi na prevenciji, a prevencija dijabetesa je prevencija gojaznosti. U oktobru ćemo imati Prvi Kongres o gojaznosti u Crnoj Gori u hotelu „Avala“. Pokušaćemo, kao endokrinolozi, da skrenemo pažnju da gojaznost nije isključivo estetski problem, nego problem kompletnog zdravlja. Vodeći računa o ishrani, preveniramo razvoj dijabetesa. Savremene metode u liječenju dijabetesa nisu od velike pomoći, ukoliko pacijent ne preuzme odgovornost. Akcenat je na pacijentu – on je taj koji dijagnostikuje dijabetes, koji sa njim živi, koji se mora edukovati.
RB/BI: Da li svi zainteresovani mogu prisustvovati predavanjima koja organizujete na kampu?
Dr Kalinić: Bilo bi dobro da pacijenti svih starosnih kategorija dođu na kamp u petak. To je dan posvećen onima koji imaju Tip 1 dijabetesa, a zainteresovani za edukaciju o Tipu 2, mogu doći u hotel „Princess“ gdje ćemo obrađivati obje teme.