Dr Karišik i dr Rolović: Komisija zaključila da su u liječenju pacijentkinje Tafa ispoštovana sva medicinska načela i pravila struke

Gosti Radio Bara danas su bili direktor Opšte bolnice Bar, doktor Igor Karišik i načelnik Odjeljenja ginekologije, doktor Milan Rolović. Povod za razgovor je tema koja je proteklih nekoliko dana u fokusu crnogorske javnosti – smrt porodilje Drite Tafe iz Ulcinja, koja se 13. septembra carskim rezom porodila u Barskoj bolnici, a preminula prije tri dana u Kliničkom centru Crne Gore. Ponovo je aktuelizovano i pitanje komplikacija sa kojima se suočila mlada porodilja Asmira Aljošević koja se, nakon porođaja u Barskoj bolnici 10. septembra, još uvijek nalazi na liječenju u Kliničkom centru Crne Gore.

RB/BI: Doktore Karišik, Više državno tužilaštvo je formiralo predmet  u vezi sa okolnostima smrti 35-ogodišnje Tafe. Sudija za istragu Višeg suda je odobrio ekshumaciju tijela pokojne porodilje. Ono što je na početku bitno da pojasnimo je da Drita Tafa nije umrla u Barskoj bolnici, kako su pojedini mediji prvobitno objavili.

Dr Karišik: Prije svega želim da u ime članova kolektiva i u svoje ime izjavim saučešće porodici preminule pacijentkinje Drite Tafa. Sve nas je pogodila vijest o njenoj smrti i učestvujemo u žalosti sa njenom porodicom.

Razlog što nismo do sada davali izjave je taj što smo htjeli da provjerimo sve činjenice, uvidom u postojeću medicinsku dokumentaciju, uzmemo izjave od svih učesnika u liječenju pacijentkinja Drite Tafa i Asmire Aljošević. Nakon toga je organizovan sastanak Komisije za kontrolu kvaliteta u našoj bolnici i doneseni su zaključci i formirani izvještaji koji su poslati nadležnim institucijama. Sastanak je održan juče (5. novembra) nakon čega je donešen Zaključak Komisije za kontrolu kvaliteta vezan za tok liječenja pacijentkinje Drite Tafa.

Komisija za kontrolu kvaliteta zaključuje, na osnovu uvida u kompletnu medicinsku dokumentaciju da su u liječenju ove pacijentkinje ispoštovana sva medicinska načela i sva pravila struke u skladu sa trenutno važećim protokolima.

I pored činjenice koju smo konstatovali da je pacijentkinja tokom operacije u Opštoj bolnici Bar imala komplikaciju podvezivanja desnog uretera i zbog čega je upućena u Kliničkog centra (KCCG). S obzirom da se pacijentkinja nakon izlaska iz KCCG nije javljala u Barsku bolnicu, teško možemo da nađemo vezu odnosno racionalne i objektivne razloge zašto pacijentkinja koja je operisana carskim rezom prije mjesec i po dana odnosno šest nedjelja egzistirala u KCCG, s obzirom da nije rađena obdukcija te nemamo obdukcioni nalaz.

Ishitrene izjave od strane različitih subjekata su unijele nemir i nepovjerenje kod građana. Mi nakon ozbiljnog pristupa želimo da govorimo jezikom struke.

Sve procedure u Bolnici se sprovode stručno i  profesionalno.

Pacijentkinji Driti Tafa je nakon pregleda 13.09. indikovan i urađen hitni, treći carski rez i desna adneksektomija. Odmah sutradan je prepoznata komplikacija, sumnja na podvezivanje desnog uretera,  odrađena dijagnostika i nakon konsultacija sa kolegama iz Kliničkog centra upućena u ovu ustanovu tercijarnog nivoa radi daljeg liječenja. Nakon perioda liječenja je bila otpuštena kući, te se kasnije javila u klinički centar na zakazanu intervenciju, gdje je urađena procedura nakon koje je, nažalost, pacijentkinja preminula. U pomenutom periodu nije se javljala na preglede u Opštu bolnicu Bar.

Na ovaj način demantujem prvobitne informacije da je pacijentkinja preminula u barskoj bolnici. Naime, mjesec i po dana nakon upućivanja u Klinički centar je došlo do smrtnog ishoda.

Komplikacije su na žalost sastavni dio medicine, naročito hirurških procedura. U uvom slučaju je komplikacija brzo prepoznata i pravovremeno je reagovano. Da nije bilo prepoznavanja komplikacije, radilo bi se o ljekarskoj grešci. Da nije pravovremeno reagovano, govorili bismo o krivici. Oba elementa greške i krivice u ovom slučaju nema.

Što se tiče pacijentkinje Asmire Aljošević, ona je primljena u Opštu bolnicu Bar 10. septembra, nakon čega je indikovan i urađen hitan carski rez.

U postoperativnom periodu je primijećeno izraženije i neuobičajeno krvarenje koje se javilo dva sata nakon završene operacije, oko 15 sati i nije adekvatno reagovalo na primjenjenu terapiju. Zbog osnovane sumnje i bojazni da je koagulopatija uzrok pojačanog krvarenja, pacijentkinja je nakon konsultacija sa kolegama iz Kliničkog centra upućena u tu ustanovu oko 18 časova, gdje je nastavljeno liječenje. Od trenutka operacije do transporta, pacijentkinja se nalazila u Jedinici intenzivnog liječenja Bolnice Bar. Prema informacijama, ona se i dalje nalazi na bolničkom liječenju u KCCG i nadamo se njenom brzom oporavku.

Zaključak Komisije za kontrolu kvaliteta vezan za tok liječenja pacijentkinje Asmire Alošević (05.11.2024. godine)

Komisija za kontrolu kvaliteta na osnovu uvida u kompletnu medicinsku dokumentaciju, zaključuje da su u liječenju ove pacijentkinje ispoštovana sva medicinska načela i sva pravila struke u skladu sa tenutno važećim protokolima.

Zbog krvarenja koje se i pored odgovarajuće terapije nije stabilizovalo zbog sumnje da se radi o poremećaju koagulacije, pacijentkinja se upućuje u KCCG na dalje liječenje u pratnji dežurnog anesteziologa – dr Dragaš, dežurnog specijalizanta ginekologije-  dr Kolašinac, glavne sestre porodilišta – Ivane Prelević i pripravnog anestetičara – Šoškić Dražena. I pored prijedloga dežurnog anesteziologa da se pacijentkinja primi u jedinicu intenzivnog liječenja, pacijentkinja se prima na Odjeljenje humane reprodukcije.

Za zdravstveno stanje obje pacijentkinje su se nadležni ginekolozi interesovali i kontaktirali kolege iz Kliničkog centra. Interesovanje za zdravstveno stanje i dalji tok liječenja pacijenata koji se upute na dalje liječenje u druge ustanove je uobičajeno.

Nadležne institucije će obaviti detaljnu istragu i utvrditi istinu te se nadamo da ćemo po završenim procedurama saznati zvanične rezultate.

RB/BI: Doktore Roloviću, zamoliću Vas, kao načelnika Ginekologije, da pojasnite šta se zapravo desilo, šta se to iskomplikovalo u tolikoj mjeri da je došlo do fatalnog ishoda?

Dr Rolović: Bilo da se radi o prirodnom porođaju ili carskom rezu, kod oba može doći do komplikacija. U ovom slučaju, kod preminule pacijentkinje je urađen treći carski rez. U toku operacije desilo se da je pacijentkinja imala cistu iz koje je zakrvarila, zbog čega je odlučeno da joj se odstrani desni jajnik i jajovod. U momentu stavljanja šavova, jedan šav je zahvatio desni ureter, ali nije primijećeno da je to urađeno. To je jedna od komplikacija koja se može desiti prilikom takvih zahvata. Pacijentkinja se dobro oporavljala. Nakon nepuna 24 sata počela je da se žali na bolove po desnoj strani. Pristupili smo tada standardnim procedurama (pregledu ultra zvukom, pregledu hirurga, urađen je i skener abdomena sa urografijom) i konstatovano je da je „uhvaćen“ desni ureter, što podrazumijeva da mokraća ne otiče iz desnog bubrega, nego se sakuplja u njemu. Dijagnostika je krenula oko 12.30 sati, da bi oko 18 časova, uz prethodnu konsultaciju sa dežurnim ljekarom, upućena u Klinički centar. Iste večeri je (nakon što je utvrđeno da nema potrebe za ginekološkom reintervencijom), pozvan kolega interventni radiolog koji je uradio „nefrostomu“ – stavljanje cjevčice koja ide kroz kožu u visini bubrega, čime se bubreg rastereti mokraće koja na taj način ističe direktno iz bubrega. Pacijentkinja je 12 dana boravila u Kliničkom centru, odakle je stabilnog opšteg stanja otpuštena kući. Prije četiri dana je bila zakazana dalja medicinska intervencija, procedura od strane urologa. Desilo se nešto što treba tek da bude ispitano i pacijentkinja je, nažalost, preminula.

RB/BI: Još jedna porodilja, Asmira Aljošević, koja se 10. septembra porodila u Opštoj bolnici Bar suočila se sa komplikacijama. U njenom slučaju je došlo do krvarenja masivnijeg nego što je uobičajeno, pa je i ona, nakon što ste prepoznali opasnost, upućena na dalje zbrinjavanje u Kliničkom centru. U kakvom je Asmira Aljošević stanju?

Dr Rolović: U dnevnom smo kontaktu sa kolegama u Kliničkom centru. Skinuta je sa respiratora već duže vrijeme, ali ne smijem iznositi mnogo detalja. Ipak, mogu kazati da je u stabilnom stanju. Očekuje se da ide na bolje. Pomenuću podatak koji je vrlo bitan: mi u Baru smo od 1994. do 2024. godine imali oko 21 hiljadu porođaja. Prije 32 godine smo imali smrtni slučaj u Bolnici u Baru zbog atonije uterusa. Pacijentkinja je umrla jer se nije kontrakovala materica, pored svega što su ljekari preduzeli. Prije tri godine je jedna pacijentkinja zbog komplikacija umrla u KCCG. Raspolažem podatkom da su u Americi 2021. godine na 100.000 žena, 32 žene umrle prilikom porođaja. Ako uporedimo sa naših 10.000, odnosno 20.000, po tom standardu bi trebalo da ih bude 6,4. Za familiju je ovo nenadoknadivi gubitak. Ovakve stvari se dešavaju i moramo svaki dan da se borimo i da, čak i kada se dese, nastavimo da funkcionišemo. A, kako nam je da radimo, znamo mi. U ovakvim situacijama mi pomaže što ne pratim društvene mreže. Pokušavamo da radimo ono za šta smo školovani.

RB/BI: Porodice pokojne Tafe i mlade porodilje Aljošević, koja se još uvijek nalazi na Odjeljenju intenzivne njege u Kliničkom centru pozivaju na odgovornost. Kako vratiti povjerenje u Barsku bolnicu?

Dr Rolović: Barska bolnica je tokom COVID-a određena za Regionalni centar. Stepen smrtnosti u Barskoj bolnici od COVID-a je procentualno, bio nešto viši nego u drugim ustanovama, pa se taj problem „vuče“ još od tada. O tome direktor, možda, može dati preciznije informacije. Komplikacije koje imamo na odjeljenjima su definitivno, na nivou sa ostalim bolnicama.

RB/BI: Koji su naredni koraci menadžmenta?

Dr Karišik: Nastavićemo da radimo svoj posao maksimalno profesionalno, kao što se i inače trudimo i kada nisu ovakvi događaji u pitanju. Iskoristio bih priliku da zamolim pojedince da budu strpljivi i da puste struku da da svoje mišljenje i sud o ovom, ali i o bilo kom drugom slučaju. Ishitrene izjave mogu da nanesu samo štetu i unesu nemir kod građana cijele Crne Gore. Mi smo spremni da odgovaramo za sve što uradimo. Naš posao je itekako stresan, a najveće smo sudije sami sebi. Kao što je doktor Rolović rekao, samo onaj ko ne radi, nema komplikacija, a one su sastavni dio medicinske, naročito hirurške prakse. Niko ih ne želi, svi želimo izlječenje, da spasimo ljudski život. Samo mi znamo kako se osjećamo i kako nam je kada izgubimo pacijenta.

Dr Rolović: Najviše me boli smrt pacijentkinje, kao i komentari sa strane. Odgovorno tvrdim da je naše interesovanje za pacijenta svakodnevno, i kada ode iz bolnice. Ne želim  da neko pomisli da ga pošaljemo dalje i da na njega zaboravimo. Tako je sve dok ne dobijemo informaciju da je izašao iz krize. A što se posla tiče – nastavljamo da radimo. Juče su urađena dva carska reza, u subotu porođene dvije žene, a u nedjelju jedna. Baš se ovih dana potrefilo i više porođaja nego inače.

RB/BI: Hvala vam puno što ste odvojili vrijeme za slušaoce Radio Bara i čitaoce našeg portala i što ste, nakon nemilih događaja, bili raspoloženi da upravo za našu medijsku kuću date sve ove važne, za javnost vrijedne informacije. 

Share.

Comments are closed.