Dr Ljiljana Jovićević: Nadamo se da će broj inficiranih uskoro početi da opada

„Od početka 2022. obaramo ‘neslavne’ rekorde iz prošle godine po broju oboljelih od Covida 19, pa smo tako 1. januara imali 106 novoprijavljenih slučajeva, 2. januara 77. Juče su prijavljena 92 nova slučaja. Sve to zahtijeva maksimalno angažovanje zaposlenih u Domu zdravlja“, kazala je gostujući u programu Radio Bara dr Ljiljana Jovićević, epidemiološkinja u barskom Domu zdravlja. Ona je istakla i da se ovih dana, u Covid i ambulanti Odsjeka za epidemiologiju prosječno testira preko 100 osoba sa simptomima koji ukazuju na moguću infekciju korona virusom, a da bilježe i preko 200 pregleda.

Veći broj oboljelih posljednjih dana zahtijeva reorganizaciju i maksimalno angažovanje svih zaposlenih.

„Uz preraspodjelu radnog vremena i prekovremeni rad svih nas, uspijevamo da odgovorimo svim zahtjevima. Nadamo se da će, u narednim danima, broj novoinficiranih početi da se smanjuje, a svakako organizovaćemo se u skladu sa epidemiološkom situacijom“, naglasila je dr Jovićević.

Sudeći po podacima kojima raspolažu i kliničkoj slici kod novooboljelih, pretpostavljaju da se radi o novom omikron soju.

„Kod novooboljelih pacijenata se uglavnom, javlja blaža klinička slika, gdje dominiraju koštano-mišićni problemi, grebanje u grlu, kašalj slabijeg intenziteta. Istina je da je povećan broj pacijenata ali se pretežno radi o pacijentima bez potrebe za hospitalizacijom, što je ohrabrujuće“, dodala je dr Jovićević.

Na konstataciju da je u Hrvatskoj registrovan prvi slučaj „flurone“ – istovremene zaraze virusom sezonskog gripa i Sars-Cov-2, epidemiološkinja odgovara da u Crnoj Gori nisu zabolježeni takvi slučajevi.

„Na svu sreću, a to je potvrdio i direktor Instituta za javno zdravlje, dr Igor Galić, nijesu zabilježeni takvi slučajevi u našoj zemlji. Aktivno pratimo epidemiološku situaciju na svim poljima, ne samo po pitanju korone, već i drugih respiratornih infekcija koje su moguće u ovom periodu. U tom smislu ne postoji razlog za zabrinutost“, prokomentarisala je dr Jovićević.

Ona savjetuje da je pored nošenja maske, vođenja računa o distanci i pravilnom pranju ruku, veoma bitno da što više boravimo na svježem vazduhu, unosimo dovoljno tečnosti i vitamina i jačamo imunitet. Apelovala je na sugrađane da se vakcinišu jer je, po njenim riječima, evidentno blaža klinička slika kod vakcinisanih.

„U Baru je ukupno dato 43.108 doza vakcine. Treću ‘buster’ dozu je primilo 5.528 građana. Činjenica je da i među vakcinisanima dolazi do prenošenja bolesti, ali je takođe činjenica da se kod njih dešava da klinička slika bude blaga i da infekcija kraće traje. Ono u šta smo se uvijerili i što znamo je da ni jedna vakcina ne štiti 100%, međutim ono što je velika istina je da ukoliko obole, pacijenti imaju rijetku potrebu za hospitalizacijom“, dodala je dr Jovićević.

Nezahvalno je, kako kaže, prognozirati kada će se epidemija zaustaviti ili očekivati da li će do toga doći uskoro, jer je virus nepredvidiv i to je više puta do sada pokazao.

„Nezavisno od toga kakve preventivne mjere preporučuju donosioci odluka, ne smijemo nikako zaboraviti na to da nosimo maske, posebno kada smo u zatvorenim prostorima, da vodimo računa o distanci, redovno i pravilno peremo ruke, kao i da se trudimo da ojačamo imunitet. Ukoliko se svega toga budemo pridržavali, za očekivati je da se situacija počne smirivati“, zaključuje dr Jovićević.

U telefonskom uključenju u program Radio Bara podsjetila je da Covid ambulanta barskog Doma zdravlja radi svakim danom od sedam do 21 čas, dok se u ambulanti Odsjeka za epidemiologiju testiranje obavlja svakog dana osim nedjeljom od sedam do deset sati. Vakcinalni punkt u „Voliju“ radi od deset do 14, dok je punkt u hotelu „Princess“ otvoren svakodnevno od osam do 20 časova.

Share.

Comments are closed.