Povodom aktuelne situacije vezane za virus Covid- 19, gost “Promenade srijedom” na talasima Radio Bara bio je dr Adis Martinović, epidemiolog u barskom Domu zdravlja. Sa njim smo razgovarali o aktuelnoj situaciji, mjerama opreza i mogućnosti pojavljivanja ovog virusa u našoj zemlji.
Razgovor sa dr Martinovićem počeli smo o aktuelnoj situaciji u našoj zemlji, i pitanjem da li je situacija vezana za koronavirus ove sedmice značajno nepovoljnija za građane Crne Gore u odnosu na prethodnu, i ima li razloga za paniku s obzirom da se virus širi iz dana u dan, i u zemljama regiona.
“Situacija ove sedmice je nepovoljnija zbog većeg broja oboljelih i umrlih od koronavirusa u svijetu, naročito u Evropi. Nema razloga za paniku jer su sve institucije u Crnoj Gori koje imaju veze sa mogućom importacijom koronavirusa spremne da adekvatno reaguju“, kaže Martinović.
Na pitanje koliko građana Crne Gore se trenutno nalazi pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom i šta on tačno podrazumjeva, naš gost je imao precizne podatke.
“Trenutno je u Crnoj Gori 381 osoba pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom. Zdravstveno-sanitarni nadzor je mjera ranog otkrivanja simptoma i znakova infekcije, u ovom slučaju koronavirusom, kod putnika u međunarodnom saobraćaju koji su tokom 14 dana prije dolaska u Crnu Goru boravili u područjima gdje ima koronavirusa. Nadzor podrazumijeva identifikaciju takvih putnika prilikom ulaska u našu zemlju, skrining na određene simptome i znakove infekcije, uručivanje riješenja o sprovođenju zdravstveno-sanitarnom nadzoru, samopraćenje i prijavljivanje simptoma infekcije, i nadzor od strane epidemiološke službe u trajanju od 14 dana”, jasan je epidemiolog.

Pitanje koje se nameće samo po sebi, je bilo vezano za potvrđene slučajeve koronavirusa u Crnoj Gori. Po riječima Martinovića, takvih slučajeva u našoj zemlji nema.
“Trenutno u Crnoj Gori nema potvrđenih slučajeva obolijevanja od koronavirusa. Naša želja, a i svih u zemlji, je da se takvo stanje održi i u narednom periodu. Međutim, pravo je pitanje koliko je realno očekivati takav slijed događaja, uzevši u obzir situaciju u okruženju i cijeloj Evropi pa i širom meridijana. Znate kako, bolje je ‘spriječiti nego liječiti’. Nadamo se najboljem, ali smo spremni i za prve slučajeve“-ističe Martinović.
Broj zaraženih paijenata u svijetu se povećava iz dana u dan, što nije dobra situacija.
“Ukupan broj potvrđenih slučajeva u svijetu od početka epidemije do juče iznosi 115.855, od čega je 4.631 slučaj registrovan u poslednja 24 sata. I ta brojka se konstantno povećava. Prvi slučaj je zabilježen i u Turskoj u kojoj do juče nije bilo zaraženih. Nažalost i u regonu se ta situacija mijenja iz dana u dan”, naglašava naš gost.
Upravo je situacija u okruženju naše zemlje ono što sve građane Crne Gore sa pravom zabrinjava u ovom trenutku. Dotakli smo se i drastičnih mjera koje Italija kao jedno od najugroženijih područja sprovodi.
“Do ovog momenta u Italiji imamo 9.172 registrovanih sliučajeva, od toga 1.797 u poslednja 24 sata, sa 463 smrtna slučaja, od čega 97 u poslednja 24 sata, zatim Francuska sa 1.412 oboljela, Njemačka 1.139, Švajvcarska 374, Holandija 321 itd… U Sloveniji je registrovano 16 osoba, Srbiji 12, Hrvatskoj 12, Albaniji 6, Sjevernoj Makedoniji 3, BIH 2.Mislim da Italija preduzima sve što je u ovom trenutku najdjelotvornije za suzbijanje epidemije. Iako zaista našim kolegama doktorima situacija u toj zemlji nije nimalo laka”, jasan je epidemiolog barskog Doma zdravlja.
Termin “infodemija” je kovanica koju je prilikom podnošenja jednog od ranijih izvještaja vezano za koronavirus, prva iskoristila Svjetska zdravstvena organizacija.
“Infodemija je pojava s kojom ćemo se sve više suočavati, a koja označava poplavu lažnih i polutačnih vijesti i informacija koje mogu imati i negativne posledice po zdravlje. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) smatra da je za infodemiju, kao i za virus, potrebno pronaći vakcinu. I tu je vrlo bitna uloga vas medija. Ne treba stvarati paniku među stanovništvom. Virus je tu, prisutan i to je sve činjenično stanje. Ali, brojne lažne informacije koje se pojavljuju mogu samo negativno uticati na sve nas. I zbog toga svima mora da bude jasno nikakvog boljitka od tih informacija neće biti“, kategoričan je Martinović.

Na pitanje vezano za siptome virusa, dr Martinović je bio jasan.
“Vjerujem da su vaši slušaoci do sada imali prilike da čuju sve potrebne informacije vezane za ovaj virus. Problem je što je u ovo doba godine velika epidemija i gripa, tako da se često bez uzorka brisa i analize koja se radi u Podgorici odmah ne može utvrditi razlika. Preporuka je da svi oni koji osjete siptome ne dolaze po sopstvenom nahođenju u Domove zdravlja ili bolnice. Mi smo tu spremni da reagujemo po svakom pozivu. Naši brojevi su dostupni, tu su vozila Hitne pomoći kao i naše epidemiološke službe i tokom cijelog dana smo spremni da reagujemo na svaki poziv. Ne treba stvarati paniku, ali treba uticati i na zdrav razum kod svih naših građana. Mjere koje su i juče donešene od resornog Ministarstva i svih relevantnih organa su najbolji način prevencije. Samo se trebamo pridržavati tih mjera“, objasnio je Martinović.
Kako naglašava naš gost i poslodavci u javnom i privatnom sektoru moraju imati senzibilitet prema zaposlenima. Ukoliko se kod nekoga pojave simptomi, poslodovac mora toj osobi obezbijediti odmor ili slobodne dane, uz napomenu da će se eventualne doznake o bolovanju kasnije izdavati. Iako je Bar tranzitno područje, svaki ulazak koji je do sada bio iz zemalja koje su ugrožene rizikom je ispraćen na dobar način.
“Moram zaista istaći odličnu saradnju sa svim zemljama iz regiona kada je ova problematika u pitanju. Zajedno sa njima pratimo svaku fluktaciju putnika, ko je ušao u našu zemlju, da li je samo prošao kroz nju i kakvo je njegovo zdravstveno stanje nakon povratka kući. Odmah reagujemo po prijavi određenih slučajeva i tako će biti u narednom periodu“, zaključuje razgovor Martinović.