Drugo izdanje manifestacije „Dani nematerijalne kulturne baštine Bara“ održaće se u subotu i nedjelju u Kući maslina, multifunkicionalnom objektu u Starom Baru, čija su vrata, iznova se potvrđuje, otvorena kako za autohtone proizvode, tako i za inovativne ideje. Manifestaciju su podržali Opština Bar i Turistička organizacija Bara.
Autorka projekta je istoričarka umjetnosti, muzejska savjetnica, predsjednica Nacionalnog komiteta ICOM Crne Gore, dr Anastazija Miranović.
Ona je, u susret zanimljivom i edukativnom događaju, za Radio Bar i Bar Info govorila o programu manifestacije, ali i značaju njegovanja bogate crnogorske i barske baštine.
„Prošlogodišnja proslava dvadeset godina od zaštite nematerijalne baštine čovječanstva dala mi je ideju da u Baru organizujem manifestaciju koja će se baviti upravo našim nematerijalnim kulturnim nasljeđem. Manifestacija je prošle godine realizovana krajem septembra, trajala je tri dana, a imali smo 21 radionicu. Zaista je bilo odjeka, kako u Baru, tako i u široj crnogorskoj javnosti. Tada smo odlučili da ovaj projekat realizujemo i sljedeće, odnosno ove godine, a koliko materijala nematerijalnog nasljeđa imamo u barskoj opštini, sigurno ćemo se ovom temom baviti i u narednim godinama“, vjeruje dr Miranović.
Ovogodišnje izdanje „Dana nematerijalne kulturne baštine“, objašnjava, okuplja stručnjake i entuzijaste iz oblasti etnologije, istorije, istorije umjetnosti, konzervacije.
„Bavićemo se barskim narodnim nošnjama, kao centralnom temom, dakle spičanskom, šestanskom, mrkovskom, zubačkom, krajinskom, s tendencijom da rekonstruišemo tzv. barsku narodnu nošnju, o čemu će govoriti poznati stručnjaci iz ove oblasti“, objašnjava naša sagovornica.
Druga, takođe veoma značajna tema, su glasila koja se publikuju ili su na raznim platformama i online izdanjima – „Zupci Times“ i „Glas Mrkojevića“, a u program je uvrštena i prezentacija spičanske slikovnice „Marija i Petar u spičanskoj nošnji“.
„S obzirom da su jedan od segmenata manifestacije običaji, ovog puta ćemo govoriti o iznošenju banira/ranke u Šestanima, kao i iznošenju kamena na Velju mogilu u Gornjem Šušanju. Poseban segment biće ‘Govor Mrkojevića’. Dvodnevna manifestacija će se tako baviti onim temama našeg nematerijalnog nasljeđa koji pretenduju da budu i zaštićena nematerijalna kulturna dobra Crne Gore“, navodi dr Miranović.
Ona je uputila poziv sugrađanima da u što većem broju dođu u „Kuću malina“ jer smo, kategorična je „svi dužni da njegujemo naše nematerijalno nasljeđe, imajući u vidu da bez nematerijalnog, ne bi bilo ni materijalnog nasljeđa. Podcrtala je da smo „upravo zbog te sprege, ono što danas jesmo kada je kultura uopšte u pitanju“.
Autorka projekta je posebnu zahvalnost uputila kolegama koje su joj pomogle u složenoj pripremi događaja – Draginji Radonjić, Olji Fatić, Neđeljku Đuroviću i direktorki „Kuće maslina“, dr Mariji Markoč koja je „otvorila vrata prelijepog zdanja da nas udomi i ugosti ova dva dana“.
Dr Miranović vjeruje da će svi učesnici i posjetioci nositi lijepe uspomene sa manifestacije „Dani nematerijalne kulturne baštine Bara“.