Dr Stanišljević: Moramo se odvići od grljenja, rukovanja i ljubljenja

Dr Miroslav Stanišljević, pomoćnik direktora Doma zdravlja za medicinska pitanja gostujući u prijepodnevnom programu Radio Bara apelovao je na građane da se ponašaju odgovorno – onoliko odgovorno koliko smo se ponašali u martu i aprilu. Tad smo bili izuzetno odgovorni i pokazali smo i sebi i čitavom svijetu, šta smo, ko smo i koliko možemo.

“Što se tiče smirivanja kompletne situacije, 98-99% je na nama, građanima, na našoj svijesti… Ako se mi budemo pridržavali one tri osnovne mjere, o kojima smo govorili dr Ljilja Jovićević, dr Adis Martinović i ja, doći će do prekidanja lanca infekcije. Lanac infekcije možemo prekinuti samo pravilnim nošenjem maske, ona mora da pokriva nos i usta i vrh brade, tako da niste u situaciji da udišete aerosol koji se širi iz usta vašeg sagovornika, koji nije zaštićen, da perete ruke redovno, da se odviknemo od grljenja, rukovanja, ljubljenja i ostalih naših izraza srdačnosti i da držimo fizičku distancu sa sagovornicima. To predstavlja glavni način u ovom momentu, obuzdavanja ove pošasti”, istakao je on.

Stanišljević je sugrađane zamolio da, isto kao što se pridržavaju održavanja distance pred poštom, bankama i drugim ustanovama, da tako održavaju distancu i pridržavaju se žutih linija koje su obilježene na trotoarima oko Doma zdravlja.

“Molim vas da, kad dolazite u Dom zdravlja, shvatite da je ulazak redukovan, molim vas da koristite telefon i elektronsku aplikaciju e-zdravlje, da zadovoljite najveći dio vaših potreba tim putem, da ne bi dolazili u situaciju da dolazeći u Dom zdravlja pokupite, da tako kažem, i virus korone. Sami znate da su simptomi ovog oboljenja vrlo slični bilo kom drugom respiratornom oboljenju, tako da je bez testiranja vrlo teško utvrditi da li neko zaista ima Koronu ili nema”, kazao je Dr Stanišljević i podsjetio da je režim rada u Domu zdravlja promijenjen, kako bi se zaštitili građani i zdravstveni radnici.

On je zamolio građane da redukuju dolaske u Dom zdravlja i da imaju razumijevanja za zdravstvene radnike koji se nalaze na punktovima na ulazu “jer oni moraju zbog naše i vaše sigurnosti da vam izmjere temperaturu i da popune epidemiološki upitnik, da biste mogli da uđete”.

“Ukoliko su neke od stavki u upitniku pozitivne, ili pacijent već zna, ili ima znake koji bi ukazivali na COVID infekciju, potrebno je da se javi telefonom izabranom doktoru, kako bi najavili dolazak na pregled u COVID ambulanti. Pregledi se obavljaju svakog dana od 12 do 14 i od 18 do 20 sati u drugoj smjeni”, podsjetio je Stanišljević.

U Baru je trenutno 55 inficiranih građana, 250 je pod pojačanim epidemiološko zdravstvenim nadzorom, dok se u karantinu u Zoganju nalazi 12 osoba, od kojih će nekoliko biti otpušteno danas.

Share.

Comments are closed.