Gošća emisije Sunčanom stranom ulice na talasima Radio Bara, bila je dr Anđela Stanović iz Doma zdravlja Bar. U razgovoru sa Vjerom Knežević Vučićević objasnila je zašto je u nedjelju, 18. jula, u Baru broj registrovanih novoinficiranih koronavirusom bio zabrinjavajuće velik- čak 13, kako protiče masovna imunizacija u Baru, šta građane u razgovoru sa ljekarima najviše zanima…
RB/BI: Kakva je trenutno epidemiološka situacija u Baru? Podsjetimo nakon prilično dugog perioda, tokom kojeg smo se radovali zbog malog broja novoinficiranih na dnevnom nivou, saopšten je podatak koji je uznemirio Barane- 13- toro novopozitivnih u jednom danu…
Dr Stanović: Želim da napomenem da su desetoro od 13 novoprijavljenih slučajeva SARS CoV2 dijagnostikovanih u laboratoriji u Baru, turisti čiji se smještaj vodi u hotelskom objektu u Kotoru. Drugim riječima, nijesu u pitanju Covid pacijenti koji borave u Baru. Mi smo taj podatak prijavili Institutu i očekujemo korekciju. Naravno, i dalje preporučujem sugrađanima da poštuju mjere, bez obzira na aktuelno stabilnu epidemiološku situaciju.
RB/BI: Kako se odvija proces masovne imunizacije, imaju li Barani povjerenje u učinkovitost vakcine?
Dr Stanović: Masovna imunizacija bilježi i dalje zadovoljavajući kontinuitet. Rekla bih da su Barani svjesni učinkovitosti vakcine, a dokaz je relaksirana atmosfera u našem gradu. Ko god je vakcinisan zna da je zaštitio sebe, a i druge.
RB/BI: Koje vakcine su trenutno na raspolaganju?
Dr Stanović: Na raspolaganju su tri vakcine: Sinopharm, Astrazeneca i Pfizer. Imunizacija Pfizer vakcinom se sprovodi i dalje po redovnom rasporedu- četvrtkom i petkom.
RB/BI: Koliko Barana je do sada primilo vakcinu, a koliko njih je i revakcinisano?
Dr Stanović: Trenutno, zaključno sa 19. julom, ukupan broj vakcinisanih u Baru iznosi 21.483, pri čemu je prvi dozu primilo 11.288 Barana, a drugu dozi 10.195 građana.
RB/BI: Koliko sugrađana na dnevnom nivou testirate u Domu zdravlja?
Dr Stanović: Na dnevnom nivou Epidemiološka služba Doma zdravlja Bar testira oko 60 pacijenata. Rekord je zabilježen u petak 16. jula, kada je broj uzoraka za PCR iznosio 93. Većina uzoraka se vodi pod indikacijom povratak turista u rezidencijalnu državu. Ostatak čine pacijenti kojima je PCR test potreban zbog liječenja, izvođenja intervencije, ili kao uslov za kontrolu trudnoće. Takođe, pobrinuli smo se za prostornu odvojenost pacijenata sa prethodnim indikacijama i pacijenata suspektnih na COVID. Naime, pacijenti koji imaju simptome sumnjive na COVID, ili su ostvarili kontakt visokog rizika, mogu da dođu da se testiraju u COVID ambulantu svakog dana od sedam do 21 sat.
RB/BI: Koja pitanja ljekarima građani najčešće postavljaju?
Dr Stanović: S obzirom da naša epidemiološka služba nudi usluge vakcinacije pomoraca protiv žute groznice, pitanja se često tiču razmaka između COVID vakcina i ovih vakcina. U skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje, razmak koji preporučujemo, i koji je poželjan, je minimum 14 dana od primanja vakcine protiv Covida.
RB/BI: Javnosti je poznato da je u Baru organizovano i testiranje turista. Jeste li zadovoljni kako se taj process odvija, ima li eventualno poteškoća i kakvo je interesovanje gostiju?
Dr Stanović: Većina turista je upoznata sa procesom prijavljivanja. Dokaz da bilježimo kvalitetan angažman u tom segmentu potvrđuje i što turisti smješteni u drugim opštinama žele da ostvare boravak i u Baru, jer je to jedan od uslova za testiranje u Domu zdravlja Bar. Na taj način, može se reći, indirektno stimulišemo ekonomiju turizma našeg grada. Svjedočimo posljednjih sedmica da u Baru boravi zaista respektabilan broj gostiju.
RB/BI: Sve su glasnije prognoze da se od septembra očekuje novi talas koronavirusa. U kojoj mjeri je zdravstveni sistem spreman za taj potencijalni izazov?
Dr Stanović: Naš sistem, govorim o Domu zdravlja Bar, zahvaljujući dobrom mendažmentu, uvijek raspolaže rezervama koje mogu da odgovore na sve izazove. Naravno, preporučila bih građanima da se u cilju prevencije ipak vakcinišu, kako nam se ne bi ponovila epidemija razmjera od prošle godine. Ministarstvo zdravlja je zaista učinilo sve da vakcine budu dostupne svima i da su prije svega besplatne.
RB/BI: Uz poruku o značaju imunizacije, zamoliću Vas da Baranima uputite još jednu, dodatnu, u vezi sa poštovanjem mjera i, uopšte odnosom prema globalnoj pošasti, koja se još uvijek opasno nadvija nad planetom…
Dr Stanović: Apelujem na građane da iskoriste još uvijek dostupan punkt za vakcinaciju u Gimnaziji “Niko Rolović”, koji je otvoren svakog dana od osam do 20 sati. COVID u Crnoj Gori je stekao status infektivne bolesti koja može da se prevenira. Bilo bi lijepo da eradikacija SARS CoV2 konačno postane realizovan cilj. Tada bi naš zdravstveni sistem konačno mogao da preusmjeri resurse na realizaciju ostalih globalnih ciljeva poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite.