U Baru je zbog rizika obolijevanja od koronavirusa pod zdravstvenim nadzorom sedmoro ljudi. Specijalista epidemiolog u Opštoj bolnici, dr Zoran Vojinović, je u gostovanju na Radio Baru, istakao da nema mjesta panici, te da su, u skladu sa preporukama Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje i svih drugih nadležnih institucija, u barskoj bolnici preduzete sve neophodne mjere i nabavljena potrebna oprema, u slučaju pojave virusa.
Kao i u slučajevima pojave drugih zaraznih bolesti, i ovoga puta, kada je riječ o koronavirusu, upozorava specijalista epidemiolog dr Zoran Vojinović, pojavljuje se niz dezinformacija.
“Vaš poziv za gostovanje je došao u pravo vrijeme, jer nažalost, zbog dostupnosti interneta, portala i društvenih mreža, lakše i brže se šire tačne, ali i netačne i polutačne informacije. To je prouzrokovalo znatno veće uznemirenje građana zbog koronavirusa, nego što je to potrebno i opravdano, jer opasnost i stopa smrtnosti od ove vrste gripa je znatno niža od, recimo SARS i MERS virusa, ali se značajno lakše širi. Ono što na početku moram naglasiti, isprovociran onim što sam vidio na jednoj televiziji, u prilogu u kojem se naša državljanka u Italiji žali što ne može ići u bioskop ili diskoteku, da to nije prioritet. To su neophodne mjere predostrožnosti, a najvažnije je da snabdijevanje namirnicama, ljekovima, transport bolesnika i liječenje, nijesu ugroženi ni u jednom dijelu svijeta, pa neće biti ni kod nas”, kazao je dr Vojinović, koji pojašnjava da je kod SARS virusa, 2003. godine, letalitet (stopa smrtnosti), iznosio 10 %, što znači da je svaki deseti oboljeli građanin umro, a kod MERS-a, čak 37 posto, dok je kod Koronavirusa procenat smrtnosti od dva do tri.
“To nikako ne znači da ne treba da budemo oprezni, tim prije što se virus pojavio u našem susjedstvu-Italija i Hrvatska, a Vlada Crne Gore je još 31. januara, napravila detaljan plan postupanja u slučaju pojave ove bolesti kod nas. U Baru je , trenutno, pod zdravstvenim nadzorom sedmoro ljudi – dvojica kineskih državljana, naša državljanka koja je doputovala iz Kine, i četvoro naših državljana koji su stigli iz Italije. Kada dođu na našu granicu, granični policajac je dužan da pogleda pasoš, ustanovi iz koje zemlje dolazi putnik i ukoliko ima potrebe za tim, (dolazak iz zemlje u kojoj se raširio virus, kontakt sa oboljelima i sl.) obavijesti zdravstveno-sanitarnog inspektora i nadležnog epidemiologa koji procjenjuju rizik i preduzimaju odgovarajuće mjere. Ukoliko ne postoji visok rizik obolijevanja, granični policajac dozvoljava ulazak u našu državu, a lice se stavlja pod zdravstveni nadzor 14 dana, koji podrazumijeva dužnost javljanja ljekaru dva puta dnevno, obavještavanje o zdravstvenom stanju i preporuku o izbjegavanju događaja i prostorija u kojima se okuplja veliki broj ljudi. Ukoliko se pojave simptomi, potencijalni pacijent se mora javiti nadležnoj medicinskoj ustanovi, u protivnom , nakon 14 dana, dobija uvjerenje da je zdravstveno-sanitarni nadzor završen”, kazao je dr Zoran Vojinović, koji je naglasio da se pod nadzor ili u krantin stavljaju, isključivo, zdrave osobe, i objasnio raliku između te dvije preventivne mjere.
“Za razliku od nadzora, kod karantina je u potpunosti ograničena sloboda kretanja. Potrebno je obezbijediti zasebne prostorije, sa dostupnim internetom, televizorom, sanitarnim čvorom, dnevnim boravkom, kuhinjom… To je dosta skupo, a razmišljalo se, kako je to i prezentirano u pojedinim medijima, da to bude u Ulcinju, jer tamo već postoje vojne barake, udaljene od grada. Međutim, to još nije potvrđena informacija i još nije sigurno da li će i gdje biti obezbijeđen karantin za stanovništvo Bara i Ulcinja. U slučaju pojave oboljelih, ako bi se radilo o manjem broju, svi bi kolima Hitne medicinske pomoći bili transportovani na Kliniku za infektivne bolesti Kliničkog centra Crne Gore, dok bi u slučaju masovnije zaraze, pacijenti bili smješteni na Infektivno odjeljenje naše bolnice”, kazao je dr Vojinović i potencirao da nema mjesta panici, te da građani nepotrebno kupuju u ogromnim količinama maske i lijek tamiflu, kojih već nema u brojnim apotekama širom Crne Gore.
“Tamiflu nema efekta kod liječenja koronavirusa, jer, u stvari, još nemamo niti lijek, niti vakcinu za ovu vrstu gripa. Obične, hirurške maske, koje građani kupuju u apotekama, ne mogu koristiti zdravim osobama, već isključivo, oboljelima, jer one mogu ublažiti širenje virusnih mikroorganizama u okolinu. Potpuna zaštita su specijalizovane maske “FFP2” i “FFP3”, sa kojima barska bolnica raspolaže u dovoljnim količinama i možemo se pohvaliti da smo najopremljenija zdravstvena ustanova, kada je riječ o potrebnim preparatima i medikamentima, u slučaju pojave virusa. Dakle, lijek ne postoji, već se reaguje na simptome, koji su isti kao kod svakog gripa, i, pretežno su za to potrebni antipiretici. Virus se najlakše prenosi kapljičnim putem, kada oboljeli, kašljanjem ili kijanjem, izbacuje čestice virusa, direktnim kontaktom, putem prljavih ruku ili indirektno, npr. preko neke vrste hrane, što još nije dokazano”, istakao je dr Vojinović.
Najbolja preventiva je izbjegavanje putovanja u zemlje gdje je virus prisutan, a ukoliko se to dogodi, onda je neopodno izbjegavati mjesta masovnog okupljanja, poput bioskopa, diskoteka, utakmica, tržnica i sl. Preporučuje se stroga higijena ruku i izbjegavanje kontakta sa osobama koje imaju respiratornih problema.
Ohrabrujuća činjenica jeste da nije zabilježen nijedan slučaj pojave virusa kod djece, do devet godina, a pokazalo se i da su pripadnice nježnijeg pola znatno imunije, jer je procenat obolijevanja i smrtnog ishoda kod muškaraca 2,8 %, a kod žena 1,7 %.
Rizik da obole, objašnjava dr Vojinović, postoji kod svih, a rizik teške kliničke slike je, uobičajeno, prije moguć kod hroničnih bolesnika, trudnica ili starijih od 65 godina.
“Kod nas, u Crnoj Gori, trenutno je rizik podignut na nivo-umjeren, dok je u Kini kulminacija bila 13. februara. Sa prolaskom zime i ljepšim danima, trebalo bi da dođe do znatnog pada u širenju svih, pa i koronavirusa”, objašnjava specijalista, epidemiolog u barskoj bolnici, dr Zoran Vojinović.