Društvo maslinara Bar: Ne boli njih Stara maslina…

Danas je, povodom teksta “Udruženje maslinara Antivari: Zamjenom teza i neistinama se pokušava zlonamjerno prebaciti odgovornost”, koji je na našem portalu objavljen 24. aprila, reagovalo Društva maslinara Bar. Kao i u prethodnom slučaju, i njihovo reagovanje prenopsimo u cjelosti:

Iako je Društvo maslinara Bar u prošlom obraćanju navelo da neće polemisati sa ljudima koji stoje iza novoosnovane maslinarske organizacije “Antivari”, moramo se ponovo obratiti radi potpune informisanosti javnosti i kvalifikacija izrečenih u njihovom tekstu.

Da su imalo pratili savremene tokove u maslinarstvu, klimatske promjene, preporuke domaćih i regionalnih stručnjaka, znali bi da je lagana korektivna rezidba Stare masline, izvršena 16. aprila 2020. godine, sprovedena na vrijeme, te da apsolutno nije ugrozila Baranima sveto stablo.

Razumijemo brigu svih maslinara, pa i ovu iz novog udruženja čiji su članovi nekada bili u Društvu maslinara Bar, ali se pitamo gdje su dušebrižnici bili svih prethodnih godina, da li su se interesovali ko je i kada orezuje, čime se i kada štiti, ili im je “samo” zasmetalo što iza ove rezidbe stoji najveća i najorganizovanija maslinarska organizacija u Crnoj Gori, u dogovoru sa institucijom kojoj je Stara maslina data na čuvanje, Kulturnim centrom. Znaju oni da je stablo orezivano i prošle godine, i to značajno  kasnije, 25. aprila, ali im tada nije smetalo, jer su se bavili važnijim stvarima. I još, tog 25. aprila 2019. godine rezidbu je izvršio zaposleni u Centru za suptropske kulture na koji se dušebrižnici pozivaju.

Ističu u novoosnovanoj maslinarskoj organizaciji da su se “u njihovo vrijeme” borili protiv “betonizacije” Stare masline, međutim u arhivi Društva maslinara Bar ne postoji nijedan dokument koji to potvrđuje. Sigurni smo da bi građani Bara voljeli da vide tako nešto, a i mi koji smo ostali u Društvu maslinara. Možda tako nešto čuvaju u privatnim arhivama. Rekoše da su se za Staru maslinu borili preko Radio Bara. Politička borba se vodi preko medija, a ozbiljan i dobronamjeran doprinos se daje pismenim argumentima koji se dostavljaju preko arhive relevantnih institucija.

Iako je tema polemike bila Stara maslina i njena rezidba, hvalili su se realizovanim projektima od 2002. godine. Pomenuli su kako su maslinarima dijelili mašine i alate, ali nisu pomenuli da su novom rukovodstvu na primopredaji predali spisak dužnika i nenaplativog duga po osnovu podjela mašina, koji iznosi tačno 10.474 eura. Na ovom spisku ima i nekoliko aktuelnih članova Upravnog odbora novoosnovanog društva. Društvo maslinara Bar posjeduje dokument o rashodu robe koja je po njima “neupotrebljiva” i to u iznosu od 3.261,22 eura, ovjeren pečatom i potpisom dva dana nakon njegove zapisnički izvršene primopredaje. O poslovnim “uspjesima” ovog tipa, arhiva Društva maslinara sadrži puno dokumenata koje pažljivo čuvamo, i spremni smo da ih damo na uvid ako zatreba.

Da se finansijama Društva maslinara “domaćinski” upravljalo, govori i činjenica da su današnji kritičari na računu godinama “čuvali” 10.000 eura, novac koji je od strane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja bio uplaćen za izgradnju maslinarskog puta u Džidžarinu. Trebalo je godine da prođu, da se promijeni rukovodstvo Društva, pa da se pokrene gradnja puta.

Hvalili su se u saopštenju utemeljenjem i organizacijom Maslinijade. Priznaćemo svi, to je stvarno regionalno poznata i priznata manifestacija. Nekada je bila ozbiljna i sadržajna, ali je po opštim ocjenama javnosti u novije vrijeme pretvorena u vašar. Međutim, činjenica je da je nekada bilo mnogo više novca oko nje, pa je i interesovanje organizatora bilo veće. Samo jedna zanimljivost, primjera radi – za organizaciju VII Maslinijade, tadašnji sekretar Društva maslinara Bar je sa računa u CKB banci u kešu podigao, ni manje – ni više, nego 25.500 eura za organizaciju dvodnevne manifestacije!

Kažu da su se regionalno povezali sa Italijom, Hrvatskom, Turskom… a na Maslinijadi već godinama nema čak ni gostiju iz Ulcinja i Boke, o Hrvatskoj da ne govorimo, Društvo maslinara je ugostilo prijatelja sa Hvara. Što reći o kvalitetu Maslinijade i povjerenju maslinara, kada je na posljednoj manifestaciji broj uzoraka za takmičenje u kvalitetu ulja bio šest! Sa nekadašnjih trideset palo je na šest. I još nešto, Organizacioni odbor se takmičio “između sebe” i tako i nagrade podijelio sam sebi, iako se kasnije ispostavilo da neka ulja nisu bila čak ni ekstradjevičanska.

U njihovom dopisu posebno mjesto ima sadašnji predsjednik Društva maslinara, koga su, kako kažu, slali svuda po svijetu na razne obuke. Očigledno, po njima, nije bio dobar učenik, jer sada ne zna kada se vrši rezidba, a prošao je toliko predavanja kod svjetski priznatih stručnjaka maslinarstva. Nije aktuelni predsjednik bio privilegovan tada, nego nijedan od sadašnjih kritičara nije znao dobro da govori engleski jezik, pa nisu mogli putovati bez pratnje i prevodioca. Uz to, iako je Društvo imalo sekretara koji je dobijao platu, aktuelni predsjednik im je pisao sve dopise i obraćanja javnosti, jer im je informatička pismenost bila na niskom nivou, a o upotrebi e-maila da ne govorimo. Moguće je da su u međuvremenu poradili na obrazovanju, i to treba pozdraviti.

I na kraju, da zaključimo – ne “boli” rukovodstvo novoosnovane organizacije rezidba Stare masline, ne brinu oni sada, niti su ranije brinuli o njoj, već njih boli redovna izborna Skupština Društva maslinara, koja je održana krajem 2014. godine na kojoj više nisu dobili povjerenje barskih maslinara. Koristili su metode koje koriste i u politici pred izbore, ali sve im je bilo uzaludno.

Teško su podnijeli poraz na izborima te 2014, ali su se pripremali za novu Izbornu Skupštinu koja je održana početkom 2019. godine. Nisu se spremali radom i maslinarskim rezultatima, već političkim agitovanjem. Primjenili su politički princip koji odranije poznaju “od vrata do vrata” i na sve načine ubjeđivali maslinare da ih podrže. Na izbornoj Skupštini koja je brojala više od 140 prisutnih, ponovo nisu dobili povjerenje barskih maslinara. Bila je to Skupština koju zovemo “Skupštinom očeva i sinova”, jer, kako nisu mogli obezbjediti podršku, svaki aktivista je poveo oca ili sina da glasa za njega. No, ni u tim uslovima nisu uspjeli.

Iskreni da budemo, radovali smo se što su konačno odlučili da osnuju “svoju” maslinarsku organizaciju i što će ponovo moći da budu predsjednici i sekretari. Nadali smo se da će odustati od Društva maslinara Bar, da će nas pustiti da idemo svojim putem unaprijeđenja maslinarstva, a da će oni sprovesti svoj način rada za kojeg imaju sve riječi pohvale, no ništa od toga. Opet im smeta Društvo maslinara Bar, pa čak i kada volonterski radi na očuvanju Stare masline. Ponovićemo, da ne bude zabune – volonterski!

Istaknućemo i to da upravo Društvo maslinara Bar aktivno sarađuje sa odgovornima u Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine Vlade Crne Gore i konkretno radi na njenoj zaštiti, u skladu sa aktuelnim Zakonom o zaštiti prirode. Prikupljaju se papiri, angažovani su stručnjaci, i taj je proces u toku, nadamo se uspješnom završetku na zadovoljstvo svih žitelja našeg grada.

Share.

Comments are closed.