Društvo maslinara Bar organizovalo je sinoć u Dvorcu kralja Nikole posljednje ovogodišnje druženje članova. Bila je to prilika da se predstave rezultati postignuti u ovoj godini, kao i planovi za narednu, ali i da se dodijele sertifikati za 70 maslinara iz Bara, Ulcinja, Budve i Boke, koji su pohađali Školu rezidbe maslina, koju je u martu vodio istaknuti stručnjak za maslinarstvo, diplomirani inženjer agronomije Edi Družetić iz Istre.
Predsjednik Društva, Ćazim Alković, podsjetio je prisutne, među kojima je bio i potpredsjednik Opštine Radomir Novaković, da je Društvo maslinara kao nevladina organizacija osnovano 2002. godine i da kontinuirano radi na revitalizaciji, razvoju i unaprijeđenju maslinarstva u Baru i Crnoj Gori. U Registar maslinara je trenutno upisano više od 800 ljudi, a posebno je važno što se u Društvo učlanjuju mladi i pripadnice ljepšeg pola, zainteresovane za maslinarstvo i maslinovo ulje.
Društvo intenzivno radi na unaprijeđenju kvaliteta maslinovog ulja i edukaciji maslinara i potrošača, kontinuirano realizuje lokalne i prekogranične projekte koji doprinose razvoju maslinarstva, sarađuje sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, Opštinom Bar i mnogobrojnim institucijama i organizacijama, crnogorskim i stranim.
Podsjećajući na aktivnosti tokom ove godine, Alković je pomenuo projekat rekonstrukcije starog mosta na Suvom potoku, urađen u saradnji sa TO Bar, posebno istaknuvši izuzetnu pomoć arheologa Omera Peročevića u brojnim maslinarsko-turističkim i kulturno-istorijskim projektima. Potom je podsjetio na rekonstrukciju Maslinarskog puta Sveti Vid-Sustaš, obuku za senzorsko ocjenjivanje a zatim i školu degustacije maslinovog ulja, najavivšio učešće maslinara na Noćnjaku koji se organizuje od 19. do 22. marta naredne godine u Supetru na Braču.
Maslinari su, podsjetio je on, održali izbornu skupštinu i izabrali Upravni odbor. Društvo je učestvovalo u prekograničnim projektima Opštine, u okviru saradnje Italija-Albanija-Crna Gora, ali i u “Mjesecu vakufske masline” sa Islamskom zajednicom, a podržali su i inicijativu za izgradnju novog maslinarskog puta ka Sumini. Ove godine su po peti put organizovai “Ex albis ulivis”, degustaciju mladih maslinovih ulja.
“Položen je kamen temeljac za izgradnju Kuće maslina – kuće za sve crnogorske maslinare. Riječ je o objektu koji će koštati milion eura, površine 1080 kvadrata”, istakao je Alković, dodajući da će “iskoristiti njene potencijale, kako bi objekat sam sebe izdržavao i podsticao razvoj maslinarstva”.
Podsjetio je da su barski maslinari u Vodnjanu (Istra) izlagali mlada maslinova ulja, a posjetili su i Peroj. Barsko ulje i med iz Crne Gore poklonili su i predsjednici Hrvatske, Kolindi Grabar-Kitarović, koja je posjetila crnogorski štand. U Privrednoj komori Srbije održali su predavanje na temu “Utvrđivanje starosti starih maslinjaka u funkciji brendiranja maslinovog ulja”. Na manifestacji Veolea u Italiji, u konkurencji 800 italijanskih ulja, dobili su dvije srebrne medalje.
Tokom prošle godine, članovima Društva je uz pomoć Opštine Bar, po povoljnim cijenama, podijeljeno 955 sadnica. Alković je istakao i dobru saradnju sa NVO Info Sport Bar i njenim osnivačem, Miodragom Banovićem, po čijem projektu su maslinova stabla zasađena oko svih obrazovnih institucija u Baru.
U narednoj godini, kako je kazao Alković, pažnja će biti posvećena unaprjeđenju infrastrukture kroz maslinjake, pripremi za otvaranje i potpunu valorizaciju Kuće maslina, saradnji sa Ministarstvom ruralnog razvoja, Opštinom Bar i drugim organizacijama, kao i završetku procesa zaštite barskog ulja.
Okupljenima je potom predstavljen rad Saida Čantića, jednog od najboljih maslinara u ovoj godini, koji je iskrčio 18.770 kvadrata šume, izgradio pristupni put i bazen za vodu, pa posadio 670 maslina.
Ugledni barski maslinari Etem Mujić i Ibrahim Duraković, te članica UO Društva maslinara Dragana Marinović, uručili su sertifikate za pohađanje škole rezidbe maslina za više od 70 crnogorskih maslinara iz Bara, Ulcinja, Budve, Boke, Podgorice, Rusije…
Među njima je i Amir Mačkić iz Pečurica, agronom i budući magistar maslinarstva. “Moja porodica ima stare zasade, a planiramo da zasadimo i nove, pa je maslinarstvo bilo i logičan izbor za moje buduće zanimanje”, kaže Almir, koji je i član UO Društva maslinara Bara.
Druženje maslinara je završeno degustacijom i prezentacijom ovogodišnjeg mladog maslinovog ulja.