Ako đubrenje masline nije obavljeno krajem februara još nije kasno obaviti prihranu vještačkim đubrivima, poručuju iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
„Najčešće se koristi urea. Treba napomenuti da se urea na višim temperaturama jako brzo razgrađuje. Zbog toga je ureu poželjno plitko zaorati. Ako vam je maslinjak na nepristupačnom terenu i niste u mogućnosti da zaoravanje obavite mašinski, u tom slučaju ureu stavljate pred kišu. Osim uree, može se staviti KAN, ali on se stavlja u duplo većoj dozi od Uree i nije ga potrebno stavljati neposredno prije kiše. Preporuka je da se maslina, osim vještačkih, đubri i sa stajskim đubrivom ili nekim od organskih đubriva, koja su posljednjih godina prisutna na našem tržištu.
Maslina u periodu pred cvjetanje i u toku cvjetanja traži hraniva iz zemlje. Ako se dodaje KAN, onda je to 0,5 kg po stablu ako se radi o mladim maslinama ukoliko đubrimo starija stabla onda je to 1kg po stablu.
Krajem aprila, kad su temperature veće i kad više nije moguće primijeniti vještačko đubrivo, može se obaviti folijarna prihrana preko lista Ureom do 4% , 4kg na 100l vode
Dobri rezultati se postižu u maslinarstvu ukoliko se primjenjuje folijarna prihrana maslina, jer većina đubriva sadrže visok procenat mikroelemenata bora, koji je neophodan za oplodnju, formiranje i rast sjemenke.
Povećava se rod, kvalitet plodova, povećava se sadržaj ulja, a prirodna aroma i miris maslina dolazi do izražaja.
Pravilnom primjenom agrotehničkih mjera povećava se prinos zavisnosti od sorte i to 30”, navodi se u saopštenju koje potpisuje dipl. ing. agronomije, Miloš Vuksanović, samostalni savjetnik i u oblasti voćarstva i vinogradarstva u Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.