Đuričić: Opština Bar bez restrikcija vode

Iako je hidrološka situacija izuzetno nepovoljna, potrošači koji se vodom snabdijevaju iz sistema Vodovod i kanalizacija Bar i u jeku turističke sezone treba da budu zadovoljni. O aktuelnoj situaciji, poteškoćama sa kojima se ovih dana susreću zaposleni i planovima za naredni period, sa izvršnim direktorom DOO “ViK” Bar Mladenom Đuričićem, u emisiji “Uhvati dan” na talasima Radio Bara, razgovarao je Nemanja Janković.

Govoreći o vodsnadbijevanju u sedmicama kada na području barske opštine boravi veliki broj turista, Đuričić je istakao da je “više nego zadovoljan”, posebno imajući u vidu sve poteškoće sa kojima smo se suočavali u prethodnom periodu, a koje se prvenstveno odnose na pandemiju Covid- 19.

“Konkretno, kada je riječ o aktuelnom momentu, DOO Vodovod i kanalizacija Bar je u nastojanju da odgovori enormno visokoj potrošnji, obezbjedilo dodatne količine vode iz regionalnog vodovoda. Fokus smo stavili na turistička „čvorišta“. U ovom momentu obezbjeđujemo kvalitetno vodosnabdijevanje svih djelova opštine”, kaže Đuričić.

Po njegovim riječima, iz sistema Regionalnog vodovoda trenutno se uzima 135 litara vode u sekundi.

“Ovim  obezbjedjujemo ukupno 530 litara u sekundi u sistemu, što je najviše što je ikada uzimano i distribuirano. U narednim godinama uzimaćemo koliko god bude bilo potrebno da se zadovolje potrebe potrošača, a da se to tehnički može ispratit. Opština Bar je, uprkos nizu nepovoljnih okolnosti, jedna od rijetkih koja nije uvodila restrikcije u vodosnabdjevanju, osim za područje Mandarići, Pod Sustaš i Sustaš, koja se snabdijevaju sa vodoizvorišta Sustaš”, jasan je naš sagovornik.

Đuričić je podsjetio da je još uvijek aktuelan višegodišnji problem koji stvara preopterećena i zastarjela mreža, kao i neracionalna potrošnja vode od strane pojedinih potrošača.

“Ovo je posebno izraženo tokom ljetnjih mjeseci, kada potražnja uslijed sezone vrtoglavo raste, a hidrološki potencijal je nizak. DOO Vodovod i kanalizacija Bar sa svim stručnim i tehničkim kapacitetima,u slučajevima kada ima mogućnost, nastoji da gdje god postoji potreba, ulaže u novu infrastrukturu, mijenja dotrajale cijevi, sanira kvarove, kreira tehnička rješenja”, poručuje Đuričić. Ipak, iako nastoje da održavanje izvorišta održavaju na optimalnom nivou tokom cijele godine, na smanjivanje izdašnosti, koja je rezultat nepovoljne hidrološke situacije, ne mogu da utiču.  

“Dovoljno je podsjetiti da je jul 2021. godine bio najtopliji od kada se mjeri temperatura. Neophodno je da pojedini potrošači pokažu odgovorniji odnos prema upotrebi pijaće vode. Obeshrabruje što su svi naši apeli i molbe da se strogo vodi računa o pijaćoj vodi, da se racionalno koristi, da se njome ne zalivaju bašte, voćnjaci, travnjaci, pune bazeni, ostali bez odgovora, a građani prema njima iskazuju čak i podrugljiv odnos. Ove godine imamo i problem da se lokacija naše pumpne stanice u Šušanju zatrpava smećem u toj mjeri da ekipe ne mogu normalno da obavljaju poslove održavanja”, ogorčen je direktor Vodovoda.

Zaposleni u Vodovodu su, tvrdi čelni čovjek ovog privrednog društva i ove sezone savjesno i odgovorno obavljaju svoj posao.

“Jedan od polaznih, osnovnih principa kojih se držimo u poslovanju, jeste da je ulaganje u naše zaposlene investicija, a ne trošak. Prioritet  nam je da, uprkos pandemijom devastiranom poslovnom ambijentu,  održimo redovnost kada je riječ o platama naših zaposlenih. Zbog toga smo izuzetno ponosni na činjenicu da ni tokom pandemije nije bilo ni dana kašnjenja u isplati ličnih dohodaka. Sve naše ekipe i zaposleni maksimalno prilježno i posvećeno pristupaju izvršavanju zadataka, naše ekipe izlaze na teren momentalno po prijavi kvarova na 24 časovnom nivou i nerijetko na temperaturama preko 40 stepeni saniraju kvarove. To govori o odlučnosti i predanosti i ovim putem im se lično, a i u ime svi potrošača zahvaljujem. Oni su važna karika u našem sistemu i mi to znamo da cijenimo”, poručuje Đuričić.

O uspješnosti poslovanje svjedoče egzaktni podaci. Sva potraživanja prema državi, zaposlenima i dobavljačima se redovno izmiruju, za šta su potvrda i zlatni sertifikati uspješnosti koje su dobijali.

“Konkretno, naplata za sedam mjeseci ove godine je u odnosu na 2020. godinu veća za 23,44%, dok je u odnosu na 2019. godinu (u kojoj nijesmo imali pandemiju) veća za 1,35%. Naplata od usluga je u odnosu na 2020. godinu veća za 6,63%, dok je u odnosu na 2019. godinu veća za 17,40%- što govori u prilog tome da se jako puno uradilo na planu suzbijanja nelegalnog priključivanja na vodovodnu mrežu”, zadovoljan je Đuričić.

Ohrabruju i podaci u vezi sa aktuelnim momentom- sve ukazuje da će naplata biti na nivou uporednog perioda 2019. godine, ako ne i bolja. Direktor Vodovoda ističe da potrošačima koji redovno izmiruju obaveze duguje zahvalnost jer su, kako je podvukao “oni najpouzdaniji partner na planu izgradnje održivog, stabilnog i efikasnog sistema vodosnabdijevanja na području opštine Bar”. Ipak, dugovanja prema DOO Vodovod i kanalizacija Bar su i dalje jako visoka.   

Saradnju sa Regionalnim vodovodom ocjenjuje kao korektnu, uz podsjećanje na “stvaranje tehničkih pretpostavki da mještani naselja kao što je Veliki pijesak, dobiju mogućnost da imaju pijaću vodu u domovima”

“Količine vode koje preuzimamo iz sistema Regionalnog vodovoda usklađujemo sa potrebama. Kao i prema drugim dobavljačima, u skladu sa potpisanim ugovorima o isporukama vode, ugovorene količine vode se redovno isporučuju, a mi redovno izmirujemo naše obaveze prema Regionalnom vodovodu, koga vidimo kao jednog ključnog partnera u održavanju sistema stabilnog vodosnabdjevanja”, zaključio je naš sagovornik.

Share.

Comments are closed.