U toku čitave prošle sedmice, službenici PJ Bar vršili su edukaciju učenika, nastavnog i vannastavnog osoblja OŠ ”Srbija”u Starom Baru, što je nastavak svega što Direktorat za vanredne situacije MUP-a CG i Područna jedinica Bar sprovode u kontinuitetu, kako bi se učenici na najbolji način edukovali u procesu smanjenja rizika od katastrofa, u skladu za usvojenom Strategijom.
Aktivnosti su započele 3. februara prezentacijom za učenike i radno-edukativnom edukacijom za kompletno nastavno i vannastavno osoblje, koje je pripremila i realizovala načelnica PJ Bar mr Pera Pavlica-Dragišić. Tokom sedmice trajala su predavanja učenicima od V do IX razreda, a završni događaj je bila uspješno izvedena vježba evakuacije za sve učenike prve i druge smjene.
Prezentaciju za učenike na temu “Smanjenje rizika od katastrofa” učenicima su održali službenici PJ Bar: načelnica PJ Bar mr Pera Pavlica-Dragišić, samostalni savjetnik II Đina Babić i samostalni savjetnik II Srđan Vujović, a edukaciji je prisustvovala i Selveta Mustafić.
Uz bogato ilustrativnu prezentaciju sa značajnim brojem informacija, fotografija i video materijala, učenici su upoznati sa dominantnim rizicima na području Opštine, s akcentom na poplave, požar i zemljotres, te sa najčešćim nesrećama i nepogodama posljednjih decenija, značajem preventivnih aktivnosti i obučavanja za takve situacije. Naglasak u predavanju dat je na postupanje prilikom velikih nesreća i nepogoda, a posebno je obrađeno postupanje prije, u toku, i nakon zemljotresa.
“Učenici su pokazali veliki nivo zaiteresovanosti za predmetnu problematiku i aktivno su učestvovali u praktičnom dijelu obuke. Na predavanjima učenicima su kroz praktične primjere date smjernice kako da reaguju u određenim vanrednim situacijama. Mada se većina vanrednih situacija ne može spriječiti, učenicima su data uputstva i savjeti o aktivnostima koje treba da preduzmu prije nastanka, tokom trajanja i nakon završetka vanredne situacije kako bi umanjili štetne posljedice. Neke od smjernica bile su: identifikovanje sigurnih mjesta za sklonište u kući i školi u slučaju zemljotresa, zauzimanje fetus položaja, identifikovanje evakuacionih izlaza, smještanje opasnih i zapaljivih materijala na sigurno mjesto, ponašanje za vrijeme zemljotresa u školi, na otvorenom, u stanu i kući i dr. Takođe, predstavnici Direktorata za vanredne situacije su učenike informisali o Evropskom broju za hitne slučajeve – 112, putem kojeg mogu dobiti pomoć bilo koje hitne službe – policije, službe zaštite i spasavanja i hitne medicinske pomoći, kako u Crnoj Gori i zemljama iz regiona, tako i u zemljama EU. Tokom predavanja učenicima su prikazani video snimci posljedica razornog zemljotresa koji je zadesio Crnu Goru 1979. godine i video snimci angažovanja crnogorskog Tima za spašavanje u Albaniji odmah nakon zemljotresa 26.11.2019. U cilju informisanja učenika o aktivnostima koje mogu preduzeti i koje im mogu pomoći da oni i njihova porodica ostanu bezbjedni u vanrednim situacijama, detaljno su im predočeni postupci u kući i što treba činiti prije,u toku i nakon zemljotresa. U sklopu praktičnog dijela edukacije, a nakon detaljne pripreme, svi učenici su provježbali zauzimanje ‘fetus’ položaja u svojim učionicama”, istakla je za Bar Info i Radio Bar mr Pera Pavlica Dragišić.
Nakon predavanja i planirane edukacije, 7. februara je realizovana vježba evakuacije. U njoj su učestvovali svi učenici (njih 412) i kompletno nastavno i vannastavno osoblje (41 lice), kao i Uprava škole. Vježba se sastojala od davanja signala za opasnost od zemljotresa, zauzimanja „fetus“položaja, davanja signala za ustajanje i organizovanog izlaska iz učionica po planu evakuacije, postrojavanje i kontrola prisutnosti svih učenika na slobodnom prostoru školskog dvorišta.
Vježbom je rukovodila mr Pera Pavlica-Dragišić, koja je nakon toga obrazložila zašto je važno redovno sprovođenje vježbi evakuacije, ponovila najbitnije postupke u toku zemljotresa i ukazala učenicima na neophodnost redovne edukacije i blagovremenih priprema iz ove oblasti, zbog činjenice da se opština Bar nalazi u seizmičkoj zoni gdje možemo očekivati zemljotrese određenog jačeg intenziteta. Pohvalila je njihovo angažovanje i dala ocjenu “odličan” za vježbu.
Direktor škole Josip Ćinćur izrazio je zadovoljstvo što je i njihova škola prošla kroz realizaciju ove edukacije i naglasila spremnost za sve vidove saradnje na temu smanjenja rizika od katastrofa. Profesorica CSBH jezika i književnosti, Slavica Radević, izrazila je zadovoljstvo uspješno izvedenom evakuacijom, koja je, po njenim riječima, “izvedena u najkraćem mogućem roku, prema Planu evakuacije. Koordinacija sa učenicima je bila na zavidnom nivou, pratili su instrukcije nastavnika”.
Učenik 3b razreda, Adrijan Kacić, sa nestrpljenjem je čekao momenat izvođenja vježbe: “Bio sam radoznao da vidim kako će se odvijati sve ono o čemu nam je učiteljica pričala. Uradili smo sve onako kako smo se dogovorili; nakon zvona smo izašli u kolonu, jedan iza drugog, prema najbližem izlazu gdje nema stepenica”. Emila Kalamperović, učenica 7b razreda, istakla je zahvalnost Direktoratu za vanredne situacije i njegovim predstavnicima što su došli u školu i svoje znanje i vrijeme posvetili učenicima i nastavnicima OŠ ”Srbija” kako bi ih pripremili i obučili kako da se ponašaju u slučaju zemljotresa.