Proglašenjem najboljih učesnika, završen je konkurs „Mladi ekoreporteri“, koji je, po sedamnaesti put, organizovala NVO „EKOM“, pod okriljem Fondacije za ekološku edukaciju (FEE). Svečana dodjela diploma najboljim ekoreporterima, povodom Dana planete Zemlje, održana je juče u Zavodu za školstvo Crne Gore. Učenici Gimnazije „Niko Rolović“ postigli su izvanredan uspjeh – od pet poslatih radova u različitim kategorijama, tri su osvojila nagrade.
Andrea Karanikić osvojila je nagradu za ekološki aktivizam. Ona je sakupila preko 50 kilograma PET plastike na Volujici. Anja Milić i Nikola Đenđinović su osvojili treću nagradu za eko film, a njihov rad biće prezentovan na međunarodnm takmičenju u Kopenhagenu.
Predstavljanje na najvećoj smotri ovog tipa u Evropi, osvajanjem prvog mjesta na takmičenju „Mladi ekoreporteri“, zavrijedila je i ekološka fotografija „Žedna zemlja“ Rejhane Zejnilović.
“Drastične promjene u temperaturi i vlazi u vazduhu isušuju sve više zemljišta, čineći ga podložnijim požarima i otežavajući održavanje živih vrsta. 11.10. u Ulcinjskoj Solani, mjestu poznatom po svom mjestu na listi Ramsar zaštićenih područja Crne Gore, u starom skladištu su se nekadašnji mulj i bare transformisale. Usljed velikih temperatura, alge su se u potpunosti sasušile, a zemlja popucala.
Ovaj mali prizor izaziva duboku zabrinutost, jer stoji kao vijesnik svih izmjena koje naša Zemlja trpi pod uticajem klimatskih promjena.
Kao mjesto u kom jecaj prirode postaje glasniji, svaki trag ljudske ruke ostavlja nepovratan otisak u zemlji, a ona sama služi kao testament naših (NE)djela kada je u pitanju očuvanje naše okoline”, navodi se u opisu izvanredne fotografije talentovana gimnazijalke Rejhane.
„Crna Gora će se u Danskoj predstaviti sa sedam radova, a dva su iz Gimnazije ‘Niko Rolović’, tako da sam ove godine veoma zadovoljna. Dokaz da ekološka edukacija u našoj školi ne posustaje je što smo se predstavili sa pet radova, a dva idu na međunarodno takmičenje“, sa ponosom je istakla profesorka biologije, Jadranka Tršić, koja ističe da se takmičenje održava od 2008. godine, a barska Gimnazija je do sada učestvovala čak 16 puta.
U prilog značaju buđenja ekološke svijesti i nužnosti odgovornog odnosa prema planeti Zemlji, prof. Tršić navodi da „Crna Gora ima pet nacionalnih parkova (što čini osam posto ukupne teritorije) pod strogom zaštitom države, a toliko problema sa zagađenjem životne sredine“.
„Edukacija je osnova za dalje očuvanje prirode, pa su ovakva takmičenja dobrodošla. Svo prirodno blago ostaje našim potomcima, pa se nadam da če znati i da ga čuvaju“, poručila je Tršić.