Povodom 3. decembra, međunarodnog Dana osoba sa invaliditetom (OSI), razgovarali smo sa predstavnicima nevladinih organizacija koje se bore za unaprijeđenje položaja ove ranjive kategorije društva. Pomaka, kažu naši sagovornici, ima ali trenutna ekonomska i epidemiološka stuacija dodatno im komplikuju i otežavaju život.
Predsjednik NVO Udruženje paraplegičara Bara, Slavko Vučićević, pozvao je sugrađane na poštovanje mjera NKT-a.
„Kada je u pitanju položaj osoba sa invaliditetom, moram reći da je situacija, izazvana epidemijom Covida 19 ugrozila cijelu zajednicu, pa nijesmo u mogućnosti da sprovedemo sve aktivnosti koje smo planirali u 2020. godini. Posebno se ističe problem nezavidnog socijalnog položaja OSI, a smanjeni su i servisi podrške. Zaštita koja se pruža u dijelu pravne pomoći i dalje funkcioniše. Komunikaciju održavamo preko onlajn veza, a kao Udruženje nastojimo da izađemo u susret svim članovima. Udruženje je bilo aktivno na sprovođenju postupka znaka pristupačnosti i ostvarivanja prava ne beneficiju prolaska kroz tunel Sozina, za sve članove koji u skladu sa zakonom, ispunjavaju potrebne uslove. Do kraja godine u planu je da se socijalno ugroženim članovima obezbijedi jednokratna novčana pomoć. Iskreno, veoma je komplikovana i teška situacija, epidemija dobija na razmjerama, veliki broj ljudi je ugrožen- kazao je Vučićević, ističući da osobe sa invaliditetom poštuju epidemiološke mjere, pa se i Dan osoba sa invaliditetom obilježava na skroman način.
U uslovima epidemije korona virusa, zamrznute su sve aktivnosti nevladinih organizacija koje se bave djecom sa teškoćama u razvoju i osobama sa invaliditetom. To je dodatno pojačalo njihovu uobičajenu izolaciju i usamljenost, kaže Marta Anđelić, predsjednica i osnivač NVO „Adria“.
„Mi smo svake godine obilježavali ovaj dan, ove godine to zaista nismo u mogućnosti, zbog epidemiološke situacije koja je poprilično neprijatna, za sve građane, a naročito za OSI. Znamo da postoji više vrsta invaliditeta, najteža situacija je porodicama koje imaju članove sa višestrukim smetnjama u razvoju, odnosno sa psihofizičkim smetnjama. Tu postoji određena grupacija, to su odrasla lica sa intelektualnim smetnjama u razvoju. Položaj OSI u našoj opštini znatno je poboljšan u posljednjih nekoliko godina. Međutim, to nije dovoljno. Malo je službi podrške, one nemaju kontinuitet, pošto zavise od finansijskih sredstava kojih je sada sve manje. Konkursa koji se raspisuju za organizacije osoba sa invaliditetom takođe je manje, sada se raspisuju preko ministarstava i rijetko se dobijaju, a naša udruženja ne mogu da rade bez finansijskih sredstava. Naša udruženja jedina pružaju neke vrste podrške OSI, sem onog što postoji u redovnom sistemu- tuđa njega, lična invalidnina, pomoć jednom od staratelja OSI, specijalna škola i Centar za djecu sa smetnjama u razvoju pri Domu zdravlja. Međutim, nijesu tu u pitanju samo djeca, postoje i odrasla lica sa smetnjama u razvoju. To je jako veliki problem, s obzirom da su i roditelji sve stariji. Najveće je pitanje“, kuda i kako poslije nas, pita se Anđelić.
Predsjednik NVO Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić smatra da većinu koja poštuje epidemiološke mjere ugrožava manji procenat populacije koja ove mjere ne poštuje i ističe da bi takvo ponašanje trebalo sankcionisati.
„Položaj OSI, među kojima su i slijepa i teže slabovida lica, možemo slobodno reći, u ovoj godini je nezavidan, što zbog nepoštovanja zakonske regulative ali i prisustva korona virusa. Kada je u pitanju pristupačnost, nažalost, u našem gradu ne postoje taktilne staze vodilje. Od marta ove godine postoji jedan semafor sa adekvatnom zvučnom signalizacijom, s nadom da će u narednoj godini i ostala dva biti rekonstruisana. Javni prevoz, autobuski i željeznički, nema govornu podršku za ovu populaciju. Kada je u pitanju dostupnost informacijama u javnim ustanovama, možemo reći da su one u većini ustanova u našem gradu istaknute na Brajevom pismu, kojim se služe osobe sa problemima vida. Kada je u pitanju zapošljavanje i dalje poslodavci radije uplaćuju dodatak u Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom nego što zapošljavaju ovu grupaciju.
Aktuelna situacija uzrokovana Covidom 19 donijela je probleme kompletnom čovječanstvu, a naročito osobama sa invaliditetom. Oni često zbog epidemije ne izlaze iz svojih domova, pa samim tim nemaju ni adekvatne servise podrške. Kada idu u institucije da ostvare svoja prava, često budu vraćeni sa obrazloženjem da zbog aktuelne situacije ne rade sa strankama. U pojedinim institucijama je skraćeno radno vrijeme sa strankama. Mislim da je to pogrešno, jer se stvaraju veće gužve, što povećava mogućnost zaraze. Poruka donosiocima odluka bila bi da ne pretjeruju sa ovim mjerama, već da one koji ih ne poštuju sankcionišu, jer se često dešava da pojedinac ili manji broj onih koji ne poštuju pravila ugrožavaju većinu. Nemojte da zbog pojedinaca i manjine ispašta većina“, poručuje Joketić.
Međunarodni Dan osoba sa invaliditetom 3. decembar, obilježava se od 1992. godine kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom poziva sve zemlje da OSI omoguće jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu.