Proteklih mjeseci svjedočimo dominaciji omikrona i na teritoriji Crne Gore. Novi soj koronavirusa se, sada već sa sigurnošću znamo, znatno brže širi, a kakva je trenutno epidemiološka situacija u Baru, u emisiji „Sunčanom stranom ulice“ na talasima Radio Bara, razgovarali smo sa epidemiološkinjom u barskom Domu zdravlja, dr Ljiljanom Jovićević.
„Od početka godine bilježili smo visoke brojke što se tiče broja oboljelih, pa je Bar uvijek bio na drugom ili trećem mjestu po broju novoinficiranih. Ako se uzme u obzir broj stanovnika, onda smo, nažalost, na prvom mjestu. Posljednjih dana epidemiološka krivulja je počela da pada, pa više nemamo brojke koje su obilježile početak godine (5, 6, 7. januara smo imali preko 250 novooboljelih). Juče su u Baru prijavljena 63 novopizitivana slučaja, prekjuče ih je bilo 71. Nadamo se da će se trenda pada nastaviti i narednih dana“, saopštila je dr Jovićević.
U Domu zdravlja se, što se tiče rada i funkcionisanja, svakodnevno prilagođavaju epidemiološkoj situaciji. Ipak, broj pregleda u Covid ambulanti, iako bilježe pad broja novoregistrovanih slučajeva, nije značajno opao.
„Tu se vjerovatno radi o značajnom broju kontrolnih pregleda, pa po podacima koje smo dobili iz Covid ambulante, u jednoj smjeni bude po 100 do 150 pregleda, a na dnevnom nivou ta brojka stigne i do 250“, objašnjava epidemiološkinja.
Povećan je broj zahtjeva za patronažnim liječenjem, a što se tiče rada u Covid ambulanti, u svakoj smjeni rade po dva ljekara. Jednakim tempom nastavljeno je i testiranje PCR dijagnostikom (juče se javilo 57 lica) i brzim antigenskim testovima (na dnevnom nivou i do 100 pacijenata). U Domu zdravlja očekuju da će se stabilizacijom epidemiološke situacije i daljim padom broja novooboljelih i ove brojke smanjivati.
Dr Jovićević preporučuje da se pacijent ljekaru javi u trenutku kada procijeni da simptomi ukazuju na komplikaciju infekcije- povećanje tjelesne temperature, uporan kašalj, otežano, plitko disanje, izražena malaksalost, ukoliko osjeća intenzivne bolove u zglobovima i mišićima.
„Bitno je naglasiti da osobe u kontaktu sa onima koji su pozitivni, a nemaju simptome, ne treba odmah da se javljaju na testiranje, niti na preglede, već je dovoljno da ostanu u samoizolaciji (deset dana za kontakte). Ukoliko se pojave simptomi, tek onda treba da se jave ljekaru“, poručuje dr Jovićević.
Iako infekcija omikronom daje blažu kliničku sliku, u riziku od komplikacija su osobe koje imaju pridružene druge hronične bolesti, oslabljen imuni sistem, pa dr Jovićević upozorava da ni ovaj soj ne smijemo neozbiljno shvatiti, jer ne možemo biti sigurni u kom smjeru i kako će se bolest razvijati.
Kada su u pitanju djeca, posljednjih dana se ne bilježi značajno povećanje broja oboljelih (od šest do osam pacijenata na dnevnom nivou).
Posljednjih sedmica izražen je pad interesovanja za vakcinisanjem.
„Apelujem na sugrađane da, pored osnovnih preventivnih mjera, koje treba da primjenjuju kako bi se zaštitili od infekcije, treba da se, posebno oni koji do sada nijesu primili ni jednu dozu vakcine, odluče na vakcinaciju. To je najefikasnija mjera prevencije“, savjetuje doktorka.
Na punktu u hotelu „Princess“ trenutno su dostupne Sinofarm, Pfizer, a novost je što će od danas biti dostupna i Moderna vakcina.
„Što se tiče Moderne, u narednom periodu ćemo javnost obavijestiti na koji način će se ona distribuirati, s obzirom da s radi o višedoznim pakovanjima. Ono što sada znamo je da je potrebno da se građani zainteresovani da prime ovu vakcinu prijave“, navodi dr Jovićević.
Do sada je u Baru, od februara prošle godine, kada je vakcinacija započeta, prvu dozu primilo 19.273 Barana, drugom dozom je vakcinisano 18.866, dok se za treću dozu odlučilo 6.258 sugrađana.