VIDEO: Epidemiološka situacija u Baru se stabilizuje, Komunalna policija pojačala aktivnosti na terenu

Epidemiološka situacija u Baru se stabilizuje. Iz dana u dan u Domu zdravlja bilježe sve manji broj novozaraženih, ali onih koji se liječe u barskoj bolnici sve je više, jer, osim pacijenata sa Primorja, u ovu zdravstvenu ustanovu smještaju se i oboljeli iz Nikšića, Pljevalja i sa Žabljaka.

Trenutno, barski ljekari se brinu o 51 pacijentu, od čega su osmoro životno ugroženi. Na pedijatrijskom odjeljenju barske bolnice od koronavirusa liječi se i dvoje djece koja su dobrog opšteg stanja. I 11 pacijenata iz Doma starih u Risnu, za sada su, takođe, stabilnog zdravstvenog stanja.

Komunalna policija pojačala je aktivnosti na terenu, i preventivne, zamijenila represivnim mjerama.

U Baru je trenutno 99 aktivnih slučajeva koronavirusa, dok je oporavljeno 222 lica. Pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom je 108, a danas je testirana 31 osoba, što potvrđuje, kako je istakla za Radio Bar i Bar info epidemiološkinja u barskom Domu zdravlja dr Ljiljana Jovićević, da se zdravstvena situacija u našem gradu stabilizuje. Međutim, u barskoj bolnici je iz dana u dan sve veći broj pacijenata koji se liječe od COVID-a 19.

„Od 51 oboljelog koji se liječe u našoj zdravstvenoj ustanovi, osmoro je u jedinici Intenzivnog liječenja i oni su životno ugroženi. Troje je priključeno na mehaničku ventilaciju, odnosno respirator. Dvoje djece, od dvije i šest godina, smješteno je na odjeljenje Pedijatrije i dobrog su opšteg stanja. Mi smo COVID bolnica za Crnogorsko primorje, ali zbog pogoršanja epidemiološke situacije u drugim djelovima Crne Gore kod nas su smješteni i pacijenti iz Nikšića, Pljevalja i sa Žabljaka“, kazao je direktor Opšte bolnice dr Dragoslav Tomanović, koji je naveo da među oboljelima ima tridesetogodišnjaka, ali i onih koji su zašli u devetu deceniju. U barsku bolnicu smješteno je i 11 oboljelih iz Doma starih u Risnu, koji su, za sada, stabilnog zdravstvenog stanja. Na liječenju je, kako nam je rekao dr Tomanović, samo troje pacijenata iz Bara.

Bar spada u kategoriju gradova sa najmanje zaraženih, a da bi se taj trend zadržao, Komunalna policija je pojačala aktivnosti na terenu, i prethodnih dana, umjesto preventivnih, primjenjuje represivne mjere.

„U zavisnosti od broja oboljelih na 1.000 stanovnika, NKT je usvojilo posebne mjere za pojedine gradove. Mi smo, za sada, u grupi gradova sa najmanje zaraženih koronavirusom i za nas važe sljedeće preventivne mjere: nošenje maski, poštovanje fizičke distance, rad lokala do 24 h, u zatvorenom prostoru za stolom može sjedeti najviše dva lica, a u otvorenom prostoru četiri. Zabranjeno je usluživanje za šankom, a kontrolišemo i gradski i prigradski saobraćaj, kao i taxi prevoz“, objašnjava načelnik barske Komunalne policije, Dejan Škerović, koji ističe da kod građana još uvijek nije dovoljno prisutna svijest o opasnosti, te su morali sa preventivnih, i mjera upozorenja, da pređu na sankcionisanje neodgovornih sugrađana.

„U posljednjih sedam dana naplaćeno je oko 2.000 eura kazni zbog nepoštovanja mjera NKT-a, a najviše se krše pravila nošenja maski i održavanje fizičke distance. Služba Komunalne policije raspolaže sa 19 službenika, inspektora i policajaca, a u početku smo radili zajedno sa republičkim inspektorima i pripadnicima Uprave policije i uglavnom smo upozoravali sugrađane na neophodnost veće odgovornosti prema sopstvenom i zdravlju drugih. Da bismo smanjili broj zaraženih, i ostali u grupi sa najmanje oboljelih, počeli smo da primjenjujemo sankcije, ali u najmanjem iznosu. Za fizička lica novčane kazne kreću se od 50 do 100 eura, zavisno od prekršaja, za preduzetnike 350 eura, a za odgovorno lice u pravnom subjektu, kazna je 500 eura“, kazao je Škerović.

I narednih dana komunalni policajci radiće od sedam do 24 časa, a pretežno će biti fokusirani na mjesta gdje je najveća frekvencija ljudi – trgove, šetališta i ugostiteljske objekte, te iz ove službe mole građane da se pridržavaju propisanih preventivnih mjera.

Share.

Comments are closed.