Umorni, ali spremni da pomognu pacijentima i daju što veći doprinos u borbi protiv globalne pošasti- koronavirusa, ovih sedmica među svojim kolegama prednjače epidemiolozi.
Opšta bolnica Bar pokriva teritoriju Bara, Ulcinja i, prema najnovijim naredbama Nacionalnog koordinacionog tijela i područje opštine Budva.
“To znači da naša bolnica brine o oko 85.000 stanovnika. Trenutno bilježimo pet oboljelih- prvi registrovani slučaj u ove tri opštine je Ulcinjanka koja je u Crnu Goru doputovala nakon jednomjesečnog boravka u Americi, uslijedio je jedan slučaj iz Bara od prije nekoliko dana, potom juče dvoje novootkrivenih iz Ulcinja i jedan iz Budve. Pacijent iz Ulcinja koji je registrovan juče, povezan je sa prvim slučajem, dok je njegova sugrađanka u proteklom periodu boravila u Srbiji, odakle je doputovala 16. marta. Ističem da su simptomi prepoznati prvenstveno zbog učinkovitosti mjera zdravstveno-sanitarnog nadzora kojima podliježu osobe za koje postoji sumnja da su zaražene koronavirusom”, objasnio je u razgovoru za Radio Bar dr Zoran Vojinović, epidemiolog u Opštoj bolnici u Baru i istakao da trebamo biti spremni da će broj oboljelih narednih dana biti u porastu.
Doktor Vojinović podvlači da barska bolnica raspolaže zadovoljavajućom količinom lične zaštitne opreme.
“Svi ljekari, medicinsko i ostalo osoblje su u potpunosti zaštićeni. Nažalost, imamo podatke da je u Italiji i Španiji oko 4.000 zdravstvenih radnika inficirano novim koronavirusom, ima i smrtnih slučajeva…”, kaže Vojinović.
Ljekarima posao dodatno usložnjava i to što je u toku sezona drugih respiratornih virusa, prvenstveno gripa, pa je otežano pravljenje razlike u kliničkoj slici između ovog i ostalih virusa koji su trenutno u cirkulaciji među populacijom. Govoreći o simptomima virusa COVID-19 epidemiolog Vojinović ukazuje da je jedan od prvih tzv. “podmukla” temperatura (malo iznad 37 stepeni), suvi kašalj (prisutan kod 70% za sada oboljelih od koronavirusa), kratak dah (karakterističan kod 29% pacijenata), opšta slabost (16%), kijavica (16%), glavobolja (deset procenata), bolovi u mišićima (osam procenata)…
“Apelujem na sugrađane da se ne bave proizvoljnim procjenama, da ne paniče i da na svoju ruku ne dolaze u zdravstvene ustanove bez konsultacije sa ljekarom, jer upravo tako rizikuju da ‘pokupe’ koronavirus u kontaktu sa oboljelima”, upozorava Vojinoić.
Govoreći o nekim od scenarija koje je uradio Institut za javno zdravlje, epidemiolog u Opštoj bolnici Bar navodi da su oni “ozbiljni i zaprepašćujući”.
“U slučaju da se od skoro 86.000 stanovnika koji žive u opštinama Bar, Budva i Ulcinj razboli 0,1%, značilo bi da ih je 86 oboljelih, od kojih bi 17 zahtijevalo hospitalizaciju. Na respiratoru bi završilo četiri pacijenta, a dva bi umrla. U slučaju da se deset procenata razboli (što bi, u slučaju nepoštovanja preporuka Nacionalnog koordinacionog tijela bila realna situacija) to bi se mjerilo sa osam i po hiljada pacijenata oboljelih od koronavirusa, 1.700 bi završilo na bolničkom liječenju, 430 na respiratorima, dok bi smrtno stradalo 220 ljudi”, upozorava Vojinović.
Opšta bolnica Bar raspolaže sa 43 specijaliste raznih grana, 24 ljekara su na specijalizaciji (na koje mogu računati u slučaju da ljekarskog kadra zafali), a imaju i 160 medicinskih sestara. Vodili su računa da na “prve linije” izloženosti stave mlađi kadar uže specijalizovan u ovoj oblasti, a “zaštitili” su kolege starije od 65 godina, one koji imaju malu djecu ili neko hronično oboljenje tako što su ih rasporedili u neinfektivni dio bolnice. Na području Bara, Ulcinja i Budve radi četiri epidemiologa- jedan u barskoj bolnici, dva u Domu zdravlja i jedan u Budvi.
“Svi pacijenti registrovani kod nas su imali lakšu kliničku sliku”, ističe Vojinović. On podsjeća da je veoma teško zaštititi se od koronavirusa, jer specifična prevencija ne postoji, a ne postoji ni lijek usmjeren prema ovom virusu, niti vakcina.
“Preostaju nam mjere dugotrajnog pranja ruku toplom vodom, socijalna distanca, izbjegavanje rukovanja, grljenja, ljubljenja, nedodirivanje očiju, usta, nosa, te češće provjetravanje prostorija. Osobama koje imaju respiratorne tegobe savjetujem da ne izlaze iz kuće, da telefonski kontaktoraju ljekare, a mi ćemo postupiti prema protokolima. Ne smije se kijati u ruke, već isključivo u maramicu koju potom treba odložiti u kantu sa poklopcem. Masku u kući ne treba nositi ukoliko su svi ukućani zdravi. Hirurške maske i nemaju nekog efekta, jer se već poslije 45 minuta do sat ovlaže, pa ih često treba mijenjati”, ponovio je preporuke epidemiolog.
Objašnjava da, iako je rizik od zaraze usljed dodirivanja proizvoda u marketima mali, treba ga izbjegavati i što kraće se zadržavati u nabavci. Po povratku kući iz trgovine prvo treba oprati ruke, pa tek onda iznijeti kupljene potrepštine. Garderobu odmah treba provjetiti, a obuću treba ostavljati ispred kuće ili u hodniku stana.
“Ovo je infekcija koja se prvenstveno prenosi kapljičnim putem, pa tako treba izbjegavati kontakt sa zaraženim licima. Poželjno bi bilo da osobe koje imaju lakšu kliničku sliku i oporavljaju se u svojim domovima, borave u izolovanoj prostoriji. Ukoliko za to nema mogućnosti, u razgovoru sa osobljem bolnice zajednički bi procijenili koliki je rizik da oboljela osoba (u zavisnosti od težine kliničke slike) bude upućena na kućno liječenje. Kod članova porodice oboljelog higijena ruku mora biti na izuzetno visokom nivou, a poslije svakog boravka zaraženog koronavirusom u toaletu, tu prostoriju treba detaljno očistiti i dezinfikovati. Oboljeli mora imati i svoj pribor za jelo koje se poslije objeda mora adekvatno oprati”, pojasnio je Vojinović, iznova apelujuću, pogotovo na starije osobe, djecu i trudnice da što manje vremena provode vani i poštuju preporuke Ministarstva zdravlja.