Ex Albis Ulivis, deseti put

Deseta manifestacija „Ex Albis Ulivis“ koju je organizovalo Društvo maslinara Bar, održana je večeras u Starom Baru, u restoranu „Kaldrma“.

Događaj promoviše ovogodišnja maslinova ulja, proizvedena od svježe ubranih zelenih plodova masline.

Manifestaciju je otvorio predsjednik Društva maslinara Ćazim Alković, predavanjem na temu „Od maslinjaka do uljare i od uljare do kuće“.

„To je lanac aktivnosti koji se mora ispoštovati u potpunosti, ako se pogriješi u bilo kojoj od njih, šteta je nepovratna. Znamo da maslinovo ulje, ako ga jednom oštetimo, više ga ne možemo popraviti. To su neki mali detalji koji ne koštaju mnogo, a pomažu da na kraju imamo kvalitetno maslinovo ulje“, upozorava Alković.

On je istakao da je bitno znati optimalno vrijeme berbe i zrelosti ploda masline.

„Nažalost, u Crnoj Gori nemamo mogućnost da laboratorijski odredimo optimalnu zrelost, dok kod naših komšija Hrvata, već u Dubrovniku, postoji mogućnost da laboratorije određuju kada je ta optimalna zrelost. Nadamo se da će i naše laboratorije biti drugačije i da će to doći i kod nas“, kazao je Alković.

Predavanje je bilo usmjereno ka tome da je važno da se plastične vreće nikako ne koriste, da se na ovoj temperaturi vazduha vodi računa gdje se masline spuštaju tokom berbe, da se one transportuju u plastičnim gajbama, da se u uljari vodi računa o temperaturi prerade, da ulje do kuće treba da se transportuje u staklu ili u inoks posudama (gdje ulje na kraju i treba smjestiti) i da treba voditi računa da se odvoji od taloga, jer ne valja da ostane sa njim.

Maslinar Veselin Vulićević koji se bavi ovim poslom posljednjih petnaestak godina ističe da plod nije bio nikad lošiji.

„Ova godina je specifična. U pojedinim područjima je rodilo obilno, dok u nekim i nije. Ja sam pripao tom dijelu gdje je slabo rodilo. Sa druge strane kvalitet masline i maslinovog ulja je vrhunski zbog toga što su bile visoke temperature i nije bilo razvoja maslinove mušice koja šteti plodu i ulju. Imamo manje, ali je vrlo kvalitetno ulje“, riječi su Vulićevića, koji dodaje da potražnja za maslinovim uljem i maslinama je velika.

“Meni je žao što ove godine neću moći da ispoštujem svoje mušterije od prošle godine. Cijene jesu visoke, ali s obzirom na uloženi trud cijena nije prevelika. Ljudi koji znaju šta je pravo ulje i koji vjeruju ljudima koji ga proizvode, spremni su da plate koja god da je cijena u pitanju“, kazao je Vulićević, i naglasio da ulje još nije počelo da se prodaje, jer je u fazi taloženja, te će za par dana staviti u promet.

„Ulje će biti malo skuplje u odnosu na prošlu godinu“, zaključio je on.

Pored Barana, događaju su prisustvovali maslinari iz Ulcinja, Budve, Podgorice, gosti iz Rusije…

Ljubitelji maslinovog ulja, imali su priliku da uživaju u degustaciji pita, sireva, lokuma i domaćeg soka od šipka.

Share.

Comments are closed.