Festival ljudskih prava skrenuo pažnju na diskriminaciju OSI

U velikoj sali Doma kulture, sinoć je održan „Festival ljudskih prava“ koji je organizovala Nevladina organizacija „Ekvivalent“ u partnerstvu sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj i Kulturnim centrom „Homer“. Projekat je podržan od strane Ministarstva ljudskih prava i manjinskih prava, u okviru Javnog konkursa „Zaštita lica invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti“.

Veče su  započeli Andrija Marićević, Kristina Ćetković i Svetlana Radović, čitanjem tekstova nastalih na radionici kreativnog pisanja pod mentorstvom Milane Mateić. Uslijedilo je izvođenje predstave „Opet neki invalidi“ u kojoj su glavni akteri osobe sa invaliditetom (Andrija Marićevic, Katarina Ćetković, Svetlana Radović, Miloš Spajić, Tijana Janković, Milana Mateić). Njima su društvo na scenu pravile pozorišna rediteljka Minja Novaković i glumica Mirjana Spajić koja je u ovom projektu angažovana kao asistentkinja režije. Posebnu pažnju je izazvala recitacija uz muzičku pratnju mješovite muzičke grupe, sačinjene od lica sa i bez invaliditeta. Dogođaj je bio oplemenjen svirkom benda „Validni“, koju čine muzičari Nikola Kalezić, Nikola Zekić i Veselin Vuković.


PR menadžerka NVO „Ekvivalent“ Anđela Miličić je za Radio Bar i Bar info kazala da ova predstava ima za cilj da pokaže sa kakvim vrstama barijera se susreću osobe sa invaliditetom u različitim situacijama, naročito kad govorimo iz oblasti obrazovanja, zapošljavanja, porodičnog ili partnerskog odnosa.


„Osobe sa invaliditetom zajednica uglavom posmatra kao pasivne posmatrače. Ovim festivalom hoćemo da pokažemo da možemo biti aktivni dio kulturne scene. Mišljenja sam da zakoni jesu bitni, ali, kada se na praktičnom primjeru pokaže sa čim se susreću lica sa smetnjama, to bude nešto sasvim drugačije“ , kazala je Miličić.


Izvršna dikretorica NVO „Ekvivalent“ Svetlana Cicvarić, zahvalila se okupljenima na izdvojenom vremenu. Na kraju večeri publika je imala priliku da u holu Kulturnog centra pogleda izložbu fotografija, čiji autori ukazuju na različite oblike diskriminacije sa kojima se OSI svakodnevno susreću.

Share.

Comments are closed.