Nakon što je juče održana prva javna i kontrolisana berba plodova Stare masline na Mirovici, danas je na istom mjestu, upriličena degustacija dobijenog ulja. Ove događaje su u sklopu VI manifestacije “Ex albis ulivis” organizovali Društvo maslinara Bar i JP Kulturni centar Bar.
“Hemijska i organoleptička analiza tek predstoje, ali naša je preliminarna procjena je da smo uspjeli da proizvedemo vrhunsko ekstradjevičansko maslinovo ulje. Od juče ubranih 85,8 kg plodova, nakon prerade dobili smo 5,9 kg ulja (ekstradjevičansko maslinovo ulje se mjeri u kilogramima). Svjesni smo da se preradom u ovom periodu nije mogla očekivati veća količina, ali je važno da je dobijeno ulje vrhunskog kvaliteta”, kazao je za Radio Bar i Bar Info Ćazim Alković, predsjednik Društva maslinara Bar.
Današnjoj degustaciji je prethodila i obuka o tome kako prepoznati pozitivne, a kako negativne osobine ulja.
“Od početka smo se trudili da sve bude edukativno za maslinare. Počev od rezidbe Stare masline, zaprašivanja protiv štetnika, prihrane preko lista i zemlje… Plodove smo u prozračnim gajbama transportovali do uljare gdje se vršila obrada na 24 C stepeni, jer ako pređe 28 C stepeni, onda to više nije ekstradjevičansko. Dobijeno ulje sipali smo u staklene kanistere. Jutros smo, pored ulja dobijenog od plodova Stare masline, degustirali i ovogodišnja ulja Islamske zajednice i našeg maslinara Ibrahima Durakovića”, kazao je Alković .
On je takođe izrazio zadovoljstvo što je jučerašnjoj berbi prisustvovao veliki broj ljubitelja masline i maslinovog ulja, raznih generacija i opredjeljenja.
“Utisci su jako pozitivni. Bilo je baš lijepo. Okupili smo se i ujedinili bez obzira na razlike u godinama, politička, religiozna ili nacionalna opredjeljenja. Bilo je tu mladih i starih, funkcionera, maslinara… Događaj je pjesmom uljepšala klapa KUD-a ‘Jedinstvo’, a prisustvovali su i izviđači IO 24. novembar“, kazao je Alković.
“Stara maslina je zaštitni znak crnogorskog primorja, i kao najstarije drvo u ovom dijelu Evrope, nezamjenljivi je vizuelni i duhovni dio indentiteta Bara”, kazao je juče direktor barskog Kulturnog centra Erol Marunović.
“Opština Bar je Staru maslinu dala na upravljanje Kulturnom centru, a mi smo kao dobri domaćini ove godine angažovali stručna lica iz Društva maslinara Bar, koji se brinu o pripremi agrotehničkih mjera potrebnih za održavanje kako Stare masline, tako i okolnih stabala u ovom kompleksu. Danas se obavlja i prva javna berba Stare masline, od čijih plodova će biti proizvedeno ekstradjevičansko maslinove ulje, i koje će naši posjetioci imati prilike da probaju. Kulturni centar će u saradnji sa Društvom maslinara Bar nastaviti da rade na aktivnostima u cilju održavanja zaštite i daljeg unaprjeđenja čitavog ovog prostora, i bolje valorizacije ovog izuzetnog spomenika prirode”, naveo je juče Marunović.
Berbi je prisustvovao i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, koji je okupljenima poručio da se ispisuju nove stranice istorije drevnog stabla.
“U godini kada smo sa nivoa lokalne uprave sproveli niz aktivnosti u cilju očuvanja ovog drevnog stabla, ali i promocije maslinarstva kao najznačajnije poljoprivredne kulture u gradu. U godini kada svjedočimo i izgradnji Kuće maslina, kao mjestu gdje će se svi barski i crnogorski maslinari okupljati i razmjenjivati iskustva i promovisati ovu drevnu kulturu, mogu sa posebnim zadovoljstvom da istaknem da smo od 7. oktobra na javnu raspravu stavili i nacrt studije kojom ćemo potvrditi status prirodnog dobra stare masline, upravo ovdje na mjestu postojanja mira i našega grada”, istakao je Raičević.
Ibrahim Duraković, maslinar iz Starog Bara, koji je prvi započeo rezidbu Stare masline, rekao je da je prije zajedničke akcije maslina bila u prilično zapuštenom stanju.
“Društvo maslinara i Kulturni centar su se dogovorili da mi to preuzmemo i odmah smo odradili rezidbu, što se na kraju ispostavilo kao dobra odluka. Ona trenutno ima dobar rod i u odličnom je stanju. Prvo se odradila rezidba, zaštita, a onda prihrana i sve što ide uz to”, naveo je on.
Duraković, koji se ovim poslom bavi preko dvije i po decenije, kaže da je rezidba za njega predstavljala jedan rutinski rad. “Mi nju nismo klasično rezali, jer je to ipak Stara maslina. Ostavili smo je i da lijepo izgleda, a otklonili smo joj suve krajeve i sve to što treba, ostavili rodne grane da rode, i to se pokazalo uspješnim”, istakao je on.
Među okupljenim maslinarima bili su i najstariji i najmlađi maslinari u ovom udruženju – devedesetčetvorogodišnji Adem Šabović i trinaestogodišnji Marin Šaltić, kao i potpredsjednik Opštine Bar Radomir Novaković Cakan.
Prilikom prve javne i kontrolisane berbe nisu ubrani svi plodovi sa Stare masline. Naredne nedjelje u organizaciji TOB, ekipa TV “National Geographic” dolazi da snima specijalnu emisiju o ovom drevnom stablu, pa je za tu priliku ostavljeno branje plodova sa jedne grane.