Glamočakova nova izložba jedan od najvažnijih likovnih događaja u Beogradu

Pažnju srpske javnosti izazvala je izuzetno uspješna izložba crteža i skulptura “Poraženi pobjednik”, svjetski poznatog vajara iz Bara Zlatka Glamočaka u beogradskoj Galeriji “Haos”. U pitanju je njegov povratak na tamošnju likovnu scenu nakon gotovo tri decenije odsustva.

Postavku je otvorio francuski ambasador u Srbiji Pjer Košar prošlog utorka, a trajaće do 15. novembra. Mediji su istakli da je to “jedan od najvažnijih likovnih događaja u Beogradu”.

Predgovor kataloga napisao je akademik Dimitrije Popović, istaknuti slikar i pisac.

“Autorova zavidna crtačka veština, osim u licima i grimasama, vidljiva je posebno u prikazivanju šaka i stopala… Afirmirajući medij crteža i njegove izražajne mogućnosti jasnoćom snage ekspresivnog izraza Zlatko Glamočak istovremeno ostvaruje nadrealistički karakter svojih motiva. Ono što se doima košmarnim ritualima sadizma i mazohizma projektovano je iz tragičnog iskustva stvarnosti. Moguća misao na srednjovekovnu infernalnu imaginaciju može biti u funkciji paradoksa da bi se jasnije i preciznije ukazalo na brutalnost savremenog pakla, na dezintegrisano jedinstvo današnjeg prividno celovitog sveta“, zapisao je, između ostalog, Dimitrije Popović.

“U Glamočakovom pesimističkom konceptu egzistencije stoji čovjek kao neprikosnoveni kreator sopstvene istorije u kojoj se potvrđuje kao apsurdni poraženi pobjednik”, konstatovao je Popović.

Zlatko Glamočak je izlagao sa najznačajnijim umjetnicima XX vijeka.

Rođen je 1957. godine u Bihaću, a odrastao je u Baru. Već više decenija živi u Parizu. Studije vajarstva završio je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu 1982, a iste godine pohađao je i studije vajarstva na Akademiji lepih umetnosti u Veneciji. Postdiplomske studije završio je 1986. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Miše Popovića. Bio je na majstorskim radionicama studija vajarstva na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts u Parizu kao pozvani student (ekvivalent majstorskoj radionici) u klasama profesora Lebel, Cardot i Dehlai.

Član je ULUCG-a od 1991, a od 1993. i Udruženja La Maison des Artistes u Francuskoj. Od 2004. do 2009. bio je profesor analitičkog crteža na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju.

Zlatko Glamočak je bio komesar izložbe “Corps à corps” (2004) koja je proglašena za godišnji kulturni događaj grada Fontenay sous bois. Prestižni umetnički časopis “Art Press” (N° 293) je ovu izložbu proglasio jednom od tri najznačajnije figurativne izložbe zadnje decenije XX vijeka, a na konferenciji francuske Akademije nauka i umjetnosti Glamočak je bio uvršten (2015) među 25 najznačajnijih umjetnika, pored Veličkovića, Munka, Van Goga, Pikasa i drugih.

Share.

Comments are closed.