Unaprijed planiranu pauzu u komentarisanju naslovnica crnogorskih štampanih medija, u okviru rubrike Naslovna strana, na talasima Radio Bara, danas smo prekinuli gostovanjem Samira Hadžića, predsjednika Društva prijatelja Crne Gore i Kine i počasnog građanina Šangaja.
Temeljni ugovor udar na temelje države (Pobjeda)
Tajno i organizovano premijer Crne Gore , iza očiju javnosti i bez znanja svojih ministara, potpisao ugovor sa crkvom Srbije
Kao građaninu koji je pacifista po opredjeljenju, građanski orjentisan, sa intencijom za međunarodnu saradnju države Crne Gore i ostvarivanje benefita isključivo za njene građane, ovaj naslov, po Hadžićevim riječima, „dodatno uznemirava, diže tenzije, daje mračnu stranu, mistiku i ne doprinosi jednom opštem prosperitetu. Radi se o Temeljnom ugovoru koji reguliše odnos između Vlade Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i koji je podložan i smjeni i raskidu“, pojašnjava Hadžić.
Hadžić podržava potpisivanje Temeljnog ugovora, jer, kako smatra, proizilazi iz Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
„Dio političkih struktura koji je pravio isto ovakvu famu i dizao tenziju kada je usvajan pomenuti zakon, ide istim putem, koji nije dobar put. Bilo je za očekivati da te stranke koje su po svom nazivu ljevičarske, socijalne, demokratske, na drugačiji način priđu, da izvuku pouku iz kazne građana koja ih je dočekala na izborima, jer su na takav način tretirali Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Krajnji sud, svakako će dati građani na narednim izborima“, tvrdi Hadžić.
Temeljni ugovor je, po njegovim riječima, zakonska obaveza i ni na koji način ne može da bude prioritetna pravna norma koja se primjenjuje prije Ustava i Zakona, a to znači da svaka sljedeća Vlada može da ga stavi van snage. „On je“, smatra Hadžić, „trenutni izraz političke volje koja je ostvarena na posljednjim izborima“.
Hadžić vjeruje da će SPC biti veoma odgovorna, da će doprinositi spuštanju tenzija i pokazati da nema zlu namjeru. „Religija je“, kaže, „intimno pravo svakog čovjeka, a država mora da pruži uslove da se to poštuje“. Stoga, Hadžić poziva vjernike Crnogorske pravoslavne crkve da zbiju svoje redove i na kvalitetan način, poštujući kanonsko pravo, doprinesu formiranju CPC koja treba i mora da ima isti tretman kao sve vjerske zajednice u Crnoj Gori, što, kako smatra, ne treba da opterećuje javnost odnosno da ima ovoliki publicitet.
„Država treba da sarađuje sa vjerskim zajednicama dajući doprinos iskorjenjavanju određenih anomalija u društvu“, poručuje Samir Hadžić.
Temeljni ugovor sa SPC biće tema narednih lokalnih izbora, tvrdi Hadžić, pa će Barani, umjesto da se bave rješavanjem problema u vezi sa saobraćajnim gužvama, sanitarnom deponijom, deficitom ljekova, pothodnikom kod nadvožnjaka, htjeli to ili ne, morati da razmišljaju o ugovoru sa SPC.
Posavjetovao je sugrađane da se ne bave time, dok se ne vidi kako se odvija situacija, odnosno da li SPC zaista urušava temelje države Crne Gore i da li će kompletnu imovinu iznijeti van zemlje. Politika se ovdje umiješala zbog prefiksa ‘srpska’, tvrdi Hadžić, pohvalivši umirujuće izjave patrijarha Porfirija, uz očekivanje da će se crkva u potpunosti distancirati od države.
Od princeze 420000 eura za jedanaest dana
Jure li trotineti ka zakonu? – izmjene propisa o saobraćaju
Veći pad u turizmu u odnosu na 2019. spriječilo povećanje gostiju iz Srbije, BiH, Albanije, Izraela, SAD-a. Manje turista iz Rusije, Kine ali i većine evropskih država (Vijesti)
„Turisti dolaze auto-putem, zato je on trenutno toliko u opticaju. Treba razmišljati o ekonomskom aspektu, nakon završetka turističke sezone. Auto-strada je prijeko potrebna, šteta što nije nastavljena njegova izgradnja na ostalim dionicama, ono što je najznačajnije, spasila je nebrojeno života izbjegavanjem kanjona Morače“.
Što se trotineta tiče, Hadžić smatra da treba urediti propise iz oblasti ZOBS-a, jer predstavljaju opasnost za sve učesnike u saobraćaju.
„Radi se o neuređenoj i neprepoznatoj, meni stranoj spravi, nadam se da, nakon slučaja u Mojanovićima, žrtava više neće biti“, kaže Hadžić pozivajući građane na oprez, a državu na zakonsko uređivanje vožnje trotineta.
„Ne možemo da uvodimo sankcije Rusiji i svađamo se sa Kinom, a onda da se žalimo na nedostatak turista sa tih tržišta. To je neprijateljski stav. Mi, kao turistička destinacija moramo da imamo nacionalnu spoljnu politiku, što trenutno nije slučaj jer razmišljamo u skladu sa ponašanjem naših saveznika“. Hadžić je stava da država Crna Gora treba da pravi spoljnopolitičke poteze kojima ostvaruje benefit za sopstvene građane.
U državnim institucijama do 40% diploma je lažno (Dan)
„Iz lažnih diploma proizilaze lažni stručnjaci. Imamo, isto tako, i diploma koje nisu lažne, ali obrazovne institucije koje ih izdaju apsolutno ne zadovoljavaju neophodne standarde. To čak ide i do docent doktora“.
Radi se, po riječima Samira Hadžića, o prosvjetnom genocidu, jer je proizvod te prakse osoba obrazovana na ‘iskrivljeni’ način što se rješava brzo i jednostavno – istinskim, pravim znanjem koje mora da bude ispred svega. „Nažalost“, mišljenja je Hadžić, „neki od vlasnika diploma koje su u pravom smislu odraz stečenog obrazovanja, čekaju na Birou rada dok su im kolege sa lažnim dokumentima zauzele mjesta“.
Sudbina Željezare neizvjesna, pregovori još traju (Dan)
Hadžić naglašava da snažno vjeruje u Davidovića.
„Liči na čovjeka koji poznaje privredu i koji ima potencijal da željezo, uz čuveno pivo, i dalje ostane simbol grada Nikšića. Znam da ostvaruje i saradnju sa Kinom, najvećim uvoznikom čelika na svijetu, mislim da zna šta radi i da, kako zajednica, tako i država treba da mu pruže podršku jer je u pitanju 300 ugroženih porodica, a ne slava g-dina Davidovića. Tu, nažalost, opet dolazi do izražaja politika, odnosno, sumnja u njegove iskrene planove sa Željezarom“, istakao je Samir Hadžić.
„Skinite sočiva i naočare koje vas tjeraju da posmatrate svijet na način kako vas stranke uče, okrenite se komšiji i prijatelju, iskreno, ljudski i dostojanstveno pa ćemo svi živjeti kako treba“, poručio je Hadžić izražavajući iskreno žaljenje za onima koji su nas napustili, poželjevši da bolesnima bude lakše, i da Bar svakog dana bude bogatiji za što više malih velikih ljudi.