Gost na talasima Radio Bara bio je mr Samir Hadžić, predsjednik Društva prijateljstva Narodne Republike Kine i Crne Gore. Govorio je o aktuelnom trenutku društva, ali i drugim temama. Posebno je, kako ističe, ponosan na titulu počasnog građanina Šangaja.
“Posebno sam ponosan na čast koju mi je ukazala Kina i grad Šangaj. Ali, ta titula je obavezujuća i odgovorna. Jako je teško kada tamo negdje u svijetu, 22.000 km daleko od Crne Gore, ostvarite jedno priznanja. Mislim da je to i potvrda posvećenosti i mog rada u Društvu. Cilj mi je, ipak, bio drugi – da dio uspjeha i prosperiteta u Kini transferišem i u Crnu Goru, prvenstveno u Baru. Kako starim, sve više sam, kao rođeni Baranin, okrenut ovom gradu. Ipak, za sve uspjehe treba da postoje predispozicije i ništa ne dolazi preko noći. Moj cilj je da Bar postane dragulj”, započinje priču Hadžić.
A, Crna Gora je od Kine udaljena samo kilometarski.
“Analizirao sam pitanje različite rase, iako ne pravim nikakve razlike. Imam tamo jako veliki broj prijatelja, kod kojih sam bio i u domovima. Jako smo slični kada je porodica u pitanju sa našim tradicionalnim vrijednostima. Na primjer, kada momak namjerava da se oženi, u obavezi je da mladu upozna sa porodicom i dobije pristanak roditelja. Druga stvar je da prvo dijete mora biti muško. I oni su tu jako rigorozni. Više nego mi. Oni smatraju da žena predstavlja korijen i njegov način života. Ona je biljka koja predstavlja procvat. Vole da piju vino i da primaju goste kući. Razlika je da puno vole da rade i svi građani treba da pomognu predsjedniku grada da što bolje funkcioniše”, naglašava Hadžić.
Odnosi Crne Gore i Kine, po njegovom mišljenju, nisu trenutno dobri.
“Evropska Unija vrši pritisak na Crnu Goru. Svaki ozbiljan analitičar će vam to potvrditi. Smatram da to nije dobro. Igra duplih standarda nije dobra. Smatram da EU više treba Crna Gora, nego obrnuto. Smatram da treba da vide genocide u Gazi, jer su temeljne vrijednosti Evrope urušene. Vjerujem da će svijet biti multipolaran, da će Kina imati svoje partnere, Amerika svoje, Rusija svoje. Mi smo multietnička država, koja postoji mnogo više od drugih. Uspjeli smo da sačuvamo taj mentalitet, dok to u EU nije slučaj. Jako sam ponosan na sve tri vjere i njihovu složnost kod nas” dodaje Hadžić.
Anomalija u crnogorskom društvu po njegovim riječima postoje.
“Najveća anomalije su vezane za ubistva mladih ljudi, nebitno kome su pripadali. Država nije tu mnogo uradila. Bilo je vrijeme sankcija, klanova, što je poraz društva. Bar je tu, po mom mišljenju, najviše stradao. Trebali bi malo da poradimo na podizanju barskog inata”, smatra Hadžić.
Posebno je napomenuo herojski podvig kapetana Edina Šehića.
“Zahvaljujući Vašoj koleginici Vesni, koja je prva pokrenula tu temu. Pozvao sam je i rekao joj da mora da se urade sve moguće mjere da taj hrabri momak dobije Orden za hrabrost. Poslije mnogo peripetija to se i ostvarilo, od strane predsjednika države, On je spasao 16 života. To nije mala stvar”, kaže Hadžić.
Samir je i autor knjige “Savremeno piratstvo kao vid terorizma”, koja je naišla na dobar odjek.