U organizaciji Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore (HNV), u hotelu “Princess” sinoć je održano predavanje “1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva”.
Pozdravljajući posjetioce predavanja, koje je HNV sinoć priredio i u Kotoru, potpredsjednik HNV Darko Perić kazao je da je hrvatski Sabor 2025. proglasio „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva“.
„I to u spomen na godinu krunisanja prvog hrvatskog kralja Tomislava i njegovo pominjanje u pismu pape Ivana X kojim je 925. godine sazvan Prvi splitski crkveni sabor, čime je Hrvatska postala samostalnim i priznatim kraljevstvom, što je imalo ključnu ulogu u oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta i suverenosti.
Vladavina kralja Tomislava označila je zlatno doba hrvatske povijesti, a dokaz njegove trajne prisutnosti među nama nije samo u povijesnim zapisima, već i u duhovnoj baštini ovog kraja.
Na zvonima crkve sv. Marije u Sutomoru stoji zapis ‘U čast hrvatskog kralja Tomislava, podigoše Hrvati – Zankovići’ koji svjedoči ne samo o etničkoj prisutnosti Hrvata prije više od stotinu godina, već i o njihovoj trajnoj povezanosti s vjerom i tradicijom.
S ponosom ističem da je ovo već peti-šesti događaj koji HNV organizuje u Baru ove godine, nastavljamo i dalje“, rekao je Perić.
Dr. sc. Miroslav Akmadža, direktor Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, zahvalio je domaćinima u Kotoru i Baru na izvanrednom dočeku i prijemu, i najavio nastavak saradnje sa HNV “već od jeseni, sa novim programima i predavanjima”.
Dr. sc. Gordan Ravančić sa Hrvatskog instituta za povijest iscrpno je govorio o okolnostima i istorijskom kontekstu koji su doveli do titule kralja Hrvata koju je ponio Tomislav, počevši od vremena doseljenja Hrvata na Balkan, i prvih hrvatskih knezova.

On je kao najvažnije figure razdoblja Kneževine Hrvatske istakao kneza Trpimira i kneza Branimira “koji su igrali ključnu ulogu u oblikovanju srednjovjekovne Hrvatske”.
„Kralj Tomislav je vladao od oko 910. do 928. godine, bio je prvi hrvatski vladar koji je nosio titulu kralja. Da li je bilo njegovog formalnog krunisanja, ili je sam sebi dao titulu, u ovom trenutku ne može se pouzdano reći.
Činjenica je da ga je papa Ivan X u svom pismu 925. oslovio kao Tomislava, kralja Hrvatske, te da je u tom statusu Tomislav i prisustvovao crkvenim saborima koji su održani u Splitu 925. i 928. godine.
Papa ga nije tako oslovio da bi mu laskao, već ga je istakao kao garanta funkcijom da bude ispunjeno ono što se usvoji na crkvenom saboru“, rekao je pored ostalog Ravančić, čiju je biografiju predstavila Ivana Madžar.
Dr. sc. Gordan Ravančić je 1997. magistrirao srednjovjekovne studije na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti.
1999. odbranio je magistarski rad “Svakodnevni život u konobama kasnosrednjovjekovnog Dubrovnika”, a 2006. doktorski rad “Kuga u Dubrovniku 1348-1349”, oboje na Sveučilištu u Zagrebu.
Od 1998. radi na Hrvatskom institutu za povijest kao istraživač srednjovjekovne istorije, od 1998. do 2013. bio je angažovan na Studiji Croatica Sveučilišta u Zagrebu kao predavač srednjovjekovne povijesti i upotrebe IT-a u istoriji.
Od 2011. do 2017. radio je kao predavač na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, a od 2011. do 2018. bio je na mjestu pomoćnika ravnatelja Hrvatskog instituta za povijest i voditelja Odjela za srednjovjekovnu povijest Instituta.
Napisao je dvije knjige, nekoliko udžbenika za osnovne i srednje škole, te uredio tri monografije naučnih članaka.
U publici su večeras bili i generalna konzulica Republike Hrvatske u Kotoru Jasminka Lončarević, predsjednik i poslanik HGI u Skupštini Crne Gore Adrijan Vuksanović, predsjednik HNV Zvonimir Deković, župnik Sutomora don Dejan Turza.
U muzičkom dijelu programa nastupila je tivatska klapa „Jadran“.