Samostalnom izložbom skulptura renomiranog hrvatskog umjetnika Petra Hranuellija, sinoć je započeo likovni program 38. festivala „Barski ljetopis“. Postavku pod nazivom „Simbol života u kamenu“ u galeriji „Velimir A. Leković“ otvorila je istoričarka umjetnosti, mr Lucija Đurašković.
Petar Hranuelli, jedan od najistaknutijih predstavnika savremene hrvatske, ali i evropske skulpture, u Baru je izložio radove od kamena, tematski se vezujući za figure u kojima, uglavnom, prednjače žena, grupne figuralne forme i mitološka tematika.

„Pred nama su tihe, meditativne forme koje odišu prisutnošću, djela koja nadilaze oblik i ulaze u prostor simboličkog, duhovnog, gotovo svetog. Ovdje kamen nije tek hladan materijal iz prirode – on je metafora trajanja, medij duše, zapis o čovjeku i vremenu. Petar Hranueli, birajući kamen prema ideji koju u njemu kreativno ovaploćuje, a najčešće je to čuveni brački kamen sa kojim je od rođenja, on spaja iskustvo Mediterana, dodir tradicije i univerzalni likovni jezik. Njegove figure, najčešće žena i anđela, katkad usamljene ili grupisane, ali uvijek oživljene, ne pozivaju samo na interpretaciju već i na osluškivanje onoga što ne može biti izrečeno riječima, kao simbol života, kao tišina dodira, kao dah prisutnosti“, kazala je, otvarajući izložbu, Đurašković.
Prema njenim riječima, naslov izložbe „Simbol života u kamenu“ nije metafora bez težine već srž autorovog stvaranja – život u formi, tišina kao govor, trajanje kao odgovor.

„Hranueli nas kroz skulpture poziva ne samo da gledamo već da budemo, da osjetimo ono pradavno u nama što prepoznaje oblike, prije nego što ih razumije. Ove skulpture, ti skroviti tajnoviti svjetovi, pored vizuelne i taktilne privlačnosti, emaniraju neku omamljujuće vrcavu i smirujuću toplinu nanovo probuđene radosti zbog naslućenog rađanja smisla života u kreaciji i novoosvojenoj ljepoti“, zaključila je Lucija Đurašković.
Utiske sa otvaranja likovnog programa „Barskog ljetopisa“ prenio je selektor Goran Ćetković, kazavši da izložba „Simbol u kamenu“ ima simboličko značenje, te da umjetnik na jednostavan način rješava likovnu problematiku ljudskog tijela, prvenstveno žene. „Ovo je upravo oda duhovnoj i fizičkoj ljepoti žene, ali i životu i radosti“, kazao je Ćetković.

Autor Petar Hranuelli je u kratkom obraćanju publici naglasio da je tokom rada razgovarao sa kamenom, te da kamen može reći sve o njemu.
Hranuelli je rođen u Supetaru na Braču 1975. godine, a do 1994. živi u Postirama na istom ostrvu iz čije je kamene tišine iznikao njegov prepoznatljiv vajarski rukopis. Njegovo stvaralaštvo neraskidivo je povezano s prirodom i materijalom: u središtu njegovih skulptura nalazi se kamen – vječna materija kroz koju traži, gradi i oslobađa vitalne, apstrahirane forme ljudske figure, najčešće žene, u dijalogu s tradicijama od praistorije do savremenog doba.

Izlagao je na više od 60 samostalnih i 120 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu (Italija, Njemačka, Španija, Engleska, Srbija, Crna Gora, Čile…), a djela mu se nalaze u muzejima, javnim prostorima i privatnim kolekcijama širom svijeta. Dobitnik je brojnih nagrada za skulpturu, o njegovom radu pisali su neki od najznačajnijih likovnih kritičara regiona.