I ja volim nekog sa autizmom- snažna poruka isijava iz samog naziva tribine

Glavna intencija svih nas je da pažnju, energiju i postupke ne usmjeravamo ka tome da mijenjamo autističnu osobu, već da joj se prilagođavamo, poručeno je na tribini koju je povodom 2. aprila, Svjetskog dana autizma organizovao Učenički parlament Srednje stručne škole, na čelu sa profesoricom Milicom Nikočević.

Pedagoškinja škole, Milanka Okuka kazala je da Srednja stručna škola po prvi put organizuje tribinu posvećenu autizmu i sažeto, a efektno, je približila glavne karakteristike tog stanja. Pojasnila je da je autizam teško, specifično, neurorazvojno i neurološko stanje mozga.

“Upravo su društvene teškoće i uspostavljanje kontakata primarna karakteristika autizma, tu dolaze do izražaja teškoće koje oni imaju, u zavisnosti da li su urođene ili stečene. Treba da znamo da su autistične osobe u biti iste kao i druge – mogu jednako da vole, da uče, da se igraju, osjete… imaju jednaka prava na obrazovanje, zdravstveu zaštitu, na dostojanstven život. Svako od nas treba da da doprinos da učini ovaj svijet ljepšim mjestom za njihov život. Autistične osobe su posebne osobe, često puta pogrešno shvaćene. Vole da su u svom svijetu koji mi, naravno, ne treba da mijenjamo, već da im se prilagodimo”, poručila je Okuka.

Ona navodi da je potrebno da mnogo puta uđemo u njihov svijet kako bismo ih razumjeli.

“Mi treba da pokažemo empatiju, da pokušamo da uđemo u ‘njihove cipele’, u njihov svijet, da ne mijenjamo njih, već da se mi prilagodimo i da reagujemo na jedan prihvatljiv, dostojan, ljudski i moralan način. Od nas se ne traži da liječimo i postavljamo dijagnoze, to radi čitav tim stručnjaka. Od nas se traži da utičemo i zajedno sa vama stvaramo prijatno okruženje – i socijalno i emocionalno, da ta djeca mogu da funkcionišu i imaju jednaka prava na obrazovanje i da im u tom smislu omogućimo da dođu do izražaja njihova postignuća i da u skladu sa obrazovnim programima dođu do određenih kvalifikacija”, objasnila je.

Okuka je naglasila da je u vremenu kada je ona bila đak bilo uvriježeno mišljenje da ne postoje osobe sa posebnim potrebama, jer su ta djeca bila sakrivana, daleko od očiju javnosti. Ipak, podvukla je, do danas je učinjeno mnogo, te su osobe sa autizmom postale sastavni dio obrazovnog sistema.

“Važno je da se osnivaju resursni i dnevni centri za pomoć i podršku osobama sa posebnim potrebama. Ta podrška još uvijek nije u punom kapacitetu, ali u odnosu na period od ranije ,ipak moramo biti zadovoljni stanjem u našoj zemlji”, kazala je Okuka.

Ona je istakla i da Srednju stručnu školu pohađa učenik koji ima dijagnozu autizma, te da je to jedina srednja škola koja ima asistenta u nastavi.

“Važno je da mu svi budemo podrška i da pomognemo u ostvarenju njegovih ciljeva. Jedna od strategija u našem obrazovnom sistemu ide u tom pravcu da se modifikuje obrazovni program, smjerovi koji će biti ponuđeni i tim osobama, kako bi oni mogli da se ostvare u punom kapacitetu i kako bi im prohodnost na tržištu rada bila mnogo lakša i jednostavnija”, zaključila je Okuka.

Asistentkinja u nastavi za djecu sa poteškoćama u razvoju Milena Ivanović kazala je da svi u narednom periodu treba da uradimo da nivo svijesti o samom autizmu i svim ostalim specifičnostima koje obilježavaju jedno novo doba, budu što manje predmet nekih tabu tema.

“Treba da znamo da je autizam stanje organizma, nije bolest i nije nešto što sve nas u jednom momentu ne može zadesiti. Direktno ili indirektno, mi kao pojedinci tvorimo zajednicu i treba da je činimo što kvalitetnijom i boljom”, poručila je Ivanović.

Ona je istakla da svaka osoba iz spektra autizma ima neku nenadmašnu, savršenu osobinu, te da, ako se ona ispravno usmjerava, taj talenat može razviti do perfekcije.

“Ovakva nas činjenica suočava sa stvarnošću da osobe iz spektra autizma, bez obzira na starosnu dob u kojoj se nalaze, mogu i te kako biti društveno korisna socijalna bića kao i njihovi vršnjaci – u nekim segmentima čak i prednjačiti, isticati se više od ostalih koji su u tipičnom razvoju”, kazala je.

Ivanović je navela da ova tribina nosi jasnu poruku i nije slučajno pod sloganom “Ja volim nekog sa autizmom”.

“Ja volim nekog sa svim što on jeste, a za ono što želi biti, mi ćemo dati naš doprinos, pažnju, razumijevanje i ljubav. Naš osmjeh ima smisao samo ako se neko zbog radosti koju pružimo smije”, istakla je.

Ivanović je podijelila iskustvo koje ima kao asistentkinja u nastavi učeniku iz spektra autizma.

“Mi svakodnevno rastemo zajedno, zato što uvijek imamo neke inovacije i želje da unaprijedimo sve i da podstaknemo neke vrste specifičnosti, kako bi se lakše prevazišle. On je jedan divan i vrijedan dječak kojeg cijelo odjeljenje podržava. Izuzetno je kulturan, vaspitan i vrijedan, sa njim je saradnja divna i predstavlja veliko zadovoljstvo. Najvažnije, on ovakav ne bi bio da nema apsolutnu podršku, prvenstveno svoje porodice koja je ovdje i danas došla da ga podrži, kao i sve nas, jer smo novi u svemu ovome”, ponosno i sa puno emocija je kazala Ivanović.

Koordinatorka učeničkog parlamenta, profesorica Milica Nikočević zahvalila svima koji su prisustvom “uveličali tribinu” i poslala važnu poruku:

“Otvorimo naša srca i prihvatimo ljude onakvim kakvim jesu, jer ćemo zbog toga mi biti mnogo bolji ljudi, a njima ćemo puno pomoći”.

Share.

Comments are closed.