I ove godine Noć muzeja u Zavičajnom muzeju grada Bara

Zavičajni muzej Bar će povodom Međunarodnog dana muzeja 18. maja, iako zbog epidemioloških mjera znatno skromnije nego ranijih godina, organizovati „Noć muzeja“. Za muzejsku djelatnost izuzetno bitan datum, biće obilježen u nedjelju 16. maja.

„Pokušaćemo da, kao i svih prethodnih godina, predstavimo značajno blago barske opštine. Ovog maja publika će biti u prilici da pogleda i foto- izložbu pod nazivom ‘Besac’, posvećenu kulturnom dobru- Utvrđenju Besac. Ovo fascinantno kulturno dobro predstavićemo kroz dvadesetak panoa, na kojima su prikazane stare fotografije Besca, iz foto- zbirke Zavičajnog muzeja Bar, kao i skice i prikazi zaštićene zone kulturnog dobra. Takođe, kroz informativne tekstove upoznaćemo publiku sa istorijskim karakteristikama, ali i značajnim konzervatorsko- restauratorskim radovima koji su proteklih godina izvođeni na ovom kulturnom dobru“, objasnila je autorka izložbe, kustoskinja Draginja Radonjić.

Noć muzeja je manifestacija koja se održava u više zemalja Evrope. Prva Noć muzeja održana je u Berlinu 1997. godine, pod nazivom Duga noć muzeja i vrlo brzo je postala popularna u mnogim državama. Zbog velike popularnosti, iz Francuske je 2004. godine potekla ideja da se pored brojnih nacionalnih i lokalnih, organizuje i jedinstvena Evropska noć muzeja, uvijek u isto vrijeme, u subotu koja je nabliža 18. maju – Medjunarodnom danu muzeja. Osnovna ideja Noći muzeja je da se široj publici, a prije svega mladima, omogući da muzeje posjete van redovnog muzejskog radnog vremena. Da bi se muzejska djelatnost dodatno popularizovala, u tim večerima se za publiku, pored otvaranja vrata stalnih postavki i povremenih tematskih izložbi, organizuju i raznovrsni, edukativni, kulturni i zabavni animatorski programi. Nerijetko se omogućuje ili potpuno besplatan ulaz ili se ulaznice naplaćuju po simboličnoj cijeni. Podaci ukazuju da skoro svake godine u ovoj manifestaciji učestvuje oko 2.000 muzeja i preko 42 zemlje.

“Zavičajni muzej Bar (JP Kulturni crntar) je u ovu manifestaciju uključen od 2008. godine i svih godina popularišemo muzej, ali i materijal koji posjedujemo. Osim stalnih muzejskih postavki, Zavičajni muzej je nastojao da široj publici predstavi materijal koji se nalazi u depoima muzeja i tako na najbolji i najefektniji način prezentuje etnografski, prirodnjački, arheološki i drugi material, koji naši posjetioci nemaju prilike da vide u stalnim postavkama muzeja. Takođe, nastojali smo da tokom Noći muzeja aktiviramo i neke postavke i izložbene prostore koji nijesu mnogo aktivni i posjećeni tokom godine. Jedina godina kada nijesmo uspjeli da obilježimo ovaj datum je 2020- ta, koja će svakako ostati upamćena po rigoroznim epidemiološkim mjerama i totalnom zatvaranju muzejskih ustanova i prekid interakcije sa posjetiocima”- kazala je Radonjić.

Rukovodilac Muzeja, arheolog mr Mladen Zagarčanin ističe da su u realizaciji izložbe učestvovali svi zaposleni u toj ustanovi i da su se potrudili da, uz mala ulaganja, dostojno obilježe datum od izuzetne važnosti.

„Svi znamo da je muzejska kultura ovim događajem dobila na popularizaciji naše djelatnosti svuda u svijetu, što nije dovelo samo do porasta broja posjetilaca nego i porasta ulaganja u muzeološke studije. Zavičajni muzej, kao najznačajni hram očuvanja i zaštite kulturnog identiteta grada, mora što više dobijati na popularizaciji, ali je nužno i poboljšanje uslova, jer ne smijemo dozvoliti da nam zgrada Dvorca kralja Nikole i Stari grad Bar (što je jedna muzejska cjelina) propadaju… Svjedoci smo da se krov muzeja urušava i prokišnjava, prijeteći muzejskim eksponatima i da Stari grad ima veoma veliki broj problema, koji dovode u pitanje njegov fizički opstanak”, upozorava Zagarčanin.

On kaže i da su svjesni da je barski muzej za sada mali, ali smatra da valja podsjetiti da su, i pored skromnih ulaganja, tokom 2019- te godine primili preko 1000.000 posjetilaca iz cijelog svijeta, kao i da je gotovo nemoguće zamisliti turističku ponudu bez Starog grada, Dvorca, ali i mnogih drugih činilaca na kojima rade kako bi promovisali grad i njegovu milenijumsku istoriju i kulturu.

“Nadamo da ćemo u bliskoj budućnosti pokazati koliko toga se može uraditi, a prvi vjesnici tog novog doba za Muzej grada Bara, biće otvaranje prvog Arheloškog muzeja u Crnoj Gori, u Starom gradu. Vjerujemo da će sljedeće godine uz, nadamo se prestanak pandemijske pošasti, svi naši muzejski činioci biti otvoreni i na mnogo većem prostoru, što će upotpuniti ovaj, za sve generacije, u svijetu veoma popularan kulturni događaj”, zaključuje rukovodilac Muzeja u Baru.

Muzej će u nedelju, 16. maja 2021. godine, biti otvoren od 18 do 23:30

Posjetiocima će biti dostupne sve postavke muzeja i tematska izložba „Besac“ u sali Dvorca kralja Nikole.

Share.

Comments are closed.