IJZ: Epidemiološka istraživanja u Opštoj bolnici Bar su u toku, najvažnije je da su zdravstveni radnici izolovani

Iz Instituta za javno zdravlje odgovorili su na pitanja redakcije Radio Bara i Bar Infa u vezi aktuelne zdravstvene situacije u barskoj opštini, prije svega u barskoj bolnici. Njihovo obraćanje prenosimo integralno:

“Epidemiološka istraživanja potvrđenih slučajeva obolijevanja u Opštoj bolnici Bar su u toku, i njih vrši epidemiolog Opšte bolnice potpomognut sa dva epidemiologa iz barskog Doma zdravlja i ekipama Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Svi zdravstveni radnici koji su imali direktan bilo blizak ili uobičajen kontakt sa oboljelim ljekarom i drugim oboljelim osobama u OB Bar su identifikovani i stavljeni u kućni karantin – samoizolaciju. Njihovo zdravstveno stanje se prati, a kod postojanja indikacija sprovode se i potrebna uzorkovanja. U ovom trenutku od većeg je epidemiološkog i javnozdravstvenog značaja činjenica da su zdravstveni radnici iz kontakta izdvojeni i udaljeni iz kolektiva i zajednice kako, u slučaju da su inficirani, ne bi mogli dalje širiti infekciju. Rezultat njihovih mikrobioloških analiza u ovom trenutku nije od presudnog javnozdravstvenog značaja, imajući u vidu da je kod mnogih od njih od momenta kontakta nije prošlo dovoljno vremena (period inkubacije) da bi testovi mogli pokazati da li je osoba inficirana ili ne. Ovo takođe znači da će se neki od njih testirati više puta, a u skladu sa smjernicama i kliničkom slikom.

U interesu zdravlja građana Bara i Crne Gore, o svim pozitivnim rezultatima javnost će biti blagovremeno odnosno odmah informisana.

Kada se radi o zdravstvenom stanju inficiranog ljekara, ono je stabilno uz zapaljenske parametre koji su u skladu sa kliničkom slikom i radiološkim nalazom na plućima koji odgovara začecima upale pluća.

Zbog mjera predostrožnosti, izloženi zdravstveni radnici su se upućivali u kućni karantin, ako je do izloženosti došlo, uprkos činjenici da je korišćena zaštitna oprema. Ovo je posebno bilo važno u situacijama kada je individualni procijenjeni nivo rizika ukazivao da je mogućnost izlaganja virusu bila visoka i uprkos opremi koja je upotrebljena.

Na primjer, jedan od ljekara Opšte bolnice u Baru je stavljen u kućni karantin, iako je koristio zaštitnu opremu (masku), ali je učestovao u akutnom zbrinjavanju pacijentkinje (reanimaciji) pacijentkinje za koju se kasnije ispostavilo da je oboljela od COVID-19. Za takvu vrstu posla / procedure bio je potreban i vizir, odnosno zaštitne naočare koje, iako su bile dostupne kolega nije u datom momentu koristio, jer se zatekao u dijelu bolnice u kojem nije trebao da bude zaraženi pacijent, i to u trenutku kada je pacijent kolabirao što je zahtjevalo hitnu reakciju.

Za situaciju masovnog obolijevanja kao što je zabilježeno u Italiji, Španiji i mnogim državama svijeta, zdravstveni radnici su preko potrebni i njihov broj iz iskustva drugih država nikada nije dovoljan. Zbog toga su napravljeni planovi o mobilizaciji svog raspoloživog kadra koji se u najvećoj mjeri još uvijek ‘čuva u rezervi’ kako bi se mogao aktivirati i priskočiti u pomoć onoga trenutka kada bude najpotrebniji.

Ovo uključuje i zdravstvene radnike u penziji koji su sami iskazali interesovanje, ali i studente koji su već angažovani u pružanju moći Institutu za javno zdravlje, gdje radom u Call centru oslobađaju prostor za terensko angažovanje epidemiologa koji bi u protivnom morali raditi kao operateri“, kaže se u dopisu Insituta za javno zdravlje Radio Baru i Bar Infu.

Share.

Comments are closed.