Analiza Instituta za javno zdravlje pokazalo je da se još 10 osoba oporavilo od koronavirusa, ukupno 199.
“Sa zadovoljjstvom kažem da imamo više izliječenih nego zaraženih”, kazao je pomoćnik direktora IJZ Senad Begić.
Direktor Urgentnog centra Kliničkog centra Crne Gore, Nermin Abdić kazao je da se u KCCG trenutno liječi osam pacijenata, od kojih je pet na infektivnoj klinici. “Oni su stabilno i na dobrom putu za oporavak. Jedan pacijent je u poluintenzivnoj jedinici koji je u drugom testu negativan. Dva pacijenta su u jedinici intenzivnog liječenja, na respiratoru i životno su ugroženi”, rekao je Abdić.
Begić je apelovao na građane da se suzdrže od masovnih proslava tokom prvomajskih praznika.
“Računamo na odgovornost građana, kao što su uspjeli da svoje duhovne potrebe odlože, da proslave i ovo na drugi način. Siguran sam da će uspjeti da se suzdrže od masovnih proslava Prvog maja”, kazao je Begić.
On je dodao da je do sada urađeno blizu 7.000 testova na koronavirus.
Upitan da pojasni kako će izgledati najavljeno testiranje na javnim površinama, odgovorio je da je cilj povećanje dostupnosti određenih servisa IJZ, odnosno servisa za uzimanje uzoraka i analizu.
“Uzimanje briseva se može vršiti maltene svugdje, jer smo primijetili da imamo epidemiološke džepove populacije. Nećemo definitivno ići po ulici. U planu su već definisana mjesta na kojima će se vršiti uzorkovanje”, kazao je Begić.
Ministarka ekonomije Dragica Sekulić kazala je da povoljna epidemiološka situacija i poštovanje mjera dozvoljavaju da se krene sa puštanjem privrede da polako ulazi u normalne ekonomske tokove.
“Naš će predlog biti za sjutra da Nacionalni koordinacioni tim usvoji da od 4. maja počnu da rade individualne trgovine, frizeri, kozmetičari, taksi prevoz unutar opštine. Od najave mogućnosti rada privrede dobili smo veliki broj upita od strane privrednika. Pripremljen je set uputstava koji će već sjutra biti dostupni privrednicima u Crnoj Gori”, kazala je Sekulić.
Dodala je da nijedna mjera neće biti takva da iziskuje troškove i komplikuje rad, ali da se poštuje struku i predlog epidemiologaa.
Ona je ponovila da se razmatra mogućnost da se od 18. maja otvore ugostiteljski objekti. “Čini mi se da je 18. maj daleko i da ćemo sve ove mjere preduzeti i za 4. maj. Mislimo o tome da bilo koja mjera ne dovede isplativost rada, ali na prvom mjestu mora biti zdravlje građana i osoba koje rade u tim objektima”, rekla je Sekulić.
Ona je navela da prema podacima koje su dobili od Tržišne inspekcije nije došlo do rasta osnovnih životnih namirnica.
“Pažljivo sam pratila šta se dešava na tržištu. Inspekcije na terenu. Bilo je pojedinih slučajeva bijelog luka, đumbira… mislim da su trgovci odgovorno postupili u ovoj situaciji. Nije falilo ništa, bili su dobro snabdjeveni”, kazala je Sekulić.