“Na bolničkom liječenju u Crnoj Gori je 141 pacijent zaražen koronavirusom, od kojih je 17 sa teškom kliničkom slikom”, saopštio je na konferenciji za medije direktor Dječje bolnice Saša Radović. Saopštio je i da je šest pacijenata na respiratoru.
On je saopštio i da se u KCCG liječe 32 pacijenta, oboljela od COVID-19. Zaraženo je, kako navodi, 47 zdravstvenih radnika, od kojih 12 doktora. U samnoizolaciji je njih 136. U beranskoj bolnici liječi se 41 pacijent, u Baru njih 29, a u nikšićkoj bolnici 28. U Specijalnoj bolnici Brezovik je pet pacijenata, a u Kodri na liječenju njih pet.
Radović je rekao da je kod 95-oro djece u junu potvrđena infekcija koronavirusom, te da je to posljedica socijalnih kontakata. Poručio je i da proces redovne vakcinacije treba da se odvija nesmetano.
“Bez dobro sprovedene vakcinacije i bez mjera, imaćemo mnogo preklapanja, pa će borba sa koronom biti još teža”, naveo je Radović.
“U novom talasu obavljena su tri porođaja kod trudnica sa koronavirusom, rođeno je troje zdrave djece i prvi njihovi rezultati su negativni”, naveo je Radović i dodao da će bebe biti ponovo testirane.
“U zdravstvenom sistemu je 486 postelja sa mogućnosti proširenja”, istakao je Radović i podsjetio da raspolažemo sa 172 respiratora.
Direktor IJZ Boban Mugoša, podsjetio je da je juče NKT donio nove mjere u cilju smanjena širenja koronavirusa. Naveo je da sve mjere neće uroditi plodom, ako ih ne poštujemo.
“Bez takve odgovornosti i takvog poštovanja mjera nećemo moći zaustaviti epidemiju”, rekao je Mugoša.
Nošenje maske je način da se spriječi širenje infekcije, a kako kaže Mugoša, cilj je da to bude obaveza.
“Očigledno da širenje infekcije govori da se ne poštuje niti mjera distance niti nošenja maske, zbog toga je donesena ova mjera. To je za sad jedini način da se koliko toliko ljudi naviknu na ovu mjeru”, naveo je Mugoša.
“Virus neće tako brzo nestati, ni u svijetu, ni u regionu”, kaže Mugoša i dodaje da moramo da se naviknemo da živimo sa virusom. “Molim sve da poštuju mjere – one su jednostavne i mogu se uz dobru volju sprovoditi, a to je fizička i socijana distanca, nošenje maske i higijena ruku i prostora”, poručio je Mugoša.
On je naveo i da je kažnjavanje građana krajnja mjera. “Cilj je da mjere budu shvaćene kao dobrobit, a ne nešto što treba da izazove patnju”, naveo je Mugoša i dodao da je kažnjavanje samo mjera koja se nekada mora sprovesti. “Kažnjavanje je krajnja mjera. Kažnjavanje pripada službama koje se bave tim, a misli se na inspekcije, komunalnu policiju, policiju, oni će sigurno raditi svoj posao. Intencija je da kazna ne bude ono što tjera da se primjenjuju mjere”, naveo je Mugoša.