U prostorijama Službe kliničko-biohemijske dijagnostike JZU Opšta bolnica “Blažo Orlandić”, danas je održan info dan u sklopu projekta “LAB-OP -Poboljšanje laboratorijskog i dijagnostičkog operativnog sistema”, kofinansiranog u okviru 2. poziva Interreg IPA programa Hrvatska- Bosna i Hercegovina- Crna Gora 2014- 2020.
Predavači na info danu bile su Irena Rinčić Pilić, mag. med. biochem. iz Specijalne bolnice za ortopediju Biograd na Moru i prof. dr sc. Irena Drmić Hofman sa Medicinskog fakulteta u Splitu, koje su govorile o osiguravanju pravilnog uzorkovanja krvi i urina, pripremi za laboratorijska ispitivanja, te o različitim faktorima koji utiču na laboratorijska ispitivanja i njihovu pravilnu interpretaciju.
Učesnici info dana su na odgovarajući način informisani i edukovani o važnosti pravilne pripreme za laboratorijsko ispitivanje, sa ciljem naglašavanja važnosti i koristi povećanja efikasnosti laboratorijske dijagnostike na zdravstveni sistem, postizanje ušteda i kvaliteta usluga u javnom zdravlju.
Načelnica biohemijske laboratorije Opšte bolnice u Baru, dr Tamara Knežević istakla je da će bolnica u sklopu ovog projekta dobiti vrijednu opremu – sistem vazdušne pošte sa inovativnim pneumatskim transportnim sistemom cijevi (PTS) sa kasetama.
“Ovaj sistem omogućava bržu dostavu uzoraka za analizu u laboratoriju sa različitih odjeljenja, čime se smanjuje vrijeme potrebno za obradu pacijenata. Uz postojeći laboratorijski informacioni sistem (LIS), kojim se omogućava unos, obrada i skladištenje podataka nastalih kao rezultat laboratorijskih pretraga, sistem vazdušne pošte napraviće jednu cjelinu, te tako neće više biti potrebno da se uzorci fizički donose u laboratoriju na analizu i da se fizički dolazi radi preuzimanja laboratorijskih nalaza. Time se omogućuje da medicinske sestre više budu uz pacijente. Takođe, skraćuje se period od dolaska u laboratoriju do izdavanja nalaza, a doktori dobijaju rezultate ranije i samim tim blagovremeno postavljaju dijagnozu- određuju dalji tok i tretman liječenja pacijenata”, objasnila je dr Knežević.
Ona je dodala da su u sklopu projekta organizovana i predavanja u okviru kojih će se zdravstveni radnici edukovati o samoj metodologiji uzimanja uzorka, te pripreme pacijenata za uzimanje uzorka kako bi se dobili tačni rezultati.
Organizator ovog događaja je projektni partner Zavod za javno zdravstvo Zadar, u saradnji sa projektnim partnerom, domaćinom događaja, Opštom bolnicom „Blažo Orlandić“ Bar.
Nosilac projekta je Opća bolnica Zadar, dok su ostali projektni partneri: JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar, Zavod za javno zdravstvo Zadar i Ministarstvo rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije.
Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 980.000 eura, uz stopu kofinansiranja 85% bespovratnim sredstvima, te 15% iz sopstvenih sredstava. Implementacija projekta započela je 15. maja 2020. godine i traje 24 mjeseca, odnosno do 14. maja 2022. godine.
Glavni cilj projekta LAB-OP jeste poboljšati kvalitet javno zdravstvene usluge u prekograničnom području kroz unaprjeđenje infrastrukture i poboljšanje znanja i stručnosti u području laboratorijske dijagnostike. Specifičan cilj projekta je poboljšanje kvaliteta usluga u javnom zdravstvu prekograničnog područja kroz povećanje efikasnosti laboratorijske dijagnostike, te infrastrukturne zahvate i poboljšanje ljudskih kapaciteta u području laboratorijske dijagnostike, sa ciljem unaprjeđivanja nivoa pružene usluge.