IPO i ORSLIBRUL: Okrugli sto na temu mentalnog zdravlja

Internacionalna policijska organizacija Crne Gore (IPO CG) organizovala je juče okrugli sto na temu mentalnog zdravlja u saradnji sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj (ORSLIBRUL). Događaj je okupio stručnjake iz različitih oblasti sa ciljem identifikovanja izazova u mentalnom zdravlju i predlaganja konkretnih mjera za unapređenje sistema podrške.

Moderator okruglog stola, Momčilo Šćekić, izvršni direktor IPO CG, naglasio je ozbiljan problem nedostatka stručnog kadra u oblasti mentalnog zdravlja, uključujući psihijatre, psihoterapeute i logopede. Ovaj deficit posebno otežava pravovremenu dijagnozu i tretman osoba sa mentalnim poteškoćama, naročito djece i mladih.

Veselin Joketić, predsjednik ORSLIBRUL-a, istakao je izazove sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, posebno u pogledu nedostatka stručnog kadra poput logopeda i defektologa. Takođe je ukazao na potrebu kontinuirane edukacije roditelja djece sa smetnjama u razvoju.  Marija Božović, sekretarka ORSLIBRUL i dugogodišnja aktivistkinja u oblasti zaštite ljudskih prava OSI, naglasila je važnu ulogu porodica u mentalnom zdravlju, posebno u kontekstu prevencije problema u razvoju i mentalnom zdravlju djece.

Generalni sekretar IPO CG, Boris Janković, kazao je da se društvo često fokusira na posljedice mentalnih problema umjesto na preventivne mjere. Posebno je naglasio štetne efekte digitalnih platformi na mentalno zdravlje mladih, te ukazao na potrebu za strožom kontrolom sadržaja kojem djeca imaju pristup.

Anđela Jukić, psihološkinja i koordinatorka skloništa za žrtve nasilja NVU “Lea”, ukazala je na važnost edukacije budućih bračnih partnera kako bi se spriječili porodični problemi, nasilje i negativni efekti na mentalno zdravlje djece. Predložila je uvođenje obaveznih savjetovališta za parove prije stupanja u brak, kako bi se prevenirao veliki broj ozbiljnih psihičkih problema koji nastaju usled nesporazuma i neodgovornosti unutar porodice.

Adelisa Huremović, edukatorka IPO CG i diplomirana kriminološkinja, skrenula je pažnju na povezanost socijalnih faktora i mentalnog zdravlja. Istakla je značaj prevencije kroz edukaciju i potrebu za sistemskim rješenjima koja će omogućiti bolje prepoznavanje i tretman mentalnih problema u zajednici.

Predstavnice JU Dnevni centar “Sirena” Ulcinj, Albiana Tabaku klinička psihološkinja i psihološkinja Earta Palević, naglasile su da nedostatak logopeda i dječjih psihijatara predstavlja ogroman problem u Ulcinju i širom Crne Gore. Roditelji su često prinuđeni da traže terapije u Albaniji, jer nema stručnjaka koji govore albanski jezik i mogu raditi sa djecom na maternjem jeziku. Albiana Tabaku je posebno ukazala na to da je ovaj problem naročito izražen u školama, gdje nedostatak logopeda otežava pravilan razvoj govora i komunikacije kod djece.

Sa okruglog stola su pozvali da na otvaranje besplatnih savjetovališta za pravovremeno prepoznavanje i liječenje mentalnih problema. Apelovali su na uvođenje defektologa i logopeda u škole kako bi djeca sa poteškoćama u razvoju dobila adekvatnu podršku i povećanje ovlašćenja socijalnih radnika za efikasnije djelovanje u kriznim situacijama.

Takođe, smatraju da treba uvesti obavezni izvještaj o mentalnom razvoju djece iz vrtića i škola radi rane intervencije, kao i jačanje kontrole sadržaja na digitalnim platformama kako bi se smanjio negativan uticaj interneta na mlade.

Preporuka je da se uvedu savjetovališta za buduće bračne parove radi edukacije i prevencije porodičnih problema. Potrebno je i formiranje registra za praćenje maloljetnih lica sa rizičnim ponašanjem radi bolje podrške.

Resurse treba uputiti na edukacija državnih službenika o mentalnom zdravlju kako bi bili senzibilizovani za ovu oblast i na programe podrške u radnim sredinama, školama i lokalnim zajednicama za podizanje svijesti o mentalnom zdravlju.

Zaključeno je da mentalno zdravlje nije samo individualna, već i društvena odgovornost. Kako su obećali na okruglom stolu, Internacionalna policijska organizacija Crne Gore nastaviće sa aktivnostima usmjerenim na podizanje svijesti i unapređenje sistema podrške u ovoj oblasti.

Share.

Comments are closed.