Iz štampe je izašao prvi broj “Maslinade”, prvog crnogorskog časopisa za maslinarstvo i kulturu života s maslinom. Izdavač je Društvo maslinara Bar.
Štampan je na 36 strana, u koloru, na luksuznom papiru, modernog dizajna. Urednik je Željko Milović, a za časopis piše veliki broj uglednih saradnika – opštinskih zvaničnika, naučnika iz raznih oblasti, novinara, publicista… Urednik fotografije je Danilo Pavlović, a dizajn potpisuje Jelena Sekulić Marović.
“Maslinada je na crnogorskom primorju opšteprihvaćeni naziv za maslinjake koji krase brežuljke u okolini primorskih gradova. To prirodno, kulturno i istorijsko bogatstvo nas je ponukalo da baš tako nazovemo časopis namijenjen prvenstveno maslinarima i ljubiteljima masline i maslinovog ulja, ali i svima koji vole kulturu življenja sa ovim svetim drvetom i mediteranski način života.
Časopis će imate edukativno-promotivni karakter, a široki spektar tema će ga činiti prijemčivim za sve generacije i društvene staleže. Pritom će zadržati specifični karakter lista okrenutog Baru, njegovoj tradiciji, sadašnjosti i budućnosti”, rekao je predsjednik Društva maslinara Bar mr Ćazim Alković.
Časopis otvara tekst predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića o aktivnostima lokalne uprave u cilju “rebrendovanja” Stare masline, a nastavlja ga tekst o Kući maslina kao budućem centru crnogorskog maslinarstva, te naučno-turistička reportaža o Džidžarinu, najatraktivnijem maslinjaku u barskoj opštini, “prirodnom muzeju maslinarstva, kulture i religije” (Ž.Milović).
Mr Marija Markoč je pisala o valorizaciji sporednih proizvoda iz maslinarstva i uljarstva, dr Zarija Pejović o kooperativima u maslinarstvu, mr Stanislav Štambuk sa Hvara o rezidbi i kalemljenju maslina, a dr Ilija Moric sa Luštice o fenomenu suhozidanja na crnogorskom primorju.
Kustos Starog grada Bara, arheolog mr Mladen Zagarčanin, autor je stručnog teksta “Antika i maslinarstvo barskog kraja”, a jedan od najpoznatijih crnogorskih medievalista, dr Savo Marković, onog o maslinarstvu u Baru u XIV, XV i XVI vijeku.
Časopis donosi i intervjue sa Saidom Čantićem, vlasnikom najvećeg “mladog maslinjaka” u barskoj opštini (Ivanka Leković), te sa slikarom Vladom Iličkovićem čija je vječna inspiracija upravo maslina (Radomir Petrić), zatim priču iz Valdanosa ulcinjskog publiciste Mustafe Canke, ali i serijal “Škola degustacije i prepoznavanja maslinovog ulja” (mr Ćazim Alković).
Prvi broj “Maslinade” donosi i rekapitulaciju rada Društva maslinara Bar (Dino Mujić), foto-priče prošlih vremena iz ugla Senada Petovića, kao i tradicionalne recepte iz restorana “Kaldrma”.
“‘Maslinada’ je zamišljena kao časopis koji spaja, kao i sama maslina što spaja. Želja nam je da učvrstimo veze maslinara u samom Baru, ali i maslinarskih prijatelja sa istočne obale Jadrana, u različitim državama”, stoji, pored ostalog, u uvodniku kojeg potpisuju mr Ćazim Alković i Željko Milović.
Prvi broj “Maslinade” je besplatan, i kao poklon će se dijeliti onima koji žele da čitaju o ovom, za Barane posebnom drvetu. Naredni će se prodavati putem pretplate ili na specijalizovanim punktovima. Časopis će izlaziti četiri puta godišnje, kao dio projekta Erasmus+, finansiranog od strane EU.