Lokalne uprave su u obavezi da nakon stupanja na snagu novog Zakona o audiovizuelnim uslugama, u junu ove godine, najkasnije do marta 2025. pripreme izmjene i dopune osnivačkog akta u skladu sa njegovim odredbama i usvoje ga u Skupštini, nakon čega lokalni javni emiteri moraju uskladiti svoja interna dokumenta.
S obzirom da je najznačajnija novina drugačiji model finansiranja javnih emitera, koji je trebalo da obezbijedi njihovu stabilnost i nezavisnost, a da je član 49 novog Zakona koji se odnosi na ovu oblast sporan i nije u skladu sa ovom početnom intencijom i onim što je dogovoreno sa medijskom zajednicom prilikom kreiranja Nacrta Zakona, Agencija za audiovizuelne medijske usluge će uputiti hitnu urgenciju Ministarstvu kulture i medija kako bi se amandmanski reagovalo i stvorili uslovi za punu i pravu primjenu zakonskih odredbi. Takođe, biće upućen i dopis svim lokalnim upravama da se što prije pristupi usklađivanju akata sa novom regulativom i na taj način izbjegne pravni vakuum i eventualne sankcije koje bi u protivnom, Agencija morala da primjeni.
Na poziv Agencije za audiovizuelne medijske usluge danas je u Podgorici održan sastanak sa predstavnicima lokalnih javnih emitera kojem je prisustvovao direktor Radio Bara, mr Ivan Jovović sa saradnicima. Fokus razgovora bio je na novom Zakonu o audio vizuelnim uslugama i obavezama lokalnih uprava i javnih emitera u njegovoj implementaciji.
Direktorka Agencije za elektronske medije, Sunčica Bakić kazala je da bi već trebalo ući u proceduru izmjene osnivačkih akata kako bi budžeti lokalnih emitera za narednu godinu bili usklađeni sa novim Zakonom.
Direktor LJE ” Radio Bar” mr Ivan Jovović, upozorio je na veoma sporan član 49 novog Zakona koji se odnosi na finansiranje lokalnih emitera.
„Ovaj, veoma važan član Zakona , od kojeg zavisi budućnost lokalnih javnih emitera je neprimjenjiv u praksi, jer se budžet nijednog pravnog subjekta na nivou države i lokalnih uprava, ne vezuje ni u kom smislu za kapitalne izdatke i dugovanja, već za ukupni budžet, kako je i bio definisan Nacrt ovog Zakona. Ovakva pravna norma je neodrživa i apsurdna, a njenom primjenom lokalni javni emiteri bili bi onemogućeni da rade ili bi bili prinuđeni da redukuju programske sadržaje i otpuštaju radnike. Znači, ne bi mogli govoriti o progresu i unapređenju, već bi ovo bio veliki korak unazad, što je nedopustivo u ambijentu u kojem su se lokalni javni emiteri pokazali kao najbolji reprezenti istinitog i objektivnog informisanja”, naglasio je Jovović, koji je sugerisao da se radi o jednoj riječi u spornoj normi, što može, kako je kazao, biti i tehnička greška koju je neminovno ispraviti.
Sa tim su se saglasili predstavnici Agencije i direktori svih lokalnih javnih emitera koji su prisustvovali sastanku. Zato je odlučeno da Agencija za elektronske medije uputi dopis Ministarstvu kulture i medija, kako bi predložili Vladi, a zatim i Skupštini amandman kojim bi bio korigovan taj član Zakona.
Direktorka Agencije, Sunčica Bakić, skrenula je pažnju i na nove odredbe Zakona koje se odnose na sopstvenu programsku produkciju.
„Lokalni emiteri moraju imati najmanje 20 do 30 posto sopstvenih programskih sadržaja, što neće biti problem za Radio Bar i Radio Kotor, koji imaju stabilne programske šeme, ali će o tome morati da vode računa neki drugi lokalni mediji”, kazala je Bakić, koja je podsjetila da lokalni emiteri mogu imati jedan radijski i jedan televizijski program.