Izuzetan uspjeh mladih kulinara iz SEUŠ i mentora prof. Dejana Aleksića

Učenici smjera “gastronom” Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Martin Knapić i Eva Ćetković, sa takmičenja u Nišu i Tirani vratili su se sa najsjajnijim odličjima. Za njihovog mentora, profesora Dejana Aleksića, koji je i jedan od potpredsjednika Asocijacije šefova kuhinja Crne Gore sa titulom svjetskog sudije, kulinarska takmičenja kojima prethode mukotrpne pripreme u skromnim uslovima, prilika su za sticanje novih iskustava, ali i za promociju našeg grada i države.

Sredinom septembra, na Međunarodnom gastroturističkom festivalu u Nišu, među više od 300 takmičara iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Bugarske, Rumunije… u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji, Crnu Goru, Bar i SEUŠ predstavljali su Martin Knapić i Eva Ćetković.

“Martin i Eva su se okitili  zlatnim medaljama u individualnom dijelu takmičenja- Martin sa ‘durmitorskim stekom’, Eva sa ‘mliječnom fantazijom’, a dobitnici su i tri trofeja u generalnom plasmanu timova. Ono što je kuriozitet je da su se oboje takmičili u konkurenciji juniora do 23 godine što, s obzirom da imaju po 18 godina, njihov uspjeh čini još značajnijim”, ističe mentor, prof. Dejan Aleksić, koji je i sam dobitnik  zlatnih medalja i kao učesnik- senior, i kao sudija. Iz Niša su, dakle, donijeli ukupno četiri zlatne medalje i tri trofeja.

Martin Knapić

Početkom aprila, slično takmičenje pod nazivom “Gastro Alb 5”,  održano je u Tirani a, po riječima profesora Dejana Aleksića, s obzirom na broj zemalja učesnica, sve je više ličilo na evropsko prvenstvo.

“Bili smo zvanični predstavnici Crne Gore, a naš Martin Knapić je u konkurenciji “moderno jelo” (punjena piletina sa slaninom, kajmakom i gorgonzolom u sosu od šumskog voća i čilija, na pireu od avokada) osvojio prvo mjesto. Ja sam se kao sudija i ovdje okitio zlatnom medaljom i prezadovoljan sam, posebno s obzirom na okolnosti u kojima radimo i pripremamo se. Na uslove se ne možemo pohvaliti, mada pretpostavljam da je situacija slična u većini stručnih škola u našoj zemlji. Imamo i finansijskih i organizacionih problema, pandemija je dosta tome doprinijela… Ovo slobodno mogu nazvati ‘borbom sa vjetrenjačama’, ali kad se nakon takve borbe vratite sa ovoliko najsjajnijih odličja, zanemarite koliko je ona bila teška”, iskren je Aleksić.

Zamolili smo profesora Aleksića da nam pojasni i sistem bodovanja na takmičenjima u kulinarstvu. S obzirom da je zvanični sudija, nije smio da otkrije sve detalje na koje se obraća pažnja pri bodovanju, ali je naveo neke od najvažnijih.

“Na prvom mjestu je higijena, najprije samog takmičara- čistoća kompletne unifome (pravila nalažu da bude bijele boje) zajedno sa obućom, a onda i higijena stola, posuđa, hrane… Ono na čemu se insistira je i ophođenje kandidata prema namirnicama, pa se vodi računa da li je ekonomičan, kako i gdje odlaže ostatke hrane”, pojašnjava Aleksić. Na samom kraju se, podcrtava on, vrednuje prezentacija jela, pri čemu u konačnu ocjenu ulazi tok pripreme, pa serviranje i degustacija.

“Ova takmičenja su priznata od strane Svjetske asocijacije šefova kuhinja, a kad smo već kod ove asocijacije, ne mogu a da ne spomenem Vuka Mitrovića, njenog počasnog predsjednika koji je i predsjednik  Udruženja šefova kuhinja  Crne Gore bez čije podrške ne bih bio gdje jesam i čiji je, zasigurno, veliki udio u onih 40-ak medalja, trofeja i priznanja koja su moji učenici osvojili tokom ovih 12 godina, koliko sam profesor u SEUŠ”, istakao je Aleksić.

Odlasci na takmičenja za profesora Aleksića su i prilika za upoznavanje novih gradova, država, naroda, kultura….

“Kulinarstvo mi je omogućilo i da putujem, upoznajem različite narode i kulture, ‘natjeralo’ me, čak, da započnem učenje stranih jezika… Na ovim putovanjima upoznajemo tuđe, a ujedno promovišemo svoju zemlju. Ono što je najvažnije su, svakako, brojni prijatelji koje sam stekao, a neki od njih su među najzvučnijim imenima u gastronomiji (između ostalih, Stevo Karapandža, Saša Mišić, Dejan Stanković, Damir Rožajac, Alen Payen, Iztog Legat, Ljubica Komlenić…).

Kad je o budućim nadmetanjima u kuvarstvu riječ, kao i o planovima, Aleksić sa žaljenjem ističe da je takmičenje planirano za kraj aprila u Crnoj Gori, odloženo.

“Od 26. do 29. aprila u Budvi je trebalo da bude održano Internacionalno takmičenje uporedo sa Državnim prvenstvom u kulinarstvu. Međutim, sveukupna situacija učinila je da se ono prolongira za kraj avgusta ili početak septembra. Od 8. do 12.  aprila na programu je i prestižno takmičenje na Braču, ali, zbog obaveza, kako u barskoj tako i u ulcinjskoj školi, nijesam se odazvao. Ovog ljeta planirana su slična takmičenja u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Hrvatskoj…, prilike će biti povoljnije, pa ni naše učešće, a ni medalje neće izostati”, vjeruje naš sagovornik, dodajući da mu uz nagrade i priznanja prijaju i čestitke kolega koje se iskreno raduju njegovim i uspjesima mladih kulinara.

Aleksić sa Dejanom Stankovićem, predsjednikom Srpske asocijacije i Milošem Jovanovićem, vitezom kulinarstva i najmlađim šefom kuhinje u Srbiji

“Sve što radimo je u interesu djece. Cilj mi je da učenici čiji sam mentor idu mojim stopama, ali i da me nadmaše”, poručio je na kraju  gostovanja profesor Dejan Aleksić.

Share.

Comments are closed.