Ženski akademski hor „Collegium musicum“, jedan od najeminentnijih u Srbiji, priredio je sinoć barskoj publici koncert za pamćenje. Ovogodišnji nastup na Barskom ljetopisu, koji je organizovan u saradnji sa KotorArtom, a pod nazivom „Tragovi iz sazvežđa Regula“, omaž je njegovoj slavnoj dirigentkinji, osnivaču, mentoru i prijatelju, profesorki Darinki Matić Marović.
Publika je imala priliku da uživa u pjesmama koje je dirigentkinja Matić Marović najviše voljela i izvodila, a perfektno horsko izvođenje, uz sjajno osmišljen mizanscen, emocija i evociranje uspomena na zvijezdu Matić Marović, kao i solo dionice soprana Zorane Latković, učinili su ovo veče posebnim. Tragom duha, zemlje i mora, srca, tragom igre, smijeha i tragom ljubavi, kroz arhivske tonske snimke zaokružena je uspomena na život pun muzičke umjetnosti, uspjeha u profesionalnom smislu, posvećenosti radu i želje da se znanje prenese na mlade.
Dirigentkinja, dr um. Dragana Jovanović, izrazila je zadovoljstvo zbog ponovnog nastupa na „Barskom ljetopisu“, ali ponajviše zbog pozitivne povratne informacije koju su dobijali od publike nakon završetka svake kompozicije. Naglasila je da je „Collegium musicum“ gostovao na Barskom ljetopisu kad je ona bila studentkinja profesorke Matić Marović i pjevala u horu.
„Sad se vraćam kao dirigent zbog čega mi je veoma drago. Za ovo podneblje smo veoma vezan, pogotovo zbog toga što je naša profesorka bila Crnogorka i Beograđanka u isto vrijeme, pa ćemo to nastaviti da njegujemo. Obnovljen je dio repertoara koji je profesorka Matić Marović njegovala godinama, a s obzirom da je bila i solistkinja folklora u KUD ‘Branko Krsmanović’, imala je specifičan odnos prema vizuelnom i prema pokretu u horskom pjevanju. Mi to dalje razrađujemo i to će sigurno i ubuduće biti dio naše lične karte“, poručila je Jovanović.
Dragana Jovanović je u ansamblu 25 godina, od prve godine studija, kasnije kao asistent dirigenta, onda kao drugi, pa samostalni dirigent. To je, kaže, jedan fini put, pa je bilo sasvim logično da na kraju nastavi samostalno. Priznala je, međutim, nije joj sinoć bilo lako, ni da nastavi, ni da se oprosti, a sve se to, po njenim riječima, moralo odigrati upravo ovdje, u Crnoj Gori, a ne u Beogradu.
„Bila sam uplašena jer nije svejedno. Koliko god da sam samostalna i dugo radim sama, ne zaboravljam da mi je iza leđa uvijek bila ona (Darinka Matić Marović)“, otkriva Jovanović.
„Amaterizam danas nije podržan, borimo se sa problemima, ali ne odustajemo. Predvodnik ne smije da pokazuje strah, ali ni strogoću, već da kroz avanturu zajedničkog muziciranja pokuša da dostigne najviše domete“, zaključila je Jovanović.
Na repertoaru je, u skladu sa „tragovima“, između ostalog , bila i duhovna muzika, Rahmanjinov, Primorski napjevi Stevana Mokranjca, Savićeve „Krajiške pjesme“, humoreske našeg Bora Tamindžića, ali i muzika iz filma „Sabirni centar“ koju je pisao pok. Zoran Simjanović.
Za mr Mira Kruščića ovo je bilo veoma emotivno veče, posebno zbog sjećanja na cijenjenu profesorku kod koje je i magistrirao dirigovanje.
„Velika je čast biti u prilici da prisustvujemo nastupu jednog ovako velikog hora. Izuzetno umijeće u izvedbi kompozicija, ozbiljnost, disciplina, kompletan izgled, specifičan način ulaska i izlaska sa scene, ali i kretanja i raspoređivanja tokom pjevanja, čine ovaj nastup posebnim. Od njih možemo mnogo da naučimo, četvorozvuk, duhovne, moderne kompozicije… Dirigenti rade na ovim repertoarima, ali svako u sklopu mogućnosti, potrebni su dakle, dobri, sigurni pjevači, sa iskustvom na sceni i veliki rad“, kazao je za Radio Bar i Bar Info Kruščić, izrazivši očekivanje da će se na nekom narednom otvaranju ili zatvaranju „Ljetopisa“ pojaviti veliki barski hor, koji je prije desetak godina bio na nivou približnom večerašnjem nastupu „Collegium musicuma“, i afirmisati tu vrstu muzike u Crnoj Gori.
„Shvatili smo da je život prolazan, da treba uticati na mlade da šire ljubav prema kulturi, umjetnosti, pjevanju čak na raznim jezicima, bez predrasuda. Treba da razvijamo svoju tradiciju, promovišemo sopstvene vrijednosti, ali i da gledamo šire ka Balkanu i svijetu uz sistemski rad, razvoj i afirmaciju muzičke umjetnosti, konkretno, horskog pjevanja“, smatra Kruščić podsjećajući da je hor „Antivari musica“ obnovljen prije godinu i nakon ljetnje pauze nastavlja sa radom, najprije audicijama krajem ovog mjeseca.
Slavna dirigentkinja i profesor emeritus Darinka Matić Marović, prva je žena rektor u Srbiji, a za 45 godina karijere dirigovala je na više od 10.000 koncerata. Postala je sinonim za dobro izvođenje savremene (domaće) muzike. Za 40 godina postojanja„Collegium musicuma“, ona i njene devojke gostovale su u Karnegi holu, Orkestar holu, u Moskvi, San Francisku, Lenjingradu, Parizu, Lisabonu, Madridu, Nju Delhiju… Akademski hor Collegium Musicum, koji čine studentkinje Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, osnovan je 1971. godine na inicijativu profesora Vojislava Ilića. Od osnivanja, dirigent hora bila je Darinka Matić Marović, profesor emeritus Univerziteta umetnosti u Beogradu, dok od 2002. hor vodi dr um. Dragana Jovanović.
Repertoar hora obuhvata djela kompozitora različitih stilskih epoha, od rane muzike do savremenog muzičkog stvaralaštva. Visok profesionalni nivo i kreativnost ovog ansambla inspirisala je mnoge kompozitore da mu posvete svoja djela. Akademski hor Collegium Musicum dobitnik je brojnih priznanja i nagrada, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu, a učesnik je, osim nacionalnih, i prestižnih međunarodnih festivala.