Izvanredan nesvakidašnji koncert srednjevjekovne muzike

Više od 100 gledalaca istinski je uživalo u izvanrednom koncertu srednjevjekovne muzike “Italia Antica” u crkvi Svetog Nikole na Biskupadi. Na lauti (lutnji), cinku i orguljama svirali su Marina Belova i Ivan Velikanov.  

Izvođena je muzika italijanske renesanse, koja je mnogo manje poznata javnosti od slikarstva i arhitekture tog perioda, sakralna i svjetovna, ali je prikazan i čitav niz improvizacija koje se kao muzički fenomen prvi put javljaju u renesansi. Svakako, najupečatljiviji dio večeri bila je efektna i višeslojna „Toccata seconda arpeggiata“ Giovanija Girolama Kapspergera.  

Marina Belova je pobjednica jedinog takmičenja lautista (lutenista) na svijetu, vješta u sviranju teorbe i barokne gitare.

Kazala je za Bar Info da, suprotno opštem mišljenju, „dosta ljudi svira lautu, pogotovo u Evropi“.

„Počela sam kao gitarista-klasičar i vremenom prešla na lautu. Sviranje laute nije samo tehnika već i poznavanje adekvatnog repertoara. Najbitnije je izabrati onaj kojim želiš da se približiš ljudima koji su došli. Koncert je uvijek nešto što zahtijeva obje strane, mora postojati reakcija publike. Vidim da se večerašnji koncert dopao ljudima, znači da je imalo smisla“, rekla je za Bar Info Belova.

Ivan Velikanov je dirigent, kompozitor, multiinstrumentalista; večeras je svirao srednjevjekovne prenosive orgulje i cink (antički kornet).

„Bilo je puno ljudi, uživali su, odlična reakcija publike. Svirali smo u staroj crkvi što je posebno doprinijelo utisku jer je istorijski ova vrsta muzike često svirana upravo u crkvama. Od djetinjstva sam se bavio srednjevjekovnom muzikom, kao mali pjevao sam sopran u prvom ruskom ansamblu koji se bavio time – ‘Madrigal’. Muzika renesanse nije uticala samo na klasičnu muziku, već u mnogim stvarima današnje popularne muzike možemo naći korijene u renesansi. Primjer je pjesma koju smo izveli na bis, improvizacija na ples čakonu, vrlo bliska jazzu“, istakao je Velikanov.

Pojasnio je da je cink na kome je svirao „unikantni instrument, apsolutno samostalan, nijedan instrument iz njega nije izveden. Gotovo je izumro u doba baroka, ali je restauriran krajem 20. vijeka“.

Organizatori ovog zanimljivog koncerta bili su NVO Zima i Barska nadbiskupija.

Share.

Comments are closed.