Joketić: Još uvijek se suočavamo sa barijerama, ali ima pomaka u rješavanju problema OSI kad je zdravstvena zaštita u pitanju

Konferencija “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite OSI” održana je danas u Gradskom restoranu. Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj (OSBRUL) u partnerstvu sa NVO “Ekvivalent” iz Podgorice na ovaj način privodi kraju dvanaestomjesečni istoimeni projekat koji finansira Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava. Učesnici konferencije bili su predstavnici JU Dom zdravlja Bar, članovi OSBRUL i drugih organizacija koje okupljaju osobe sa invaliditetom i predstavnici medija.

Sa rezultatima rada na implementaciji projekta, učesnike je upoznala personalna asistentkinja Ernesa Pelinković, podsjetivši na niz aktivnosti koje su obilježile prethodnu, projektnu godinu. Pelinković ističe da je specifični cilj projekta promovisanje prava na jednako uživanje zdravstvene zaštite bez diskriminacije osoba sa invaliditetom i podizanje nivoa svijesti radnika u zdravstvu o ljudskim pravima, dostojanstvu i autonomiji OSI.

“Kroz organizovanje šest seminara, unaprijedili smo nivo znanja OSI o pristupu zdravstvenim uslugama i zdravstvenoj zaštiti i nivo znanja zdravstvenih radnika o ljudskim pravima OSI. Obradili smo brojne teme iz oblasti zdravstva, poput onih u vezi sa uklanjanjem arhitektonskih, administrativnih i informacionih i drugih barijera koje onemogućavaju ravnopravan položaj OSI, te su ponuđene odgovarajuće smjernice i savjeti. Pokretanjem efektivne medijske kampanje, promovisana su prava OSI na uživanje najvišeg mogućeg standarda zdravlja bez diskriminacije po osnovu invalidnosti”, kazala je Pelinković.

Milorad Hajrović, iz partnerske organizacije “Ekvivalent” govorio je o zapažanjima i iskustvima stečenim učešćem na projektu i saopštio podatke do kojih su došli tokom njegove implementacije. Osobe sa invaliditetom se, po njegovim riječima, najviše vode činjenicom da se ostvarivanje prava iz oblasti zdravstvene zaštite kategoriše i ostalim pravima – socijalne i dječje zaštite, lične invalidnine, rada i zapošljavanja, i baziraju se na medicinskoj dokumentaciji.

“S druge strane, u pristupu samim uslugama, OSI se u značajnoj mjeri suočavaju sa fizičkim barijerama, u pristupu ustanovama zdravstvene zaštite, iako je to u posljednje vrijeme u Crnoj Gori i te kako unaprijeđeno. Problem je i nedostatak opreme za određene vrste usluga, posebno kad je u pitanju zaštita reproduktivnog i seksualnog zdravlja ženskog dijela OSI populacije, pogotovo u manje razvijenim opštinama u Crnoj Gori i procedurama koje su iscrpljujuće – dugo se čeka na pregled, a za OSI je posebno važno da im se stanje ne pogoršava”.

Predsjednik OSBRUL, Veselin Joketić se osvrnuo na zaključke sa seminara održanih u proteklih 12 mjeseci, a na kojima je naglasak stavljan na činjenicu da zdravstvene ustanove u Crnoj Gori nisu dovoljno pristupačne za OSI.

“U pojedinim zdravstvenim ustanovama ne postoje informacije na Brajevom pismu. Ipak, dobar dio njih ima informacije istaknute na taj način, gdje prednjače primorske i opštine iz centralnog regiona Crne Gore. Kada su u pitanju arhitektonske barijere, prisutne su u svim zdravstvenim ustanovama. Poznato je da, uglavnom, nema liftova koji su neophodni ne samo osobama sa invaliditetom već i onima koji su nepokretni ili se otežano kreću. Ne postoje, takođe, posebno obilježena parking mjesta za OSI, a tamo gdje postoje zauzmu ih oni kojima ne pripadaju”, ističe Joketić dodajući da su započeti sastanci sa menadžerima zdravstvenih ustanova, prvenstveno u opštinama Bar i Ulcinj, te da su već vidljivi pomaci kad je rješavanje problema OSI u pitanju.

Učesnici konferencije, pripadnici OSI populacije, ukazali su na neke od manjkavosti u radu pružalaca usluga zdravstvene zaštite, prvenstveno neodgovarajućem pristupu prema OSI, a naveden je i primjer neadekvatnog načina zakazivanja pregleda na pedijatrijskom odjeljenju barskog Doma zdravlja.

Dušica Burić, glavna medicinska sestra, ističe da je problem kvar na centrali koji treba da otkloni T-com CG, ali i pojašnjava na koji se način pregledi zakazuju.

“Na sajtu, Facebook i Instagram stranici Doma zdravlja naznačen je broj telefona koji se privremeno može koristiti za zakazivanje pregleda na Dječjem odjeljenju. Sestre na šalterima ne primaju pozive, ne kontaktiraju sa pacijentima već se komunikacija ostvaruje putem Call centra koji prosljeđuje dalje zakazane termine. Stav je naše ustanove da se, u cilju izbjegavanja komplikacija, pregledi zakazuju isključivo telefonom”, jasna je Burić.

Na završnoj konferenciji “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite OSI” predstavljen je i podijeljen učesnicima vodič “Kada i kako pozvati hitnu pomoć”, koji je pripremio Caritas Crna Gora.

Share.

Comments are closed.