Osobe s invaliditetom (OSI) na prekjuče održanim izborima u značajnoj mjeri nijesu mogle glasati samostalno, tajno i dostojanstveno, jer izborni organi i institucije nijesu omogućile ostvarivanje prava bez prepreka.
“Preko 60% biračkih mjesta bilo je nepristupačno osobama s invaliditetom, a ni sam izborni materijal nije bio dovoljno pristupačan“, saopštili su juče iz Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore i Saveza slijepih Crne Gore.
Veselin Joketić, predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, koja broji 77 članova, kazao je u razgovoru za Radio Bar i Bar Info, da samostalno i tajno glasanje osobama sa smetnjama vida, ni u Baru, kao ni u ostalim opštinama u Crnoj Gori, nije bilo omogućeno na adekvatan način.
“Uz pomoć Saveza slijepih Crne Gore početkom jula, članovi naše organizacije imali su edukativnu radionicu, na kojoj je objašnjeno kako da samostalno i tajno glasaju na izborima putem šablona. Ranije je sa Državnom (DIK) i Opštinskom izbornom komisijom (OIK) dogovoreno kako da šabloni budu prilagođeni za populaciju osoba sa smetnjama vida. Bilo je predviđeno da šabloni imaju metalne krugove, da pored metalnog kruga postoji broj, tako da slijepa Ili teže slabovida osoba može opipom broja ili brojanjem metalnih prstenova, znati za koga glasa. Iz SSCG takođe su ponudili da besplatno odštampaju brošure na Brajevom prismu, kako bi osobe sa smetnjama vida mogle znati koja je stranka ili koalicija pod kojim rednim brojem”, priča Joketić.
Međutim, iako je bilo dogovoreno, do dana održavanja izbora nisu dobili materijal kako bi glasanje mogli prilagoditi osobama sa smetnjama vida.
“Ono što se na dan izbora desilo u praksi, je da su šabloni plave boje. Jedino je boja ispoštovana. Niti je bilo metalnih prstenova, niti oznaka na Brajevom pismu. Kružni prorezi na šablonu su bili presitni. Na biračkim mjestima trebalo je da budu postavljene i taktilne staze, no ni one nisu urađene”, kazao je i ustvrdio da glasanje za slijepe i slabovide na ovim izborima nije bilo ni tajno ni samostalno.
“Ako ste glasali uz pomoć šablona, jeste glasali samostalno, ali niste tajno. Ako ste glasali uz pomoć asistenta, glasanje vam nije bilo niti samostalno niti tajno. Onaj ko je zaokružio broj koji ste mu rekli, zna i može otkriti za koga ste glasali. Jedan broj naših članova glasao uz pomoć šablona, drugi uz pomoć asistenta a određeni broj njih, zbog neadekvatnog šablona, nije ni htio da glasa”, napomenuo je Joketić.
Na kraju razgovora, on je uputio preporuku DIK i svim OIK “da više nikada ne organizuju samostalno i tajno glasanje za osobe sa smetnjama vida na ovaj način”.
“Poštovani predstavnici DIK i OIK, o OSI nemojte nikada sami odlučivati. O OSI bi trebalo da odlučujete uz pomoć njih i uz njihove preporuke. Njihovi predstavnici su uvijek tu da izađu u susret, da vam daju preporuke, ali ih vi često niti tražite niti ih, na kraju, iako su dogovorene, sprovodite u praksi. Ako je glasanje za sve građane tajno i samostalno onda bi to trebalo da bude bez diskriminacije svim osobama u Crnoj Gori. OSI, konkretno slijepim i slabovidim, ovim izborima napravljena je diskriminacija” poručio je Joketić.