Gost Vjere Knežević Vučićević u emisiji “Sunčanom stranom ulice” Radio Bara, bio je Veselin Joketić, predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj (ORSLIBRUL). Prethodnu godinu obilježili su brojni projekti od izuzetnog značaja za ovu populaciju. Najavljuju da ni u narednom periodu članovi organizacije neće biti manje aktivni, sa ciljem da osobe sa smetnjama vida budu što produktivniji članovi zajednice, a njihov život kvalitetniji i lakši.
RB/BI: Krajem decembra okončan je dvanaestomjesečni projekat “Pravo na socijalnu integraciju osoba sa invaliditetom u zajednici”, koji je podržan od Ministarstva rada i socijalnog staranja. Šta ste pod okriljem ovog projekta realizovali, i jeste li zadovoljni?
Joketić: Zadovoljni smo jer su sve planirane aktivnosti tekle kako je i bilo predviđeno projektom. U okviru ovog projekta imali smo pravno savjetovalište za osobe sa invaliditetom, zatim rad društvenog kluba, održavali smo i razne edukacije, tu su bili i seminari za zajednički život OSI u zajednici, a na kraju je održana i završna konferencija na kojoj smo sumirali sva posrignuća. Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja smo već dobili pozitivne ocjene u vezi sa njegovom implementacijom.
RB/BI: Obilježili ste kraj još jednog važnog projekta koji se zove “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite OSI”. Objasnite nam u čemu se ogleda njegov značaj?
Joketić: Ovaj projekat je finansiralo Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava za raspodelu sredstava NVO za 2022. godinu, u oblasti zaštite lica sa invaliditetom. Cilj je bio da se posredstvom njega informišu i edukuju, kako osobe sa invaliditetom, tako i predstavnici zdravstvenih ustanova i institucija o pravima OSI kada su u pitanju dobijanje zdravstvene zaštite i usluga u okviru zdravstvenog sistema naše zemlje. Održali smo nekoliko seminara za osobe sa invaliditetom i za zdravstvene radnike i predstavnike zdravstvenih institucija i ustanova, zatim jedan dvodnevni seminar o seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Na kraju ovog projekta organizovali smo i okrugli sto, a 15. decembra i završnu konferenciju na kojoj smo sumirali ostvarene rezultate.
RB/BI: Od 19. decembra, u saradnji sa vašim provjerenim partnerom organizacijom “Ekvivalent”, započeli ste projekat “Zajedno protiv diskriminacije OSI u saobraćaju”. Koji su osnovni ciljevi ove jednogodišnje aktivnosti?
Joketić: I ovaj projekat finansira Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava za zaštitu lica sa invaliditetom. U 2023. godini i u okviru ovog projekta planiramo da izvršimo istraživanje o diskriminaciji lica sa invaliditetom u saobraćaju. Kada bude okončan, uradićemo i izvještaj, kao i informator o pravima iz oblasti iz saobraćaja. I ovaj projekat će doprinijeti edukaciji i informisanju kako osoba sa invaliditetom, tako i pružaocima usluga u saobraćaju. Na samom kraju će biti održana panel diskusija i završna konferencija i nadamo se da ćemo i ovim projektom biti zadovoljni jer, kako je javnost upoznata, mi se trudimo da iz godine u godinu radimo informatore o pravima OSI u različitim oblastima, pa je došao da red i saobraćaj.
RB/BI: Još je jedan važan projekat koji će trajati do isteka 2024. On se tiče jednakosti u pružanju zdravstvene zaštite i podrške OSI i djece sa smetnjama u razvoju. Do kojih postignuća želite da dođete ovim aktivnostima?
Joketić: Upravo ovo je projekat koji finansira Ministarstvo zdravlja koje je po prvi put raspisalo konkurs za nevladine organizacije. U okviru projekta kojeg ćemo izradićemo bonton o svakodnevnoj komunikaciji osoba sa invaliditetom koje koriste usluge u zdravstvenim ustanovama ali i u svakodnevnom životu. Nadamo se da će ova publikacija biti od izuzetnog značaja za sve članove zajednice. Takođe ćemo organizovati četvoromjesečnu radionicu, psihološko osnaživanje kako osoba sa invaliditetom, tako djece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja i staratelja. I u okviru ovog projekta imaćemo seminare i radionice, kako za osobe sa invaliditetom, tako i za zdravstvene radnike, sve sa ciljem da informišemo OSI o njihovim pravima u ovoj oblasti, a zdravstvene radnike uputimo kako da postupaju kada su u prilici da pružaju zdravstvenu zaštitu i objasnimo im na koji način da uspostave lakšu komunikaciju i pruže usluge zdravstvene zaštite ovoj ranjivoj populaciji.
RB/BI: Komisija Ministarstva saobraćaja i pomorstva za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata iz te oblasti, podržala je i projekat “Sigurno i bezbjedno do cilja”. Šta implementacijom ovog projekta želite da postignete?
Joketić: Upravo kako i naziv kaže, želimo da bude sigurno i bezbjedno do cilja, jer svakodnevno čujemo informacije ili pročitamo na društvenim mrežama i portalima da su djeca raznog uzrasta među stradalima u saobraćaju. Česti uzročnici saobraćajnih nesreća su upravo mladi vozači koji ne poštuju propise, a nažalost, ne samo mladi koriste mobilne telefone dok upravljaju vozilom. Namjera nam je da u okviru ovog projekta edukujemo školsku djecu u Beranama, Podgorici i Baru, ali i mlade vozače u ostalim gradovima, o štetnosti i riziku nesmotrenog upravljanja motornim vozilom. Izradićemo promotivni i informativni materijal koji ćemo dijeliti učesnicima u saobraćaja u ovim gradovima, sa ciljem da svi stignu do cilja sigurno i bezbjedno.
RB/BI: Čemu težite kada ste se organizovali i odlučili da započnete projekat “Zaposli se i budi poslovni administrator”?
Joketić: Već dugi niz godina akcenat stavljamo i na edukaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Od 3. decembra realizujemo projekat “Zaposli se i budi poslovni administrator” u partnerstvu sa DOO “Kadar Plus” iz Bara. U okviru ovog projekta smo uključili osam nezaposlenih lica koja imaju status lica sa invaliditetom, a nalaze se na evidenciji Biroa rada Bar. U toku je njihova četvoromjesečna obuka za poslovnog administratora, nakon kojih će šest najuspješnijih zasnovati radni odnos u Organizaciji slijepih i u “Kadar plus” na šest mjeseci. Po završetku projekta, po jedna osoba nastaviće radni angažman, prvo na još devet mjeseci, a vjerovatno i na duži period. Podsjetiću da je preko grant šema, koje sprovodimo posredstvom Zavoda za zapošljavanje (ZZZ CG) značajan broj lica sa evidencije došao do posla. Cilj nam je da bude što manje nezaposlenih osoba sa invaliditetom. Kada govorimo o zapošljavanja, želim da napomenem da mi u Organizaciji imamo četiri osobe sa stopostotnim invaliditetom koje su u stalnom radnom odnosu.
RB/BI: Projekat koji takođe realizujete u partnerstvu sa osvjedočeno dobrim saradnikom „Ekvivalentom“ je i podrška unapređenja kvaliteta života OSI. Koji je osnovni cilj ove aktivnosti?
Joketić: I njega finansira Ministarstvo rada i socijalnog staranja za 2023. godinu i teži da informiše osobe sa invaliditetom o pravima socijalne i dječje zaštite. Nastojaćemo i da u ovom projektu uključimo što više osoba sa invaliditetom i edukujemo ih o njihovim pravima.
RB/BI: Od maja ove godine u toku je implementacija jednogodišnjeg projekta „Programske aktivnosti Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj“. Koje benefite očekujete od njega?
Joketić: Neki benefiti već postoje, kazao sam da jedan dio zarada za lica sa invaliditetom upravo obezbjeđujemo iz projekta ’Program rada organizacije slijepih za 2023 godinu’. U okviru ovog projekta se finansira jedan segment rada društvenog kluba, rada štamparije, časopisa „Pravo na riječ“ kojeg izdajemo već 21 godinu. Takođe pod okriljem ovog projekta Opština nam finansira i osnovne režijske troškove poput struje, vode, telefona, interneta. Već petu godinu su naše aktivnosti redovno finansirane od strane Opštine Bar, s obzirom da je lokalna uprava procijenila da zaslužujemo status udruženja od posebnog značaja. Sredstva koja smo dobili od Opštine Bar u iznosu od 16.300 eura su nam obezbijedila konstantan i siguran rad, a u okviru ovog projekta imamo i zaposlenog personalnog asistenta koji pruža podršku u našim prostorijama, ali i članovima kojima je ta pomoć neophodna na terenu. Želim da istaknem da od 2023. godine Opština Bar izdvaja jedan posto od tekućeg budžeta za nevladine organizacije, od čega 40 posto ide za organizacije od posebnog značaja za zajednicu. Još jednom upućujem zahvalnost Opštini koja je prepoznala naš rad i koja nam u poslednje vrijeme pruža veliku podršku, aktivno učestvujući i u brojnim projektima poput postavljanja zvučnih signalizacija na semaforima, izgradnje taktilnih staza, informacija na Brajevom pismu i prilagođavanju sajta Opštine. Mi smo svima na raspolaganju u želji da pomognemo kako bi zajedno lakše riješili sve što tišti ovu populaciju.
RB/BI: Krajem decembra održana je i sjednica Upravnog odbora Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj. Šta je na toj sjednici razmatrano? Naravno, da ne zaboravimo upriličili ste i svečanost i dodjelu tiflotehničkih pomagala?
Joketić: Da, održana je četvrta sjednica u ovoj godini, na kojoj je donešena odluku o učlanjenju novih članova koja su podnijela molbu za tim. Članovi su razmatrali Nacrt programa rada za 2024, Nacrt finansijskog plana za 2024. godinu ali i druge odluke koje su značajne za nesmetan rad i funkicionisanje Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj u 2024 godini. Svečanošću u restoranu „Aria“ zaokružili smo jednu od najuspješnijih godina u radu naše organizacije. Tom prilikom uručili smo tifotehnička pomagala jednom broju naših članova. Najmlađe smo obradovali novogodišnjim paketićima, što je bila lijepa prilika da okončamo jubilarnu, 75. godinu postojanja.
RB/BI: Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj je osim po značajnim projektima, prepoznata i po aktivnostima i iz oblasti kulturno- informativne djelatnosti, kao i po sportskim postignućima. Čime se sve u ovim oblastima možete pohvaliti?
Joketić: Kada su u pitanju kulturn-informativna, ali i sportska dešavanja, jednom do dva puta mjesečno smo organizovali projekcije adaptiranih filmova za osobe sa problemima vida. Takođe, naši članovi su učestvovali na kulturnim manifestacijama u našem gradu, ali i šire. Izdali smo 12 brojeva audio časopisa „Pravo na riječ“ koji se snima u Radio Baru, ove godine u maju smo objavili prvi broj časopisa „Svjetlost“ (godišnji časopis kojim želimo da informišmo donosioce odluka i donatore o aktivnostima organizacije, jer želimo da naš rad predstavimo transparentno). Redovno smo ažurirali naš sajt i društvene mreže i sve ono što danas nismo spomenuli, vaši slušaoci su bili iscrpno informisani kako putem informativnih emisija na Radio Baru, tako i preko portala Bar Info, a sve informacije mogu pronaći i na našem sajtu. U ovoj godini smo obilježili i Međunarodni Dan žena 8. mart, 15. oktobar, Međunarodni dan bijelog štapa 15. oktobar, Međunarodni dan OSI, 3. decembar. Obilježili smo i 4. jun, Dan naše organizacije, potpisali sporazume o saradnji sa Udruženjem slijepih kantuna Sarajevo, i Organizacijom slijepih Novog Sada. U okviru sportsko-rekreativnog društva „OSI Bar“ realizujemo sportske aktivnosti, pa smo održali i godišnje prvenstvo u šahu, pojedinačno u pikadu, bili smo domaćini i 4. domaćeg turnira u govornom pikadu, učestvovali smo na međunarodnim turnirima u govornom pikadu u Puli, Kopru, Sarajevu, Banja Luci, Novom Sadu i u Osijeku i sa ovih takmičenja donijeli pehare i medalje, pa je protekla bila još jedna uspješna godina i za naše sportiste u Organizaciji slijepih.