Barski kalendar

Jugoslavija u srcu: Snovi i znanje u novim učionicama

Povezano:

Flautisti i pijanisti barske ŠOMO briljirali na Sirmium Music Festu

Lenka Ćetković osvojila prvo mjesto u prvoj etapi Guarneri festivala

Počeo upis u Muzičku školu

Autor: Milanka

Gostujući u emisiji “Mozaik” Radio Bara, direktorka Osnovne škole “Jugoslavija”, Slavica Radević, po prvi put otkako je na ovoj funkciji, podijelila je priču o izazovima i uspjesima škole koja već decenijama oblikuje generacije mladih talenata. U razgovoru su istaknuti ključni segmenti rada ove ustanove, koja je posvećena unapređenju obrazovnog procesa i dobrobiti učenika. „Naš cilj je bio stvaranje što boljih uslova za rad i učenje, a sada, nakon rekonstrukcije, možemo reći da smo na dobrom putu da to i ostvarimo“, poručila je direktorka.

Osnovna škola “Jugoslavija” u Baru trenutno je najbrojnija u gradu, sa 1.287 učenika i 118 zaposlenih, od kojih je 89 nastavnika. Pohađa je više dječaka nego djevojčica – 698 naspram 589, dok je 18 učenika uključeno u integrisana odjeljenja, a samo jedan u područno odjeljenje u Zupcima.

Početak školske godine donio je izazove zbog rekonstrukcije školske zgrade, ali je, zahvaljujući podršci drugih škola, Opštine Bar i Ministarstva prosvjete, nastava uspješno organizovana. Stariji učenici pohađali su časove u OŠ “Meksiko”, petaci u OŠ “Anto Đedović”, dok su mlađi razredi boravili u Srednjoj stručnoj školi. Sredinom oktobra, nakon adaptacije jednog bloka, dio učenika se vratio u matičnu školu, dok su krajem godine svi preseljeni u nove prostorije.

„Rekonstrukcija školske zgrade sprovedena je u okviru Projekta energetske efikasnosti u javnim ustanovama, koji Ministarstvo prosvjete realizuje uz podršku Njemačke investicione banke. Vrijednost projekta premašuje 9,5 miliona eura, a zgrada “Jugoslavije” pokazala se kao posebno zahtjevan objekat za adaptaciju. Radovi su obuhvatili kompletnu rekonstrukciju krovne konstrukcije, sanaciju fasade, zamjenu bravarije te modernizaciju mašinskih instalacija, uključujući i uvođenje novog sistema grijanja. Osim poboljšanja energetske efikasnosti, pažnja je posvećena i unapređenju uslova rada i komfora za učenike i nastavno osoblje“, kazala je Radević.

Poseban akcenat stavljen je na adaptaciju i rekonstrukciju svih sanitarnih čvorova, pri čemu je škola dobila i novi, savremeno opremljeni toalet prilagođen učenicima sa invaliditetom. Ovaj prostor se nalazi u dijelu objekta gdje je smješteno integrisano odjeljenje i opremljen je u skladu sa standardima koji omogućavaju nesmetano kretanje i funkcionalnost za djecu sa posebnim potrebama.

„Izazov u realizaciji projekta bio je veliki kako za izvođače radova, tako i za investitore – Ministarstvo energetike i Ministarstvo prosvjete. Međutim, zahvaljujući posvećenosti svih uključenih strana, uspješno je završen, a rezultati su već vidljivi i od neprocjenjive važnosti za buduće generacije“, istakla je Radević i naglasila da je jedan od najvećih problema tokom rekonstrukcije bio osigurati bezbjednost učenika.

„Zajedno sa izvođačima radova, inženjerima i upravom škole redovno su održavani sastanci kako bi se omogućila bezbjednost svih prisutnih. Trenutno se nastava ne izvodi kabinetski – učenici su raspoređeni po učionicama, a veliki odmor provode pod nadzorom nastavnika unutar učionica. Očekuje se da će ovakav režim trajati do sredine marta, kada bi trebalo da budu završeni radovi na fiskulturnoj sali, svlačionicama, toaletima, kabinetima i đačkoj kuhinji. Nakon toga, školsko dvorište biće vraćeno u prvobitno stanje, a škola će se vratiti uobičajenom ritmu“.

Ipak, po riječima Radevićeve, fiskulturna sala neće biti u funkciji do kraja ove školske godine, budući da radovi na njenoj adaptaciji i modernizaciji i dalje traju. „Prema dogovoru između Opštine Bar i Ministarstva prosvjete, opština je zadužena za završne radove, koji uključuju adaptaciju podloge, tribina, unutrašnjih zidova te zamjenu opreme i inventara. Kada svi radovi budu završeni, dobićemo savremenu fiskulturnu salu, koja će, osim za nastavu fizičkog vaspitanja, služiti i za brojne sportske aktivnosti na nivou grada“.

Nezaobilazne teme u razgovoru sa direktorkom bile su vršnjačko nasilje i njegova prevencija. “U posljednje vrijeme tema vršnjačkog nasilja postaje sve aktuelnija, do te mjere da može djelovati i pomalo opterećujuće. Ipak, riječ je o važnom i značajnom pitanju. Ne bih rekla da ranije nije bilo vršnjačkog nasilja, ali danas se o njemu više govori, što je pozitivno, jer razgovor vodi ka rješenjima“.

 „Jugoslavija“ je jedina obrazovna ustanova u barskoj opštini uključena u pilot-projekat Ministarstva prosvjete za prevenciju nasilja i vandalizma. „U okviru projekta angažovan je asistent za sprečavanje nasilja, koji blisko sarađuje sa psihološko-pedagoškom službom i timom za bezbjednost učenika. Takođe, zahvaljujući odlukama Ministarstva, veće škole u Crnoj Gori, uključujući i našu, dobile su zaštitare.

Do kraja nastavne godine, u školi su angažovana dva zaštitara, koji su prisutni od 6 ujutro do 6 uveče. Njihova uloga nije samo kontrola ulaska i izlaska iz škole, već i obilazak prostorija, evidencija posjetilaca i nadzor svih bezbjednosnih aspekata. Jedna od organizacionih mjera koje su uvedene jeste i zaključavanje školskog dvorišta tokom velikog odmora, čime se postiže veća sigurnost učenika. Dežurni nastavnici nadgledaju školsku zgradu i dvorište, dok jedan nastavnik uvijek dežura u holu škole zajedno sa zaštitarima. „Zaštitari su tu da podrže ovaj sistem, a ne da ga kreiraju“, naglašava Radević.

„Jugoslavija“ je jedina u barskoj opštini koja, osim zaštitara, ima i asistenta za sprječavanje nasilja i vandalizma. „Riječ je o pilot-projektu Ministarstva prosvjete, u okviru kojeg od septembra u našoj školi radi Damir Šukurica. Njegova uloga je ključna u prevenciji nasilja, a saradnja sa psihologom, pedagogom i psihološko-pedagoškom službom neizmjerno je značajna. On je i član tima za bezbjednost učenika, koji u školi vrlo posvećeno vodi psihološkinja Milanka Radović“.

„Ovaj tim redovno analizira situacije, ne samo one koje se definišu kao vršnjačko nasilje, već i povremene sukobe među učenicima. Zahvaljujući dobroj organizaciji i angažmanu nastavnika, pomoćnika direktora i svih saradnika, smatram da funkcionišemo uspješno. Naravno, problemi postoje, ali ih prepoznajemo i rješavamo uz podršku zaštitara, asistenta za prevenciju nasilja i aktivnog rada naše psihološko-pedagoške službe“, zaključila je direktorica Radević.

Radovićeva je izrazila zahvalnost svojim najbližim saradnicama, pomoćnicama Rosi Vlahović i Zorici Vučeljić, na njihovoj ključnoj ulozi u organizaciji i planiranju svih aktivnosti vezanih za bezbjednost učenika.

Istakla je izuzetno dobru saradnju sa Savjetom roditelja i njegovom predsjednicom Danicom Markolović, sa kojom su u stalnoj komunikaciji.

“Ona je upoznata sa svim važnim dokumentima koji definišu ključna pitanja, a roditelji su uvijek slobodni da reaguju na svaku situaciju koja im se čini problematičnom”.

Škola njeguje kulturu otvorenih vrata, što znači da roditelji u svakom trenutku mogu zakazati razgovor sa pedagogom, odjeljenskim starješinom, pomoćnikom direktora ili sa njom lično.

“Većinu problema rješavamo kroz otvorenu komunikaciju i analizu situacije. S obzirom na to da imamo skoro 1.300 učenika i veliki broj roditelja, razumljivo je da postoje i oni koji su možda nezadovoljni. Ipak, gledajući cjelokupnu situaciju, možemo reći da imamo kvalitetnu saradnju i da su roditelji naši partneri u obrazovanju”, kazala je Radević.

Govoreći o saradnji, gospođa Radović je posebno istakla člana Školskog odbora iz reda Savjeta roditelja, Igora Galića, koji zajedno sa Danicom Markolović pruža kontinuiranu podršku u rješavanju problema.

“Dobra povezanost i saradnja su stalne i kontinuirane, o čemu svjedoči i činjenica da je prethodna predsjednica Savjeta roditelja, gospođa Andriela Vitić Ćetković, za našu školu organizovala posjete profesora sa univerziteta iz više evropskih zemalja, što je učenicima omogućilo proširivanje vidika i sticanje novih znanja”, zaključila je Radevićeva.

Među izazovima moderne tehnologije i komunikacija, koji predstavljaju širi društveni problem, a sa kojima se suočavaju i obrazovne ustanove, ističu se prekomjerna upotreba mobilnih telefona i slaba koncentracija učenika na času.

„Ministarstvo prosvjete donijelo je uredbu o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama, što su neke barske škole, pa i naša, već ranije uvele. Djeca su u početku ozbiljno prihvatila ovu odluku, ali sve zavisi od dosljednosti odraslih u njenom sprovođenju“, prokomentarisala je Radević.

Osnovna škola „Jugoslavija“ je još 2023. godine donijela novi Pravilnik o kućnom redu, kojim je jasno definisana ograničena upotreba mobilnih telefona. Prema pravilniku, njihova upotreba na času je zabranjena, osim kada je neophodna za realizaciju nastavnih aktivnosti. Tokom rekonstrukcije škole, pravila su se djelimično relaksirala, ali zahvaljujući odluci Školskog odbora, zabrana upotrebe mobilnih telefona na nastavi ponovo stupa na snagu.

„Vjerujem da ćemo ovu mjeru sprovesti do kraja, jer ona značajno doprinosi kvalitetu rada, boljoj komunikaciji i smanjenju zloupotreba“, zaključila je Radević.

„Posebno smo ponosni na rad naših integrisanih odjeljenja. Osnovna škola ‘Jugoslavija’ trenutno ima dva integrisana odjeljenja sa 18 učenika, a nastavu realizuju dvije defektološkinje, uz podršku 12 asistenata. Ukupno imamo 40 učenika sa posebnim obrazovnim potrebama, od kojih je 18 uključeno u integrisana odjeljenja, dok ostali pohađaju inkluzivnu nastavu. Broj asistenata, nažalost, nije u potpunosti dovoljan, s obzirom na to da 35 učenika ima rješenje o potrebi za asistentom. Ipak, uspjeli smo ih rasporediti na najbolji mogući način“, navela je Radević.

Najveća obrazovna ustanova u Baru bilježi i izvanredne uspjehe učenika u različitim oblastima, a direktorka Slavica Radević posebno je izdvojila neke od najnovijih postignuća:

„Na Državnom takmičenju iz biologije, učenice Helena Pecović i Mina Tošić ostvarile su sjajne rezultate, osvojivši drugo i treće mjesto pod mentorstvom profesorice Enise Belkić. Na Olimpijadi znanja prošle godine, naši učenici zauzeli su prva tri mjesta iz biologije, treće mjesto iz matematike te prvo mjesto iz programiranja. Izuzetan uspjeh ostvaren je i na takmičenju iz engleskog jezika – učenica Jelena Marojević osvojila je prvo mjesto na državnom nivou. Takođe, Viktor Radević, pored trećeg mjesta iz matematike, predstavljao je našu školu i na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi u Turskoj, zajedno sa svojom mentorkom, profesoricom Dijanom Kovačević“.

Pored akademskih dostignuća, škola „Jugoslavija“ već godinama niže uspjehe i u sportu. Tokom posljednje četiri godine (2021, 2022, 2023. i 2024.) bila je ukupni pobjednik Školskih sportskih igara na nivou Crne Gore. U ovoj školskoj godini ostvareni su novi sportski rezultati: osvojeno je prvo mjesto u fudbalu za djevojčice, drugo mjesto u basketu za dječake i treće mjesto u odbojci za dječake.

Učenici škole postižu zapažene rezultate na likovnim i literarnim konkursima, a aktivno učestvuju i u brojnim projektima. Jedan od značajnijih u kojem škola učestvuje jeste projekat „Nauka u fokusu“, pokrenut od strane Ministarstva prosvjete. Kroz ovaj projekat organizovane su razne edukativne aktivnosti, uključujući i festival „Dani nauke i inovacija“. Kao rezultat projekta nastao je i film „Mladi istraživači“, inspirisan radom školskih biologa i njihovim naučnim istraživanjima.

„Ulaganje u učenike, njihovu motivaciju i razvoj ključni su segmenti rada naše škole. Iako su izazovi brojni, kombinovanjem savremenih tehnologija i entuzijazma nastavnika mogu se postići izvanredni rezultati. Nastavnici koji rade sa strašću i posvećenošću inspirišu učenike da daju najbolje od sebe, a upravo to ostaje najveća misija škole“, zaključila je direktorka OŠ “Jugoslavija”, Slavica Radević.

Podijeli na društvenim mrežama