Julijana Kolesova, umjetnica koja već nekoliko godina živi i stvara u Baru, kroz svoj rad istražuje granice između vidljivog i nevidljivog, stvarnog i simboličkog. Nedavno je u Galeriji “Velimir A. Leković” predstavila izložbu “LEADERS”, potvrđujući posvećenost umjetnosti. “Umjetnost je svijet u kojem se stvaralac neprestano preobražava, traži odgovore i otkriva nove puteve izraza”, kazala je Kolesova, gostujući u emisiji “Mozaik” Radio Bara.

Njeni radovi odražavaju umjetnički razvoj i promjene koje je doživjela nakon preseljenja iz Kanade u Crnu Goru. Prije nego što je došla ovdje, bavila se isključivo slikarstvom, ali novo okruženje inspirisalo je za istraživanje drugih tehnika i umjetničkih pravaca. Ta promjena joj je donijela i značajna priznanja, uključujući zlatne i bronzane medalje na međunarodnim takmičenjima.
“Iskrenost u stvaranju predstavlja suštinu svakog djela”, ističe Kolesova. Smatra da umjetnost nije izolovana od svijeta, već da neizbježno odražava društveno raspoloženje i vrijeme u kojem nastaje. Njena privatna umjetnost – ona koja nastaje iz unutrašnje potrebe i lične inspiracije – zauzima posebno mjesto u cjelokupnom stvaralaštvu. Kroz slikarstvo, grafički dizajn i digitalni izraz, istražuje granice između materijalnog i nematerijalnog, stvarnog i simboličkog.
Iako Crna Gora ima manji broj galerija u poređenju sa Sjevernom Amerikom, Kolesova primjećuje da umjetnost ovdje posjeduje dublju dimenziju, ispunjenu istorijskim i filozofskim slojevima koji su joj u Kanadi nedostajali. Oduševljena je izložbama u barskim i podgoričkim galerijama, koje su tematski bliske njenoj umjetničkoj viziji.
Radovi Kolesove uskoro će biti prikazani na Bijenalu umjetnosti u Firenci, što predstavlja veliki korak u njenoj karijeri. Organizatori tog prestižnog događaja samostalno biraju učesnike, a umjetnica je dobila priliku da se pridruži ovom izuzetnom umjetničkom skupu.

Motiv maske zauzima posebno mjesto u inspiraciji, jer, kako sama kaže, maska nije samo predmet već simbol preobražaja, prelaska iz jednog identiteta u drugi. Inspirisana Ničeovom filozofijom nadčovjeka, ona kroz svoje radove istražuje ideju ljudske transformacije, mijenjanja suštine i prelaska granica koje postavlja društvo. Upravo maske – njih trinaest, od kojih svaka predstavlja neku profesiju – od vladara do predstavnika medija – čine izložbu “LEADERS”, koja je postavljena u barskoj Galeriji.
Publika koja je posjetila izložbu imala je priliku da se upusti u dijalog sa njenim djelima, otkrivajući sopstvene interpretacije i osjećaje. Izložba će biti otvorena do 11. aprila.