Iako sezona u junu i julu nije ispunila očekivanja, iz MZ Šušanj i Mrkojevići nadaju se da će avgustovski špic nadomjestiti mjesece koji su za nama. Sa druge strane, na jezeru je ovo rekordna sezona, ali nedostatak parkinga i nepropisno parkiranje prijete da ugroze svaku narednu.
Gostujući u programu Radio Bara, u emisiji o turističkoj sezoni, predsjednik MZ Šušanj Pešo Glavanović istakao je da u Šušanju živi veliki broj Rusa i Ukrajinaca, te da oni ulaze u zvaničnu statistiku, kada je riječ o broju turista u našem gradu. Ipak, osim njih, tokom juna nije zabilježen veći broj gostiju.
„Mjesna zajednica Šušanj je prepoznatljiva po tome što ovdje boravi veliki broj Rusa i Ukrajinaca. Škola ’Anto Đedović’ ima oko 730 učenika, a od toga je 220 upisanih Ukrajinaca, a imaju i 20-ak Njemaca i Poljaka. Kada prošetate šušanjskim šetalištem, oni predstavljaju većinu. U junu je naišao period stagnacije. Prisjetimo se, prošle godine od stare benzinske pumpe, čak i u junu, a posebno julu, niste mogli da uđete u Šušanj, međutim to nije slučaj sa ovom godinom. U ovom dijelu očekujemo da će avgust nadoknaditi jun i jul“, kazao je.
Glavanović ističe da je godinama unazad problem ove mjesne zajednice manjak gostiju sa zapadnog tržišta, te da, prema njegovom mišljenju, turisti zaobilaze Crnu Goru zbog nestabilne političke situacije.
„Imamo goste iz Srbije i Bosne i Hercegovine koji dolaze uglavnom od 20. jula, nekako se svi koncentrišu na avgust, očigledno zbog kolektivnih godišnjih odmora. Turistička organizacija radi sve kako bi privukla turiste sa Zapada, mada, mislim da je i ambijent koji se stvara na nivou države mnogo loš. Dolazimo do situacije da pojedini ljudi mijenjaju destinaciju, zbog nestabilne situacije u zemlji i mislim da je to nešto što u ovom momentu kvari turističku sezonu“, smatra Glavanović.
Prema riječima predsjednika MZ Šušanj, ovom mjestu, kada krene sezona, nedostaje parking, a ulice postaju neprohodne, pa je ovo problem koji se mora riješiti što prije. Kada je riječ o čistoći, Glavanović je pohvalio Komunalno preduzeće i njihovu ažurnost pri odvozu otpada.
„Prolaze i dva puta u toku dana, ali je problem needukacija lokalnog stanovništva koji ne upućuju goste u kojem se terminu iznosi otpad. Komunalno preduzeće to redovno radi, ali su u problemu što su pojedina naselja slabo prohodna, tako da povremeno dolazi do zagušenja. Međutim, što se tiče Šušanja i odvoza otpada, kako ove, tako i prošlih godina, ja sam zadovoljan“, kaže Glavanović.
Mišljenja je da će se špic sezone sigurno pomjerati svake godine sve više, ali da se na to ne može značajno uticati. On ističe da je naša opština i Turistička organizacija u potpunosti spremno dočekala sezonu.
„Mi u Šušanju imamo koordinaciono tijelo koje formiramo na nivou Mjesne zajednice pred svaku sezonu. Imamo dobru saradnju i kontakt sa lokalnom upravom i javnim preduzećima kako bi rješavali probleme na terenu i mislim da to nedostaje drugim MZ. I Šušanj ima problema, međutim imamo dobru komunikaciju sa javnim preduzećima, pa te probleme zajednički rješavamo. Takva saradnja ne može da ne dovede do nekih rezultata“, istakao je Glavanović.
Sezona na Utjehi teče očekivanim tokom, kazao je u telefonskom uključenju predsjednik MZ Mrkojevići, Senad Arabelović.
„Nije baš onakva kako se najavljivalo sa državnih adresa, mada i tu su mišljenja podijeljena. Oni objekti koji nude veći nivo usluge mnogo su više popunjeniji u odnosu na one čije usluge nisu na nivou prosječnog turiste“.
Na Utjehi pretežno borave gosti iz Srbije, a kako navodi Arabelović, zabilježen je porast turista iz Poljske Njemačke, Češke, Slovačke, Ukrajine i BiH.
Ovo turističko mjesto suočava se sa brojnim problemima – vodosnabdijevanjem, neuređenoj plaži i nedostatkom pratećeg sadržaja.
„Što se tiče Utjehe, veliki problem tokom sezone predstavlja jedno od tri kupališta koje nije u funkciji već dvije godine i nikako od Morskog dobra ne možemo da dobijemo povratnu informaciju, pa je taj dio plaže ostao neuređen. Utjeha je na neki način ostala zapostavljena, bez bilo kakvih aktivnosti. Ostali smo zatočenici dijela Morskog dobra, koje nije iskoristilo kapacitete koje ovo mjesto posjeduje, da se izgrade određeni sadržaji. Takođe imamo problem i sa vodosnabdijevanjem, tu prvenstveno mislim o naseljima Utjeha i Zabio Petovića gdje ovo pitanje nije rješeno“, objasnio je.
I pored ovih problema, turisti rado posjećuju ovaj skriveni biser barske obale, a Arabelović očekuje da će se sezona produžiti i tokom septembra.
„Ono što mogu da čujem je da će se sezona nastaviti i u septembru, a koliko će trajati diktiraju i određene vremenske prilike“, naveo je Arabelović.
Na obali Skadarskog jezera sezona je nikad bolja. Kako je kazao predsjednik MZ Crmnica, Tomo Ukšanović, i predsezona, ali i špic sezone su uspješni.
„Uporedna godina nam je 2019. koja je bila rekordna. Ove godine smo je nadmašili za nekih 15-16 %, tako da sigurno možemo biti zadovoljni. Početak je avgusta, nadamo se dobroj posjeti. Što se tiče jezera, ovdje je specifična sezona i ona traje od početka marta do kraja oktobra, sve zavisi od vremenskih uslova. Nadamo se lijepom vremenu i dobroj posjeti u narednom periodu“, jasan je Ukšanović.
Na ovom dijelu barske opštine najviše je gostiju iz Zapadne Evrope, a pored turista iz okruženja, bilježe i značajan broj onih iz Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
„Jezero nudi aktivni turizam – tu su i pješačke staze, kajakarenje i vožnja brodićima… Osim toga, ima i lijepih vidikovaca, tako da je to ono što privlači naše goste“, istakao je Ukšanović.
Ipak, i u ovoj MZ nailaze na probleme, a jedan od gorućih je manjak parking mjesta i nepropisno parkiranje.
„Pitanje parkinga je dugogodišnji problem i nažalost, nije se preduzelo ništa da bi se taj problem riješio. Smatram da svi treba da se uključimo i da zajedničkim snagama riješimo taj problem, i Nacionalni parkovi i Opština. Bez toga, saobraćajni kolaps u Virpazaru je neizbježan. Možda bi svakodnevno prisustvo saobraćajne policije bilo značajno, jer je put od Virpazara ka Sutormanu i Ostrosu regionalni. Reagovali smo više puta i slali dopise, međutim ovo je svakodnevni problem, gužve su velike, naročito oko podna“, zaključio je Ukšanović.