Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore u saradnji sa Savjetom Evrope danas je u hotelu “Franca” organizovala okrugli sto, povodom sprovođenja projekta „Promocija Lanzerot Konvencije u Crnoj Gori“ koji se odnosi na zaštitu djece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja. Okruglom stolu prisustvovali predstavnici sistema iz oblasti obrazovanja, zdravstva, socijalne zaštite i pravosuđa.
Predstavnici Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda predstavili su prisutnima novoizrađenu brošuru koju su sačinili sa djecom – “zlatnim savjetnicima Ombudsmana”, na njima razumljivom jeziku.
Zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković istakla je da su današnjim okruglim stolom pokušali da predstavnike sistema podstaknu na ponovna razmišljanja kada je riječ o zaštiti djece od seksualnog zlostavljanja i iskorišćavanja.
“Mi smo država koja je potpisnica seta međunarodnih dokumenata koji se bave ovom temom i mnoge od ovih odredbi nalaze se u našem zakonodavstvu. Ono što je važno jeste da ono što smo potpisali, i ono što smo usvojili u našim dokumentima, implementiramo na pravi način. Važna obaveza države jeste da ima jasne obrazovne programe za djecu od najranijeg uzrasta – od vrtića, preko osnovnih do srednjih škola, da ne bi nastojali da pronađu pitanja i daju odgovore na njihove nepoznanice o kojima se interesuje na onim mjestima i na način koji cijenimo da nije adekvatan. Pravo djeteta je da dobije informaciju na sva pitanja koja su od njegovog interesa. Ako počnemo na njima prilagođen i jasan način da to činimo od ranog uzrasta, svakako da ćemo preduprijetiti ovu pojavu“, objasnila je Mijušković.
Ona je dodala i to da su uradili flajere i organizovali radionice sa djecom kako bi ih osnažili da mogu da prepoznaju koje su to promjene ili ponašanja koja su negativna, koja ostavljaju trag na njihov budući razvoj i kome bi i kako znali da se obrate.
Saradnica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Duška Šljivančanin kazala je da je ova tema veoma značajna zato što potencijalno svako dijete može biti žrtva seksualnog zlostavljanja i zanemarivanja.
“Ono što je još važnije je činjenica da počinioci takvih djela mogu da budu osobe iz najbližeg okruženja djeteta, zato je važno da čitav sistem zna na koji način mora da odreaguje. Ovo je tema koja je jako slojevita i nosi sa sobom različite probleme. Tu se očekuje angažovanje različitih stručnjaka koji će pružiti podršku kako djeci, tako i njihovim porodicama. To je tema koja očekuje angažovanu reakciju svih onih koji rade sa djecom i za djecu kako bi prevenirali i spriječili da dođe do ovakvih situacija“, kazala je Šljivančanin.
Učesnici su na ovu temu vodili višečasovni, konstruktivni razgovor, a osim u Baru, okrugli sto održan je i u Nikšiću. Organizatori imaju u planu da održe još tri okrugla stola – na sjeveru Crne Gore, u centralnom dijelu i na primorju.