Interaktivnim časom pod nazivom “Odupri se nasilju”, održanim sinoć u Kreativnom habu u Starom Baru, Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola nastavlja sprovođenje programa prevencije i suzbijanja nasilja.
Neobičnu i interesantnu aktivnost, osmislile su profesorice Mirjana Savićević i Ivana Kecojević, saradnji sa pedagogicom škole, Teodorom Dević. Osim velikog broja učenika, događaj u Starom gradu pratili su predstavnice Sekretarijata za kulturu, sport i mlade, Jadranka Perutović, Jana Šekularac, Marina Stojanović i Centra za socijalni rad i staranje, psihološkinja Andrijana Raković.
Program se sastojao iz tri dijela, a svaki je bio posvećen različitim oblicima nasilja – vršnjačkom, porodičnom i digitalnom. U uvodnoj riječi, prof. Ivana Kecojević je navela zabrinjavajuće podatke koji ukazuju na sve učestalije primjere nasilja, pa je, po njenim riječima, neophodno kontinuirano raditi kako na njegovom suzbijanju, tako i na prevenciji.

,,Kako bismo doveli do promjene ponašanja kod djece koja vrše nasilje, odrasli treba, najprije, da razumiju njihovu perspektivu i razlog zašto biraju da se tako ponašaju. Dakle, nije dovoljno samo kazniti dijete, jer kazna neće dovesti do promjene u ponašanju, već je potrebno raditi na promjeni njihovih stavova i uvjerenja o nasilnom rješavanju problema. Tek tada ćemo moći da izazovemo promjenu”, smatra Kecojević.
Što se tiče djece koja trpe nasilje, Kecojević naglašava da je neophodno razvijati sistem podrške u njihovom okruženju.
“To se ogleda u toploj i podržavajućoj atmosferi u porodici i školi, pomoći u procesu jačanja postojećih i sticanja novih prijateljskih veza i, svakako, jačanje samopouzdanja i podučavanje vještinama komunikacije“, zaključila je prof. Ivana Kecojević.

Profesorica Mirjana Savićević je najavila monolog bivše učenice Enese Sukić, a potom su učesnici rješavali zanimljivi kviz koji je pripremila pedagogica Teodora Dević. U nastavku programa, prikazani su inserti iz filmova na temu nasilja, koje su osmislili i snimili učenici SEUŠ, u saradnji sa profesoricama. Učenici prvog razreda, Mihailo Obradović i Damjana Đurović izveli su potresnu scenu o porodičnom nasilju, nakon čega je gošća večeri, Natalija Marstjepović, ispričala svoje gorko životno iskustvo i pozvala mlade da prijave svaki oblik nasilja, da se ne plaše i da ne trpe, “jer uvijek ima onih koji će im pomoći”.

Nikolina Rabrenović i Dunja Stojanović pročitale su literarne radove o shvatanju nasilja i načinima prevazilaženja problema, a u segmentu koji se odnosio na digitalno nasilje, prikazan je spot koji su učenici Ekonomske škole snimili s namjerom motivacije okupljenih da budu inicijatori prijavljivanja svih oblika nasilja.

Profesorica Savićević je istakla da roditelji mogu da odigraju značajnu ulogu i kod djece koja vrše i kod djece koja trpe nasilje.
“U oba slučaja, roditelji treba da prate ponašanje djeteta, registruju svaku promjenu i provjeravaju da li je sve u redu. Djecu treba podsticati na lijepo ponašanje, podučavati vještinama komunikacije i razumijevanja veze između emocija i ponašanja. Takođe, važno je ukazati im da, ako se dogodi vršnjačko nasilje, treba da se obrate odraslima (roditeljima, nastavnicima ili drugim osobama od povjerenja), jer jedino na taj način nasilje može da se zaustavi”, navela je prof. Savićević.

U završnom dijelu večeri, žiri u sastavu Jana Šekularac, Marina Stojanović i Teodora Dević, odabrao je tri najbolja rada na temu nasilja, na likovnom konkursu koji je otvoren u okviru pomenutih aktivnosti. Prvu nagradu osvojila je Anastasija Naumchuk, druga je pripala Polini Dereviachenko, a treća Isidori Bjelić Zahvaljujući trudu profesorica, prvoplasirane učenice dobile su simbolične nagrade.