Kompletan nastavni kadar OŠ Meksiko obučen za program Škole za 21. vijek

Kompletan nastavni kadar OŠ “Meksiko” prošao je obuku u projektu „Nastavnik za 21.vijek“ u okviru proširenja regionalnog programa “Škole za 21. vijek”.

“Proširenje regionalnog programa je  nastalo iz potrebe da se za cjelokupni nastavni kadar u osnovnim školama omogući  obuka u nastavi kritičkog mišljenja i kodiranja micro-bit uređajem, što sistemski utiče na kvalitet nastave”, kazao nam je v.d. direktor ove obrazovne ustanove Dragan Rondović.

Rondović je pojasnio da uvođenje kodiranja micro bitom u predmete  izvan oblasti  informatike i tehnologije, predstavlja proces digitalne transformacije obrazovanja, u kojoj se savremena tehnologija u nastavu uvodi kao sredstvo podsticanja razvoja kreativnosti, inovativnosti, rješavanja kompleksnih problema i digitalnih vještina kao osnove pismenosti.

Koliko je digitalna pismenost ključna za djecu pokazano  je tokom oglednog časa iz matematike u devetom razredu. Pored učenika, prezentaciji su prisustvovali i predmetni nastavnici, a prezentaciju je uradio nastavnik matematike i informatike Darko Denković. Denković je savremenim pristupom, uz primjenu microbit uređaja, učenike podstakao da kritički i kreativno razmišljaju. Koristeći telefonski simulator, učenici su tok linearne funkcije savladali na zabavan, interaktivan i inovativan način.

Učenici jednostavno primjenjuju proces programiranja sa microbit uređajima, s obzirom da dobro poznaju uređaje moderne tehnologije. Istovremeno im je i zanimljivo, jer tokom programiranja treba primijeniti znanje iz rukovanja sredstvima tehnologije, poput pametnih telefona, što podstiče misaonu angažovanost na času, kreativnost u pronalaženju rješenja za dati problem, ali i lakše usvajanje novih pojmova koji su neophodni da bi se zadati problem riješio.

“Za razliku od tradicionalne nastave u kojoj je uloga učenika pasivna i koja se svodi na ponavljanje različitih primjera, pa se to često svede na učenje „napamet“, primjenom microbita  učenici usvajaju pravila koja su neophodna da bi se došlo do rješenja, a zatim primjenom naučenog rade algoritam koji daje tačno rješenje za bilo koji zadati primjer. Na kraju, algoritam se testira isprobavanjem različitih ulaza i upoređivanjem dobijenih rezultata sa očekivanim.Na taj način  se  apostrofira postupak koji dovodi do rješenja, što je veoma bitan faktor u razvoju učeničkog logičkog mišljenja i zaključivanja”, kaže nastavnik matematike i informatike Darko Denković.

“Nakon oglednog časa zaključeno je da su učenici uz pomoć mobilnog telefona (koristeći microbit simulator) i instrukcije nastavnika, aktivno učestvovali na času i uspješno rješavali zadatke u prijatnoj atmosferi.  Iako je bio posljednji čas po rasporedu, sedmi, bili su veoma motivisani i fokusirani, a ostvarena je i dobra interakcija. Pored stečenih znanja, učenici su pokazali: kreativnost, inicijativu, samostalnost i kritički stav u rješavanju problema. Nastavnik je ostvario planirani cilj i pokazao da su informacione tehnologije alati bez kojih je nemoguće zamisliti savremenog nastavnika, tj. nastavnika za 21. vijek”, objašnjava Lejla Bubić, pomoćnik direktora škole “Meksiko”..

Pedagoškinja škole Olivera Pešić ističe da je ovaj čas samo jedan od primjera dobre prakse, koji će poslužiti ostalim nastavnicima kao dobar motiv za uvođenje inovacija u nastavi, u cilju unapređenja kvaliteta nastave i učenja te razvijanja kritičkog mišljenja kod učenika i ostvarivanja boljih postignuća.

“Sama organizacija časa jasno je istakla vezu između matematike i programiranja.Putem naredbi grananja ispitivao se tok funkcije u zavisnosti od parametra. Ovaj čas nam je poslužio kao ideja i za realizaciju nastave iz drugih predmeta putem “makecode” okruženja za programiranje”, smatra Đoko Burzanović, nastavnik informatike.

Učiteljica Radmila Obradović kaže da je organizacija časa na ovakav način ponudila drugačiji pristup u radu.”Primjenom microbita učenici su podstaknuti na samostalno razmišljanje, te samim tim na samostalno uspješno rješavanje zadataka”.

Na kraju prezentacije, mr Dragan Rondović je istakao da je ovo tek početak realizacije projekta “Škola za 21.vijek”, te da je njime data jasna podrška razvoju inovativnih pristupa u radu škole sa ciljem postizanja  kvalitetnijeg, svrsishodnijeg, cjelovitijeg znanja i usmjeravanja nastave i toka učenja na samog učenika.”

Share.

Comments are closed.