Komunalna preduzeća Bar i Ulcinj počela redovno plaćanje deponiji Možura

Za menadžent i zaposlene u “Možuri” sva je prilika, stigla su bolja i znatno rasterećenija vremena- komunalna preduzeća iz Bara i Ulcinja konačno su počela da izmiruju obaveze za odlaganje otpada, što od početka rada deponije 2012. godine nije bio slučaj.

Odbor direktora DOO Možura je na četvrtoj sjednici usvojio strateška dokumenta koja će definisati rad ovog privrednog društva u narednom periodu. Usvojen je plan javnih nabavki za 2020. godinu, kolektivni ugovor,  izvještaj komisije koja je popisala osnovna sredstva, opremu, kao i blagajnu i potraživanja.

“Kada smo kreirali plan javnih nabavki, nastojali smo da on bude krajnje ambiciozan i po svom karakteru izrazito razvojni. Osnovni cilj mu je da dostignemo evropske standarde u privrednoj oblasti kojom se bavimo, pa tako mogu ustvrditi da će dati snažan impuls modernizaciji preduzeća i olakšati proces obavljanja složene djelatnosti odlaganja i prerade otpada. Činjenica je da su tehnički kapaciteti pribavljeni u predhodnom periodu bili predviđeni za mnogo manje količine otpada od onih koji se trenutno deponuju. Takođe, potreba za novim sredstvima za rad je posebno izražena u ljetnjim mjesecima, kada je količina otpada koja se deponuje značajno uvećana (čak i do tri puta)”,saopštio je direktor Možure Zoran Pajović.

Konkretno, Odbor direktora DOO „Možura“ je, na predlog direktora Pajovića, prepoznao potrebu nabavke savremene drobilice koja ima mogućnost drobljenja armiranog betona, keramike, cigle, šasije automobila i sličnih otpadnih materijala.

“Ova investicija će nam omogućiti da primorske opštine koje odlažu otpad na deponiji ubuduće nemaju problema sa odlaganjem i najvećih količina, jer ćemo biti u mogućnosti da ga prihvatamo i procesuiramo na našoj deponiji i time damo značajan doprinos očuvanju životne sredine. Centralno pitanje razvoja deponije jeste izgradnja centara za selekciju i kompostiranje, pa je na tom planu urađena studija izvodljivosti koju je finansirala Evropska komisija, a izradila firma ‘Stantech’ iz Belgije. Sa ciljem što skorije realizacije tog investicionog poduhvata raspisaćemo tender”, najavljuje Pajović.

Direktor “Možure” ističe da je važno naglasiti da su za realizaciju ovih investicija sredstva obezbijedili iz sopstvenih izvora, u skladu sa poslovnom filozofijom da “ulaganje u razvoj ne predstavlja trošak, nego dugoročno gledano ispativ finansijski potez”.

“U mogućnosti smo da servisiramo ove investicije jer smo uspjeli da riješimo glavni problem koji je značajno uticao na razvoj kompletne deponije- plaćanje obaveza od strane komunalnih preduzeća opštine Bar i opštine Ulcinj. Taj problem datira od osnivanja deponije iako su komunalna preduzeća najjužnijih opština imala regresiranu cijenu od deset eura po toni otpada. Za razliku od njih, komunalna preduzeća drugih gradova, koja su plaćala duplo veću cijenu odlaganja otpada, su redovno izmirivala obaveze prema DOO Možura i time omogućili da ona uopšte funkcioniše. U kratkom vremenskom periodu, uspjeli smo da, uz značajnu podršku presjednika opštine Bar Dušana Raičevića i presjednika opštine Ulcinja Ljora Nrekića, potpišemo ugovore, pa ova preduzeća od skoro redovno izmiruju obaveze za naše usluge”, zadovoljan je Pajović, koji ističe da su usvojenim kolektivnim ugovorom, kreiranim u saradnji sa sindikalnom organizacijom koja je u međuvremenu osnovana, realizovali jasnu namjeru da značajno unaprijede položaj zaposlenih, što je, kako zaključuje “posebno značajno i na čemu će i ubuduće insistirati, imajući u vidu realno otežane uslove rada prilikom obavljanja složenih aktivnosti koje prate odlaganje otpada.

Share.

Comments are closed.